Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze
PP/443/1/36/2007/I
z 16 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/1/36/2007/I
Data
2007.05.16



Autor
Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dom pomocy społecznej
stawki podatku
usługi serwisowe


Pytanie podatnika
Zapytanie dotyczy opodatkowania 22% stawką podatku od towarów i usług usługi serwisowej kotłowni mieszczącej się w domu pomocy społecznej.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze stwierdza, że stanowisko strony przedstawione w piśmie z dnia 05.03.2007 r. z datą wpływu 08.03.2007 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej
- opodatkowania 22% stawką podatku od towarów i usług usługi serwisowej kotłowni mieszczącej się w domu pomocy społecznej, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.03.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który został następnie uzupełniony w dniu 10.04.2007 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny oraz stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w opisywanej sprawie.

Spółka w 2003 r. zawarła z Domem Pomocy Społecznej umowę na świadczenie usługi serwisowej kotłowni polegającej na:
1) założeniu dziennika pracy kotłowni,
2) wizytacji kotłowni,
3) ustawieniu poprawności pracy
4) czyszczeniu kotłów
5) sprawdzaniu poprawności pracy układów automatyki, pomp
6) wymianie zużywających się części (elektrody, dysze)
7) niezwłocznym przybyciu grupy serwisowej w czasie niesprawności pracy kotłowni.
Kotłownia jest częścią składową domu pomocy społecznej i umiejscowiona jest w piwnicy tego budynku. Świadczone usługi Spółka opodatkowuje stawką podatku w wys. 22%.

Zdaniem Wnioskodawcy na świadczone usługi prawidłowo jest stosowana stawka VAT 22 %.
Ocena prawna stanowiska pytającego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka świadczy kompleksową usługę serwisową kotłowni. Usługa ta nie została odrębnie sklasyfikowana w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.)- obowiązującej do dnia 30 kwietnia 2004 r.- stawka podatku wynosi 22 proc., z zastrzeżeniem ust. 1a, 2 i 3. Jednocześnie w myśl art. 18 ust. 2 cyt. ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7 proc. W załączniku Nr 3 pod poz. 124 zostały wymienione usługi czyszczenia pieców i kominów PKWiU 74.70.15. Klasyfikacja ta obejmuje:
- konserwację przewodów kominowych i wszelkiego rodzaju palenisk i urządzeń grzewczych, polegających na czyszczeniu, usuwaniu sadzy, gniazd ptaków, doszczelnianiu przewodów, kontroli drożności, udrażnianiu, łącznie z kontrolą stanu technicznego ww. przewodów.

Natomiast od dnia 1 maja 2004 r. usługi sklasyfikowane według PKWiU 74.70.15 podlegają opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W myśl powołanego przepisu stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się natomiast do robót budowlanych. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2a ww. ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r. w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Jednocześnie w myśl art. 146 ust. 2 tej ustawy, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Roboty budowlane zostały sklasyfikowane według PKWiU w grupowaniu 45.
Jednakże wskazać należy, iż w okresie od 1 maja 2004 r. do 15 lutego 2005 r. budynki domów opieki społecznej, na gruncie ustawy o VAT nie były traktowane jako obiekty budownictwa mieszkaniowego.
Stosownie do treści art. 2 pkt 12 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r. przez obiekty budownictwa mieszkaniowego – rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Natomiast z dniem 15.02.2005 r. została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 31.01.2005 r., Nr 17, poz. 150) zmiana do załącznika Nr 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zgodnie z powyższą zmianą obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku od towarów i usług stosuje się również do usług wymienionych w załączniku Nr 1 poz. 20, polegających na budowie, remontach i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130), tj. m. in. domów opieki społecznej.

Wobec powyższego w okresie do 30 kwietnia 2004 r. i od 1 maja 2004 r. usługa serwisowania kotłowni podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług, o ile czynności wykonywane w ramach tej usługi nie podlegają sklasyfikowaniu do ww. symboli PKWiU. Jednocześnie informuje się, iż do prawidłowego zaklasyfikowania usług zobowiązany jest ich wykonawca.

Zatem w opinii Naczelnika Urzędu Skarbowego zaprezentowane przez Wnioskodawcę stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj