Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-923/12/ŚS
z 29 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-923/12/ŚS
Data
2012.10.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
akcjonariusz
dywidendy
spółka komandytowo-akcyjna


Istota interpretacji
Dot. możliwości zaliczenia przychodów uzyskiwanych przez akcjonariusza spółki komandytowo - akcyjnej, będącego jednocześnie komplementariuszem tej spółki do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, momentu opodatkowania dochodów wspólnika spółki komandytowo-akcyjnej będącego równocześnie akcjonariuszem i komplementariuszem tej spółki, sposobu określenia podstawy opodatkowania oraz obowiązku wpłacania przez ww. wspólnika w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 02 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • możliwości zaliczenia przychodów uzyskiwanych przez akcjonariusza spółki komandytowo - akcyjnej, będącego jednocześnie komplementariuszem tej spółki do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza – jest prawidłowe,
  • momentu opodatkowania dochodów wspólnika spółki komandytowo-akcyjnej będącego równocześnie akcjonariuszem i komplementariuszem tej spółki, sposobu określenia podstawy opodatkowania oraz obowiązku wpłacania przez ww. wspólnika w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie możliwości zaliczenia przychodów uzyskiwanych przez akcjonariusza spółki komandytowo - akcyjnej, będącego jednocześnie komplementariuszem tej spółki do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, momentu opodatkowania dochodów wspólnika spółki komandytowo-akcyjnej będącego równocześnie akcjonariuszem i komplementariuszem tej spółki, sposobu określenia podstawy opodatkowania oraz obowiązku wpłacania przez ww. wspólnika w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym i zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm., dalej „Ustawa o PIT"), podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce komandytowej wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego. Planowane jest przekształcenie ww spółki komandytowej w spółkę komandytowo-akcyjną (dalej „SKA" lub „SPÓŁKA"). W wyniku przekształcenia Wnioskodawca stałby się akcjonariuszem SKA i z tytułu udziału w zysku spółki otrzymywałby dywidendę oraz ewentualnie, zaliczki na poczet dywidendy.

Alternatywnie rozważana jest też opcja, że po przekształceniu Wnioskodawca posiadałby podwójny status, tj. byłby jednocześnie komplementariuszem i akcjonariuszem SKA. Wnioskodawca jako komplementariusz będzie prowadził sprawy spółki, reprezentował ją na zewnątrz i odpowiadał bez ograniczeń za jej zobowiązania. Jednocześnie będzie też akcjonariuszem SKA, czyli inwestorem pasywnym, uprawnionym do otrzymywania dywidendy z tytułu posiadanych akcji. Udział w zysku spółki przysługujący Wnioskodawcy, jako komplementariuszowi będzie określony odrębnie od Jego udziału w zysku wynikającym z posiadania akcji Spółki.

W takim wypadku Wnioskodawca z tytułu udziału w zysku SKA otrzymywałby dwa rodzaje dochodów:

  • z tytułu bycia komplementariuszem - dochód z tytułu udziału w zysku;
  • z tytułu bycia akcjonariuszem - dywidendę, oraz ewentualnie, zaliczki na poczet dywidendy.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku, gdy Wnioskodawca będzie równocześnie komplementariuszem i akcjonariuszem SKA, to uzyskiwane z tego tytułu dochody będą zaliczane do źródła działalność gospodarcza, z tym że:

  1. dywidenda i zaliczka na poczet dywidendy będzie podlegać opodatkowaniu dopiero w momencie podjęcia uchwały (przez walne zgromadzenie spółki - w odniesieniu do dywidendy, a przez odpowiednie organy lub komplementariuszy spółki, stosownie do jej statutu - w odniesieniu do zaliczki na poczet dywidendy) o wypłacie dywidendy lub wypłacie zaliczki na poczet dywidendy albo - jeżeli określony został dzień dywidendy w tym dniu,
  2. od dochodu uzyskanego przez Spółkę, w proporcji do przysługującego Wnioskodawcy jako komplementariuszowi prawa do udziału w zyskach Spółki, Wnioskodawca będzie wpłacał bez wezwania w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku, gdy będzie On posiadał podwójny status, tj. będzie równocześnie komplementariuszem i akcjonariuszem SKA, to uzyskiwane z obu tytułów dochody będą zaliczane do jednego źródła - działalność gospodarcza, jednak moment powstania obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy będzie uzależniony od rodzaju tytułu udziału w Spółce z jakiego ten dochód jest uzyskiwany.

Dywidenda i zaliczka na poczet dywidendy uzyskiwana przez Wnioskodawcę z tytułu posiadanych akcji będzie podlegać opodatkowaniu dopiero w momencie podjęcia uchwały (przez walne zgromadzenie spółki w odniesieniu do dywidendy, a przez odpowiednie organy lub komplementariuszy spółki, stosownie do jej statutu w odniesieniu do zaliczki na poczet dywidendy) o wypłacie dywidendy lub wypłacie zaliczki na poczet dywidendy, albo jeżeli określony zostanie dzień dywidendy - w tym dniu.

Zdaniem Wnioskodawcy, SKA jako spółka niemająca osobowości prawnej, nie jest podatnikiem podatku dochodowego, natomiast podatnikami są jej poszczególni wspólnicy. Specyfiką SKA jest to, iż zasady jej funkcjonowania regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm. - dalej „Ksh”) zarówno dotyczące spółek osobowych, jak i spółki akcyjnej (spółki kapitałowej). W szczególności do SKA mają odpowiednie zastosowanie regulacje przepisu art. 347 § 1 Ksh, który przyznaje akcjonariuszom prawo do udziału w zysku rocznym przeznaczonym do wypłaty uchwałą walnego zgromadzenia.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną. Zważywszy, że SKA nie jest osobą prawną, dywidendy przez nią wypłacane nie mogą być zaliczone do źródła kapitały pieniężne.

Zgodnie z Ustawą o PIT dochód osoby fizycznej z tytułu udziału w zyskach osób niemających osobowości prawnej zaliczany jest do źródła działalność gospodarcza. Wynika to z treści art. 5b ust. 2 Ustawy o PIT, zgodnie z którym, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Potwierdza to też treść art. 9a ust. 5 Ustawy o PIT, stanowiąc, że jeżeli podatnik:

  1. prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
  2. jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej

-wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Z kolei przepisem, który ustala zasady rozliczania przychodów i kosztów w spółce niemającej osobowości prawnej jest art. 8 Ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że przychody i koszty z tytułu udziału w spółce niemającej osobowości prawnej u każdego wspólnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku spółki. W przypadku osób fizycznych, dochód z tytułu udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej, jako dochód z tytułu działalności gospodarczej może być opodatkowany według skali podatkowej lub w przypadku dokonania wyboru - liniową stawką podatku w wysokości 19%.

Osoby fizyczne osiągające dochody z tytułu działalności gospodarczej zobowiązane są zgodnie z art. 44 Ustawy o PIT wpłacać bez wezwania w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy od uzyskiwanych dochodów. Zasady ustalania dochodu z tytułu działalności gospodarczej określają szczegółowo przepisy art. 14 Ustawy o PIT. Stosownie do treści art. 14 ust. 1 Ustawy o PIT, za przychody uzyskane z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Przepisy tej ustawy nie definiują pojęcia „przychód należny”. Powstaje więc pytanie, w którym momencie akcjonariusz SKA osiąga należny przychód w rozumieniu powołanego przepisu. Zgodnie z art. 347 § 1 Ksh, w związku z art. 126 § 1 pkt 2 Ksh, akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom, przy czym zgodnie z art. 348 § 2 Ksh uprawnionymi do dywidendy za dany rok podatkowy są na mocy wyżej wskazanych przepisów akcjonariusze, którym przysługiwało prawo do akcji w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku, lub akcjonariusze, którym przysługiwały akcje na dzień dywidendy.

Zdaniem Wnioskodawcy, uzyskiwanie przez SKA przychodów oraz ponoszenie przez taką spółkę kosztów uzyskania przychodów nie będzie rodzić - po stronie akcjonariusza takiej spółki - obowiązku wykazywania tych przychodów oraz kosztów, w proporcji do posiadanego w tej spółce prawa do udziału w jej zyskach, gdyż nie jest to dla akcjonariusza przychód należny. Przychód stanie się należny dopiero z datą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej o wypłacie dywidendy albo - jeżeli określony został dzień dywidendy - w tym dniu.

Tym samym, dla Wnioskodawcy przychodem z działalności gospodarczej, od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, stosownie do art. 44 ust. 1 pkt 1 Ustawy o PIT, będzie kwota przyznanej przez walne zgromadzenie SKA dywidendy, na podstawie uchwały o podziale zysku tej spółki. Obowiązek odprowadzenia zaliczki powstanie za miesiąc, w którym podjęta zostanie uchwała o wypłacie dywidendy (albo w którym został określony „dzień dywidendy"). Takie same zasady opodatkowania będą miały zastosowanie do zaliczek na poczet dywidendy przyznanych akcjonariuszowi spółki komandytowo-akcyjnej przez odpowiednie organy lub komplementariuszy spółki, stosownie do jej statutu w ciągu roku podatkowego. W takim wypadku obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od zaliczek na poczet dywidendy powstanie za miesiąc, w którym podjęta zostanie uchwała o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy.

Natomiast z tytułu dochodu przysługującego Wnioskodawcy jako komplementariuszowi Spółki na Wnioskodawcy będzie spoczywał obowiązek wpłacania bez wezwania w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od dochodu ustalonego jako różnica pomiędzy przychodami oraz kosztami Spółki, w proporcji do posiadanego w Spółce prawa do udziału w jej zyskach, gdyż będzie to dla komplementariusza przychód należny.

Ustawa o PIT dochód osoby fizycznej z tytułu udziału w zyskach osób niemających osobowości prawnej zalicza do źródła działalność gospodarcza. Wynika to z treści cyt. art. 5b ust. 2, zgodnie z którym, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. Potwierdza to też treść cyt. art. 9a ust. 5 Ustawy o PIT.

Do dochodów z działalności gospodarczej odpowiednie zastosowanie znajdują przepisy art. 14 ust. 1 i art. 44 Ustawy o PIT, co oznacza, że podatnik osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, obowiązany jest bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku komplementariusza SKA, który nie jest uprawniony do dywidendy, dochód z tytułu udziału w SKA, z tytułu bycia komplementariuszem, uzyskiwany jest na zasadzie memoriałowej. Tym samym, z tytułu dochodów osiąganych przez SKA, zgodnie z art. 8 Ustawy o PIT, wspólnik będący komplementariuszem będzie zobowiązany odprowadzać bez wezwania w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy w takiej proporcji, w jakiej uczestniczy w zyskach spółki.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy:

  1. z tytułu bycia komplementariuszem Spółki, uzyskiwanie przez Spółkę przychodów podlegających opodatkowaniu oraz ponoszenie przez Spółkę kosztów uzyskania przychodów będzie rodzić po stronie Wnioskodawcy obowiązek wykazywania tych przychodów oraz kosztów na bieżąco w ciągu roku podatkowego w proporcji do posiadanego przez Wnioskodawcę w Spółce prawa do udziału w jej zyskach, gdyż będzie to dla komplementariusza przychód należny; natomiast
  2. z tytułu bycia akcjonariuszem, uzyskiwanie przez Spółkę przychodów podlegających opodatkowaniu oraz ponoszenie przez Spółkę kosztów uzyskania przychodów nie będzie rodzić po stronie Wnioskodawcy obowiązku wykazywania tych przychodów oraz kosztów w proporcji do posiadanego w Spółce prawa do udziału w jej zyskach, gdyż nie będzie to dla Wnioskodawcy jako akcjonariusza przychód należny. Dywidenda uzyskiwana przez Wnioskodawcę z tytułu posiadanych akcji, jak też zaliczka na poczet dywidendy będzie podlegać opodatkowaniu dopiero w momencie podjęcia uchwały (przez walne zgromadzenie spółki - w odniesieniu do dywidendy, a przez odpowiednie organy lub komplementariuszy spółki, stosownie do jej statutu - w odniesieniu do zaliczki na poczet dywidendy) o wypłacie dywidendy lub wypłacie zaliczki na poczet dywidendy albo jeżeli określony został dzień dywidendy - w tym dniu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm. - dalej „K.s.h.”), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. W myśl art. 125 K.s.h., spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Komplementariusz oraz akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej (art. 147 § 1 K.s.h.).

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej, nie są zatem podatnikami podatków dochodowych, a dochody spółek osobowych nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki komandytowo-akcyjnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 361 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Przy czym, w myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;
  2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Zgodnie z art. 8 ust. 1a ww. ustawy przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Biorąc pod uwagę cytowane wyżej przepisy stwierdzić należy, iż uzyskane przez spółkę osobową, tj. spółkę komandytowo-akcyjną przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u jej wspólników proporcjonalnie do ich udziału w zysku spółki.

Stosownie do art. 5b ust. 2 ww. ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Pozarolnicza działalność gospodarcza, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest odrębnym od pozostałych źródłem przychodów, przy czym kwalifikacja uzyskiwanego przysporzenia majątkowego do tego źródła przychodów uzależniona jest od spełnienia warunków określonych w art. 5a pkt 6 cyt. ustawy.

Zgodnie z tym przepisem, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z powyższego wynika, iż jeżeli ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego, czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki komandytowej. Planuje przekształcić tę spółke w spółkę komandytowo-akcyjną. W spółce tej będzie wspólnikiem o podwójnym statusie, tj. będzie jednocześnie komplementariuszem i akcjonariuszem w tej spółce.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż, co do zasady, przychody uzyskane przez Wnioskodawcę z tytułu uczestnictwa w ww. spółce komandytowo – akcyjnej, będą stanowiły przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, chyba że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwalifikują konkretny przychód uzyskany ze zdarzenia prawnego, bądź czynności prawnej, której stroną będzie spółka, do innego źródła przychodów.

Odnosząc się natomiast do kwestii, określenia momentu uzyskania przychodu ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, sposobu ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym oraz obowiązku odprowadzania w trakcie roku podatkowego zaliczek na ten podatek przez akcjonariusza spółki komandytowo–akcyjnej, będącego jednocześnie komplementariuszem w tej spółce, stwierdzić należy, iż w myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

W myśl art. 14 ust. 1e ww. ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Z kolei art. 14 ust. 1h ww. ustawy stanowi, że przepis ust. 1e stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego. W przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty (art. 14 ust. 1i ww. ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 24 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, u podatników, którzy prowadzą księgi rachunkowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Spółka komandytowo – akcyjna, na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 152 poz. 1223 ze zm.) zobowiązana jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 pkt 1 i 2 tej ustawy, przepisy ustawy o rachunkowości, zwanej dalej "ustawą", stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 3, do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

  1. spółek handlowych (osobowych i kapitałowych, w tym również w organizacji) oraz spółek cywilnych, z zastrzeżeniem pkt 2, a także innych osób prawnych, z wyjątkiem Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego;
  2. osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich oraz spółdzielni socjalnych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1.200.000 euro.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż osoba fizyczna, będąca wspólnikiem osobowej spółki prawa handlowego, zobowiązanej na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości do prowadzenia ksiąg rachunkowych, ustala dochód na podstawie tych ksiąg, z uwzględnieniem treści cyt. art. 8 ust. 1 i 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Moment uzyskania tego przychodu podatnicy ci określają zatem zgodnie z treścią cyt. art. 14 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem charakteru zdarzeń gospodarczych, których stroną będzie spółka.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż Wnioskodawca, będący jednocześnie komplementariuszem oraz akcjonariuszem w spółce komandytowo – akcyjnej, powinien ustalać przychód na podstawie prowadzonych przez spółkę ksiąg, stosownie do Jego udziału w zysku spółki, tj. zarówno w części przypadającej na Niego, jako na komplementariusza, jak i akcjonariusza. Przychód ten będzie mógł pomniejszyć o przypadającą na Niego proporcjonalnie część kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez spółkę. Obliczony w powyższy sposób dochód będzie mógł być opodatkowany stosownie do wyboru Wnioskodawcy wg. skali podatkowej lub tzw. podatkiem liniowym.

Zgodnie bowiem z art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnicy podejmujący działalność gospodarczą wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

W myśl natomiast art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W konsekwencji, od dochodu uzyskanego z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej (a zatem zarówno z tytułu posiadania statusu komplementariusza, jak i akcjonariusza) Wnioskodawca zobowiązany będzie odprowadzać w trakcie roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. Zgodnie bowiem z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Przy czym, w myśl art. 44 ust. 3 ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne.

Wysokość zaliczek, z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:

  1. obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,
  2. zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b,
  3. zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

Zgodnie natomiast z art. 44 ust. 3f ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b.

Zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 45 (art. 44 ust. 6 ww. ustawy).

Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca zamierza zostać akcjonariuszem, a także komplementariuszem w spółce komandytowo – akcyjnej będzie miał On możliwość, jako komplementariusz prowadzący sprawy spółki, uzyskać okresowe dane dotyczące sumy przychodów i sumy kosztów uzyskanych w okresie obrachunkowym przez spółkę niemającą osobowości prawnej, a więc będzie miał możliwość wywiązać się z obowiązków, jakie nakłada na Niego art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Co więcej, jako komplementariusz będzie zobowiązany do posiadania tych danych oraz uiszczania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego.

Reasumując, w sytuacji gdy Wnioskodawca zamierza zostać komplementariuszem, a także akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, przychody (dochody) uzyskane przez Wnioskodawcę z tego tytułu należy rozliczać jednolicie na zasadach obowiązujących komplementariuszy tych spółek, tj. moment uzyskania przychodu, należy ustalać według zasad określonych w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem charakteru zdarzeń gospodarczych powstałych w trakcie prowadzenia przez spółkę działalności gospodarczej. Przy czym, przypadający na Wnioskodawcę (wspólnika o podwójnym statusie) przychód należy ustalić proporcjonalnie do Jego udziału w zysku spółki (wynikającego zarówno z Jego statusu komplementariusza, jak i akcjonariusza w spółce), tj. zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy. Z kolei Jego dochodem będzie, co do zasady, wynikająca z ksiąg rachunkowych przypadająca Mu część przychodów spółki pomniejszonych o przypadającą Mu w tej samej proporcji część kosztów uzyskania przychodu. W ciągu roku podatkowego, zobowiązany zaś będzie wpłacać zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od całości przypadającego na Niego, jako komplementariusza i akcjonariusza dochodu.

Mając powyższe na względzie stanowisko przedstawione we wniosku w zakresie:

  • możliwości zaliczenia przychodów uzyskiwanych przez akcjonariusza spółki komandytowo - akcyjnej, będącego jednocześnie komplementariuszem tej spółki do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza – jest prawidłowe,
  • momentu opodatkowania dochodów wspólnika spółki komandytowo-akcyjnej będącego równocześnie akcjonariuszem i komplementariuszem tej spółki, sposobu określenia podstawy opodatkowania oraz obowiązku wpłacania przez ww. wspólnika w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych – jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa Wnioskodawcy w spółce komandytowo-akcyjnej wyłącznie w charakterze akcjonariusza zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj