Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze
PP/443/1/8/07
z 23 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/1/8/07
Data
2007.03.23



Autor
Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
opodatkowanie
sprzedaż
świadczenie nieodpłatne
zużycie własne


Pytanie podatnika
Zapytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wymiany punktów "profit" otrzymanych od operatora telefonów komórkowych na doładowanie telefonu komórkowego własnego lub innej osoby oraz zużycia bezpłatnych doładowań przez podatnika lub bliską osobę.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 28.12.2006 r., który wpłynął w dniu 03.01.2007 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług wymiany punktów profit na doładowanie telefonu komórkowego własnego lub innej osoby - jest prawidłowe, natomiast w zakresie zużycia bezpłatnych doładowań przez podatnika lub bliską osobę - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.01.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny oraz stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w opisanej sprawie.

Wnioskodawca, zwany dalej podatnkiem, zamierza podjąć działalność gospodarczą i zarejestrować się w podatku od towarów i usług. W prowadzonej działalności korzystać będzie z usług telekomunikacyjnych, a przedmiotem działalności będzie m. in. handel detaliczny doładowaniami telefonów komórkowych przez internet oraz w inny sposób.
Oprócz sprzedaży detalicznej doładowań telefonów komórkowych, podatnik planuje sprzedawać w internecie otrzymane od operatora, w zamian za terminowe płatności faktur oraz opłacanie faktur „poleceniem zapłaty”, w wyniku wymiany punktów "profit" premiowe doładowania poniżej ich wartości nominalnej. Podatnik zwraca się z zapytaniem czy wymiana punktów "profit" otrzymanych od operatora telefonów komórkowych na doładowanie telefonu komórkowego własnego lub innej osoby podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i należy ją wykazać w deklaracji VAT-7K lub VAT-7.

Zdaniem podatnika otrzymuje on od operatora nieodpłatne świadczenie w postaci doładowania w zamian za punkty "profit", nie otrzymuje on za to faktury VAT ani żadnych innych dokumentów, które uprawniałyby go do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Według podatnika otrzymanie od operatora prawa do „nieodpłatnego świadczenia”, którym może on zadysponować, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast w przypadku sprzedaży tego doładowania innej osobie, operator świadczy zamówione usługi telekomunikacyjne wyłącznie na rzecz tej osoby (będącej klientem wnioskodawcy). W żadnym przypadku nie ma sytuacji, w której premiowe doładowanie dublowałoby się i najpierw następowałoby doładowanie telefonu komórkowego podatnika, a później dodatkowo doładowanie telefonu komórkowego jego klienta.
Zdaniem podatnika sprzedaż i ewentualne bezpłatne zużycia premiowych doładowań na potrzeby własne podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i wymaga wykazania w deklaracji VAT7-K lub VAT-7.
Ocena prawna stanowiska pytającego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Ponadto w myśl art. 8 ust. 2 cyt. ustawy o VAT nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik planuje zakup jednej lub więcej aktywacji telefonu komórkowego w abonamencie, z zamiarem korzystania z usług telekomunikacyjnych w celu związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą. W zamian za terminowe płatności faktur oraz płacenie ich „poleceniem zapłaty” będzie otrzymywał od operatora telefonów komórkowych punkty "profit", które podlegają wymianie na premiowe doładowanie telefonu komórkowego. Strona zamierza wymieniać punkty "profit" na premiowe doładowanie zużywane przez niego lub bliską osobę lub sprzedawać premiowe doładowanie przez internet poniżej ich wartości nominalnej. Za otrzymane od operatora doładowanie podatnik nie otrzymuje faktury VAT ani żadnego innego dokumentu, który uprawniałby go do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przedstawionej sytuacji, w przypadku w wymiany punktów "profit" na doładowanie telefonu komórkowego innej osoby, która za to doładowanie płaci, mamy do czynienia ze świadczeniem przez podatnika odpłatnych usług, o których mowa w cyt. powyżej w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, a zatem czynność, ta za którą podatnik otrzymuje zapłatę, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i podlega wykazaniu w deklaracji dla podatku od towarów VAT-7K lub VAT-7.
Natomiast, gdy otrzymane punkty "profit" zostaną wymienione na premiowe doładowanie i zużyte przez podatnika lub bliską osobę, czynność ta z uwagi na fakt, iż podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, a co za tym idzie nie będzie podlegała wykazaniu w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7K lub VAT-7.

Biorąc pod uwagę powyższe, w opinii Naczelnika Urzędu Skarbowego, stanowisko podatnika jest nieprawidłowe w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług zużycia premiowych doładowań przez podatnika lub osobę bliską.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj