Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/14/07/AG
z 13 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/14/07/AG
Data
2007.04.13



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
data zaliczenia
faktura VAT
koszty bezpośrednie
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
usługi transportowe
zakup
zarachowanie


Pytanie podatnika
dotyczy momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z zakupem usług transportowych wykonanych w grudniu 2006r. na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006r.


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z zakupem usług transportowych wykonanych w grudniu 2006r. na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006r.
uznajeza nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 10.01.2007r. (data wpływu 15.01.2007r.) Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu - tj. w 2006r., czy w 2007r. - wydatków związanych z zakupem usług transportowych, udokumentowanych fakturą z dnia 31.12.2006r. (dotyczących usług wykonanych w grudniu 2006r.), na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006r.
Zdaniem wnioskodawcy, na mocy art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych koszty udokumentowane fakturami wystawionymi do końca 2006r. i dotyczące usług wykonanych w 2006r. stanowią koszt podatkowy 2006r.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że kosztami uzyskania przychodów są wszystkie wydatki oprócz enumeratywnie wyliczonych w ustawie, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.
Równocześnie jednak o poprawności dokonania odliczenia poniesionych wydatków od osiągniętych przychodów decyduje właściwe ustalenie momentu (okresu), w którym dokonać można potrącenia tych wydatków. Zasady zaliczania ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodu określone zostały w art. 15 ust. 4 w/w ustawy.
Zgodnie z tym przepisem koszty uzyskania przychodów potrącalne są tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. potrącalne są także koszty uzyskania przychodów poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów danego roku podatkowego, a także określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Należy jednak zauważyć, że prowadząc działalność gospodarczą podatnik ponosi wydatki (koszty) o charakterze bezpośrednim, które można powiązać z konkretnym przychodem oraz wydatki o charakterze pośrednim, tzn. takie których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe. Zgodnie więc z zasadą potrącalności kosztów w przypadku braku możliwości przyporządkowania danego wydatku do przychodów wydatek ten będzie stanowił koszt uzyskania przychodu w momencie jego poniesienia. Jeżeli natomiast poniesiony koszt można bezpośrednio odnieść do osiągniętego przychodu, wówczas powinien on być uwzględniony w rachunku podatkowym, w tym roku, w którym osiągnięty został przychód.

Odstąpienie od zasady potrącalności kosztów możliwe jest tylko wtedy, gdy zarachowanie kosztu w danym roku podatkowym nie było możliwe, np. gdy podatnik otrzymał fakturę (rachunek) dotyczący danego roku podatkowego z opóźnieniem - po zamknięciu ksiąg rachunkowych i złożeniu zeznania, wówczas koszt ten potrąca się w roku, w którym faktycznie został poniesiony.
Stosownie do art. 9 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy są obowiązani prowadzić ewidencję rachunkową, zgodnie z odrębnymi przepisami, tzn. w sposób zapewniający ustalenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i należnego podatku. Przy rozpatrywaniu zasady potrącalności kosztów należy posiłkować się przepisami ustawy z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości (Dz.U. z 2000r. Nr 76, poz. 694 ze zm.).
Ponieważ przepisy ustawy o rachunkowości nie są podatkotwórcze, a także nie rozstrzygają o tym, co jest kosztem podatkowym, dlatego przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych należy kierować się wyłącznie przepisami w/w ustawy z dnia 15.02.1992r.
Brak możliwości zarachowania kosztów oznacza, że podatnik z przyczyn całkowicie niezależnych od siebie nie był w stanie zarachować kosztów w tym roku podatkowym, którego dotyczyły tzn. gdy koszt nie był jeszcze znany co do rodzaju i kwoty; brak było dokumentów (faktur, rachunków) pozwalających zaksięgować i zaliczyć dany wydatek do kosztów roku podatkowego.
Przepisy ustawy o rachunkowości określają w art. 4 ust. 2, że zdarzenia, w tym operacje gospodarcze, ujmuje się w księgach rachunkowych i wykazuje w sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich treścią ekonomiczną. Zgodnie z art. 6 ust. 1 w/w ustawy o rachunkowości, w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami - dotyczące danego roku podatkowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.

Reasumując, należy stwierdzić, że zasada rozliczania poniesionych wydatków w czasie ma na celu zapewnienie współmierności przychodów do kosztów ich uzyskania. W związku z tym, o ile poniesione wydatki mają bezpośredni wpływ na wartość osiągniętych przychodów, i jednostka otrzymała dowody dokumentujące ich poniesienie przed zamknięciem ksiąg rachunkowych i złożeniem zeznania rocznego, wówczas ma prawo odliczyć od przychodów koszty ich uzyskania w roku podatkowym, którego te koszty dotyczą, czyli w tym roku, w którym w efekcie poniesienia kosztów osiągnięty został przychód podlegający opodatkowania.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że poniesione koszty udokumentowane fakturą z dnia 31.12.2006r. (otrzymaną w m-cu styczniu 2007r.) dotyczą usług transportowych zakupionych w miesiącu grudniu 2006r. Wydatki te niewątpliwie wiążą się z prowadzoną działalnością gospodarczą, jednak ocena ich charakteru (pośredniego lub bezpośredniego) należy do podatnika.
W związku z przytoczonymi wyżej przepisami należy więc stwierdzić, że o zaliczeniu tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu roku 2006 lub 2007 decydować będzie w przypadku kosztów bezpośrednich - możliwość przyporządkowania kosztu do konkretnego przychodu ze sprzedaży, zaś w przypadku kosztów pośrednich - fakt ich poniesienia.

W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10.01.2007r. jest nieprawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania złożenia wniosku.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa.
Po zmianie od dnia 01.01.2007r. brzmienia przepisu art. 15 ust. 4, oraz po dodaniu nowych regulacji tj. art. 15 ust. 4b, 4c, 4d, 4e w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 217, poz. 1589) powyższa interpretacja jest niezgodna z prawem.Pouczenie nie wywołuje skutków takich jak interpretacja wydana w trybie art. 14a -14d Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj