Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP1/423-20/06/KK/20544
z 7 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1/423-20/06/KK/20544
Data
2006.03.07



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dopłaty bezpośrednie
refundacja


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy otrzymywane przez podatnika refundacje wywozowe, korzystają ze zwolnienia przedmiotowego pdop na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 36 updop?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r . Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 23.01.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 31.01.2006 r.) dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: Podatnik jest producentem wyrobów cukierniczych zaliczanych do kategorii towarów uzyskiwanych bezpośrednio z rolnych produktów podstawowych, bądź produktów uzyskiwanych wskutek przetwarzania produktów podstawowych i korzysta z refundacji wywozowych w przypadkach eksportu w/w towarów do krajów trzecich. Refundację otrzymuje w oparciu o rachunki wystawione przez podatnika jako przedsiębiorcę, których płatnikiem jest Agencja Rynku Rolnego (ARR), uzyskując z tego tytułu określone w rachunkach i zapłacone przez ARR przychody.
W związku z powyższym Spółka zwróciła się z pytaniem czy otrzymywane przez Podatnika refundacje wywozowe, korzystają ze zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zdaniem Spółki w przedmiotowej sprawie zwolnienie wynikające z w/w przepisu będzie miało zastosowanie.

Odnosząc się do zaprezentowanego przez Wnioskodawcę stanowiska Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dopłaty bezpośrednie stosowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, otrzymane na podstawie odrębnych przepisów. Powołany wyżej przepis obowiązuje od 01.01.2004 r. i został wprowadzony nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz. U. z 2003 r. nr 202 poz. 1957).
Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik korzysta z refundacji wywozowych w przypadku eksportu do krajów trzecich wyrobów cukierniczych zaliczanych do kategorii towarów uzyskiwanych bezpośrednio z rolnych produktów podstawowych, bądź produktów uzyskiwanych wskutek przetwarzania produktów podstawowych.

Zadania z zakresu dopłat (refundacji) są realizowane przez ARR, której działalność została unormowana w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. Nr 42, poz. 386 ze zm.). W art. 11 w/w ustawy zapisano, iż ARR administruje obrotem z zagranicą towarami rolnymi w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w szczególności przez m.in. naliczanie i wypłacanie refundacji wywozowych i dopłat przywozowych, wydawanie dokumentów wymaganych do naliczenia i wypłacenia refundacji wywozowych oraz naliczenia opłat wywozowych. Ponadto w § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004 r., w sprawie ustanowienia Agencji Rynku Rolnego agencją płatniczą (Dz. U. z 2004 r. nr 76, poz. 713) zapisano, iż ARR w ramach Wspólnej Polityki Rolnej prowadzi m.in. interwencję mającą na celu stabilizację rynków rolnych oraz administruje obrotem towarowym z zagranicą, w tym w szczególności w zakresie przyznawania refundacji przy wywozie do państw trzecich.
Refundacje wywozowe są stosowane w celu zapewnienia odpowiedniej konkurencyjności produktów rolno – spożywczych na rynkach światowych, stanowią formę dopłaty, która pokrywa częściowo lub całkowicie, różnicę między wysokością cen produktów na rynkach światowych i na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej. Jej poziom kształtuje się w zależności od sytuacji na rynku unijnym i światowym. System przyznawania refundacji, tj. m.in. warunki, zasady, wykaz produktów oraz stawki refundacji jest ustalany przez Komisję Europejską i publikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Mając zatem powyższe na uwadze Naczelnik tut. Organu stwierdza, iż otrzymywane przez Wnioskodawcę z Agencji Rynku Rolnego, na podstawie odrębnych przepisów refundacje wywozowe, mają charakter dopłat bezpośrednich, które zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są wolne od podatku.
Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj