Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupcy
PD/415-10/07
z 31 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-10/07
Data
2007.05.31



Autor
Urząd Skarbowy w Słupcy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
emeryci
świadczenia na rzecz emerytów


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu 10 % podatkiem dochodowym od osób fizycznych otrzymywane przez byłych pracowników (emerytów i rencistów) świadczenia pieniężne wypłacane przez były zakład pracy ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?


W dniu 16.04.2007 roku Podatnik złożył wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w zakresie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Wniosek dotyczy ustalenia, czy podlegają opodatkowaniu 10 % podatkiem dochodowym od osób fizycznych otrzymywane przez byłych pracowników (emerytów i rencistów) świadczenia pieniężne wypłacane przez były zakład pracy ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż podatnik jako emerytowany nauczyciel otrzymuje corocznie, przysługujące mu świadczenia pieniężne od byłego zakładu pracy wypłacane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Zdaniem podatnika, wypłacane emerytowanym nauczycielom świadczenia pieniężne z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są zwolnione z opodatkowania na podstawie art.21 ust.1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Organ podatkowy ocenia stanowisko podatnika jako nieprawidłowe i stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów i rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej, lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% od przychodu.

Ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt 26 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłączył z opodatkowania jedynie zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł.

Natomiast, stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 280 zł.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego nie wynika, aby otrzymane przez podatnika świadczenia były zawiązane ze zdarzeniem losowym czy klęską żywiołową lub też stanowiły ekwiwalenty pieniężne w zamian za świadczenia rzeczowe.

W związku z powyższym kwoty świadczeń wypłacanych rencistom i emerytom w związku z łączącym ich uprzednio zakładem pracy - stosunkiem pracy, które nie są zapomogami wymienionymi w art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani też nie stanowią ekwiwalentu wypłacanego w zamian za świadczenia rzeczowe, o którym mowa w art.21 ust.1 pkt 38 ww. ustawy są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% przychodu.

Odnosząc przedstawiony stan faktyczny do obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko podatnika w sprawie przedstawionej we wniosku jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj