Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bełchatowie
USI-1/406/7/765/AK/07
z 17 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USI-1/406/7/765/AK/07
Data
2007.05.17



Autor
Urząd Skarbowy w Bełchatowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
prawa majątkowe
przelew wierzytelności
sprzedaż akcji
wierzytelność


Pytanie podatnika
Dotyczy sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego w 2006r. na podstawie umowy przelewu wierzytelności.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 i art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie uznaje za nieprawidłowe Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 01.03.2007r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania przychodu uzyskanego na podstawie umowy przelewu wierzytelności.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia 01.03.2007r. zwróciła się Pani do organu podatkowego o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania przychodu uzyskanego na podstawie umowy przelewu wierzytelności. Do pisma załączyła Pani następujące dokumenty:

  • umowę przelewu wierzytelności,
  • umowę zastawu na akcjach,
  • umowę o zakazie zbywania akcji,
  • pełnomocnictwo,
  • informację z Domu Maklerskiego


Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że w kwietniu 2006r. zawarła Pani umowę przelewu wierzytelności. Na mocy zawartej umowy dokonała Pani przelewu wierzytelności na Kupującego. W umowie tej „wierzytelności” zdefiniowane są jako wszystkie wierzytelności, które będą przysługiwały Sprzedającemu z tytułu zbycia akcji Spółki Akcyjnej na rzecz osób trzecich. Przed zawarciem umowy otrzymała Pani od Kupującego kwotę 125.658 zł tytułem zadatku na poczet ceny wierzytelności w pełnej kwocie ceny. Oprócz umowy przelewu wierzytelności w tym samym dniu zawarła Pani również umowy zastawu na akcjach i o zakazie zbywania akcji oraz udzieliła Kupującemu pełnomocnictwa do dysponowania akcjami.
W umowie przelewu wierzytelności (§ 2 pkt 2) zobowiązała się Pani do zawarcia umowy zbycia akcji w terminie do 31.12.2006r. Umowa sprzedaży akcji nie została jednak zawarta w 2006r., nie otrzymała Pani również informacji PIT-8C. Z rozmowy telefonicznej dowiedziała się Pani, że informację taką otrzyma Pani dopiero po zawarciu ostatecznej umowy sprzedaży, tj. w 2008r. Z Biura Maklerskiego uzyskała Pani pisemną informację, że Zarząd Spółki Akcyjnej na mocy uchwały z dnia 24.01.2007r. udzielił zgody na sprzedaż akcji na warunkach wskazanych we wniosku z dnia 10.01.2007r. o udzielenie zgody na zbycie akcji.
W złożonym zapytaniu prezentuje Pani stanowisko, zgodnie z którym przychód uzyskany na mocy umowy przelewu wierzytelności traktuje Pani jako przychód z odpłatnego zbycia akcji. W Pani ocenie na mocy umowy z dnia 07.04.2006r. w 2006r. uzyskała Pani przychód ze sprzedaży akcji i jest Pani zobowiązana złożyć zeznanie na formularzu PIT-38 oraz zapłacić podatek według stawki 19% pomimo, iż nie otrzymała Pani informacji PIT-8C. Jednocześnie uważa Pani, że nabywca akcji powinien zgłosić się do Biura Maklerskiego po nabyte akcje, a sprzedawca powinien dostać ostateczną umowę sprzedaży oraz informację PIT-8C.


Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie wyjaśnia:
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006r. źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. „a” ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.
Stosownie do art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2004r. od dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego oraz załączonych dokumentów wynika, że w 2006r. nie dokonała Pani zbycia papierów wartościowych. W zawartej przez Panią umowie przelewu wierzytelności w § 2 pkt 2 zobowiązała się Pani zawrzeć umowę sprzedaży akcji w terminie do 31.12.2006r. Jednak pismo Domu Maklerskiego ... S.A. wskazuje, że wniosek o udzielenie zgody przez Zarząd Spółki Akcyjnej na sprzedaż przedmiotowych akcji został złożony w dniu 10.01.2007r. Zgoda taka została udzielona na mocy uchwały Zarządu z dnia 24.01.2007r. Tym samym sprzedaż mogła nastąpić dopiero po dacie 24.01.2007r.
W myśl art. 30b ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i obliczyć należny podatek dochodowy (zeznanie na formularzu PIT-38).
Obowiązek złożenia zeznania podatkowego za 2006r. na druku PIT-38 dotyczy podatników, którzy w 2006r. dokonali odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Przedstawiony stan faktyczny wskazuje, że w Pani przypadku obowiązek ten nie występuje ponieważ w 2006r. nie dokonała Pani zbycia akcji (na dzień 31.12.2006r. akcje stanowiły nadal Pani własność).
Na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a urzędowi skarbowemu kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych – imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru (na formularzu PIT-8C). Informację PIT-8C winna Pani otrzymać w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, w którym dokona Pani sprzedaży akcji.


W ocenie organu podatkowego przychód uzyskany przez Panią na mocy umowy przelewu wierzytelności zawartej w dniu 07.04.2006r. stanowi źródło przychodów w rozumieniu art. 10 ust. 7 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jako kapitały pieniężne lecz jako prawa majątkowe.
Zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Wyliczenie w art. 18 ustawy praw majątkowych nie ma charakteru wyczerpującego, świadczy o tym użycie przez ustawodawcę zwrotu w „szczególności”.
Z załączonej do zapytania umowy przelewu wierzytelności wynika, że nastąpiło skuteczne zbycie wierzytelności, za które kupujący zapłacił 100% określonej ceny. Z umowy nie wynika aby skuteczność przelewu (zbycia) wierzytelności była uzależniona od zawarcia umowy zbycia akcji.
Dlatego też dochód uzyskany przez Panią w 2006r z przelewu wierzytelności podlega opodatkowaniu według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód ten winna Pani wykazać w zeznaniu o wysokości osiągniętych w 2006r. dochodów złożonym na formularzu PIT-36.
Tym samym Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje Pani stanowisko w powyższej sprawie za nieprawidłowe.

    Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego; nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj