Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443-57/32525/06/222847/53/CzW
z 26 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443-57/32525/06/222847/53/CzW
Data
2006.04.26



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
skład celny


Pytanie podatnika
Czy nabycie towary pochodzącego z krajów trzecich od czeskiego kontrahenta stanoi dla podatnika "wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów"?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 07.03.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza. iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika - nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
Spółka sprowadza do Składu Celnego położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej towar pochodzący od kontrahenta z krajów trzecich.
Towar ten nie został dopuszczony do obrotu na polskim obszarze celnym, lecz jest bezpośrednio wysyłany (sprzedawany) ze składu celnego kontrahentowi czeskiemu.
Kontrahent czeski odprawia towar w swoim Urzędzie Celnym.
Transakcja ta nosi nazwę „ sprzedaż w procedurze tranzytu". Razem z fakturą sprzedaży zostaje wystawiony dokument SAD A-Wspólnota Europejska-Tranzyt- dokument towarzyszący.

Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii: czy dostawa towarów - sprowadzonych z krajów trzecich do składu celnego położonego na terytorium RP- dla kontrahenta czeskiego stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Stanowisko Podatnika: „ww transakcja nie jest WDT. Towar. który odsprzedaliśmy do, Czech nie został dopuszczony do obrotu na polskim obszarze celnym, nie zostało naliczone od niego cło i podatek VAT. Towar zostaje dopuszczony do obrotu w Czechach. Tam zostaje od niego naliczone cło i podatek VAT.
Uważamy, iż gdyby towar ten został w całości odprawiony przez nas w Polsce wówczas sprzedaż dla kontrahenta czeskiego stanowiłaby WDT".

Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535, ze zm.) - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega:
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Art. 2 pkt 1 ustawy stanowi, że przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W świetle art. 13 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów o której mowa w art 5 i ust. l pkt 5 rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. z zastrzeżeniem ust. 2-8.
W myśl ust. 2 ww artykułu przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:
1.podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcj wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
2.osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju,
3.podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe zharmonizowane które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą.
4.podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.
Z kolei art. 42 ust. 1 ustawy stanowi, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%,pod warunkiem że:
1.podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów,
2.podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowęj dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje na terenie składu celnego, sprzedaży towaru sprowadzonego z terytorium państwa trzeciego, w stosunku do którego nie powstał jeszcze obowiązek podatkowy z tytułu importu.
Towar ten sprzedawany jest dla kontrahenta z Czech, gdzie zakończona zostanie procedura tranzytu.
Zgodnie z art. 98 Wspólnotowego Kodeksu Celnego procedura składu celnego pozwala na składowanie w składzie celnym towarów niekrajowych, które w tym czasie nie podlegają należnościom przywozowym ani środkom polityki handlowej.
Jeżeli chodzi o pojęcie „terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to w ustawie o podatku od towarów i usług nie zostało zdefiniowane to pojęcie.
W tej sytuacji należy uznać, że ustawa tym pojęciem posługuje się w znaczeniu określonym w innych ustawach, w szczególności ustawą z dnia 12.10.1990 r. o ochronie granicy Państwowej (Dz. U. Nr 78. poz. 461 ze zm.).
Zgodnie z tą ustawą granicą państwową jest powierzchnia pionowa przechodząca przez linię graniczną, oddzielającą terytorium państwa polskiego od terytoriów innych państw i od morza pełnego.
Obszary, nad którymi Rzeczypospolita Polska sprawuje swoje zwierzchnictwo stanowią jej terytorium.

Zatem w obowiązującym stanie prawnym skład celny jest częścią terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Skład celny położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie jest zatem traktowany jako zagranica, jest częścią polskiego obszaru celnego.
W konsekwencji. dostawę towarów w obrębie składu celnego należy uznać za dokonaną na terytorium Polski. która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, z zastosowaniem stawek obowiązujących dla konkretnej sprzedaży.
Zatem dostawa towaru dokonana przez Spółkę ze składu celnego, który znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, do jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej (Czech), przy spełnieniu warunków określonych w art. 13 i art. 42 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną według stawki 0%.
Jednocześnie tut. organ informuje, że od 1 stycznia 2006 r. w rozporządzeniu Ministra Finansów dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) obowiązuje nowy przepis § 7d zgodnie z którym obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostawy:
1.towarów w składzie celnym, wprowadzonych do składu celnego z terytorium- państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju.
2.towarów objętych procedurą składu celnego, pod warunkiem jednak, że:- dostawy towarów dokonuje się dla podatnika, o którym mowa w art.15 ustawy, czyli podatnika podatku od towarów i usług.
- towary znajdują się pod dozorem celnym i są ujęte w ewidencji towarowej, prowadzonej zgodnie z odrębnymi przepisami.
- towary, inne niż objęte procedurą składu celnego, nie są w wyniku tej dostawy lub po dokonaniu tej dostawy wyprowadzane ze składu celnego.

Powyższa interpretacja
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia nminiejszego postanowienia.­



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj