Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP-3/443-8/06/28057
z 3 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP-3/443-8/06/28057
Data
2006.04.03



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
oddział
przekazanie nieodpłatne
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy przekazanie nieodpłatnie do Oddziału nowo utworzonego w państwie należącym do UE, towarów (materiałów, środków trwałych) umożliwiających rozpoczęcie działalności przez Oddział, będzie wewnątrzwspólnotową dostawą towarów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 06.01.2006 r. (doręczonego w dniu 06.01.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik przedstawia następująco stan faktyczny: Przedsiębiorstwo - mając umocowanie prawne w przepisach Kodeksu spółek handlowych oraz w Statucie Spółki - będzie tworzyć Oddział samobilansujący (zakład w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania) na terenie Anglii. Oddział będzie posiadał rejestrację sądową i podatkową na terenie Anglii. Oddział zostanie utworzony na czas nieokreślony.
Oddział ten otrzyma nieodpłatnie od Jednostki Macierzystej (zarejestrowanej jako podatnik VAT UE), wydzielone wyłącznie do jego dyspozycji, środki gospodarcze w postaci: środków trwałych, materiałów i środków pieniężnych. Przekazanie środków gospodarczych nastąpi na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, który będzie podstawą do wprowadzenia bilansu otwarcia w księgach rachunkowych Oddziału (w korespondencji z kontem „Fundusze wydzielone") i do przeksięgowania tych środków gospodarczych w księgach rachunkowych w kraju na konto „Środki wydzielone". Przedmiot zapytania Wnioskodawcy sprowadza się do ustalenia, czy przekazanie nieodpłatnie do Oddziału utworzonego w państwie należącym do U E, towarów (materiałów, środków trwałych) umożliwiających rozpoczęcie działalności przez Oddział, będzie wewnątrzwspólnotową dostawą towarów.

Spółka uważa, że zgodnie z brzmieniem art. 13 ust. 3 ustawy o podatku VAT przemieszczenie towarów z kraju na terytorium innego państwa UE, w celu wykonywania w tym innym państwie działalności gospodarczej (przez czas nieokreślony) jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. W związku z tym przekazanie do Oddziału towarów musi być udokumentowane fakturą VAT, a Jednostka Macierzysta (Wnioskodawca) ma prawo o objęcia tej dostawy zerową stawką VAT.

Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza przedstawione stanowisko Podatnika. Jest ono uzasadnione dyspozycją art. 13, ust. 1 i 2 w związku z ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.). Powołane przepisy uznają za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów każde przemieszczenie towarów pomiędzy dwoma różnymi państwami – członkami Wspólnoty Europejskiej, jeżeli czynność ta odbywa się pomiędzy dwoma podatnikami zidentyfikowanymi dla celów rozliczania podatku VAT w tych państwach (poza wyjątkami wymienionymi w przepisach). Objęcie regulacją ustawy o VAT w/w czynności następuje bez względu na to czy ma ona charakter odpłatny, co wynika z dyspozycji art. 5, ust. 1 ustawy. Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów wystąpi również w przypadku, gdy przemieszczenie pomiędzy dwoma państwami Wspólnoty Europejskiej dotyczyć będzie własnych towarów (art. 13, ust. 3 ustawy o VAT) dla celów wykonywania tam działalności gospodarczej, pod warunkiem jednak, że dokonujący dostawy zarejestruje się dla celów rozliczania podatku VAT w państwie do którego dokonano dostawy.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca utworzył na terenie innego państwa Wspólnoty (Wielka Brytania) swój oddział, zidentyfikowany dla celów podatkowych w tym państwie, do którego przemieszcza nieodpłatnie towary, dla celów wykonywania tam działalności jako podatnik. Czynność powyższa spełnia w świetle wyżej zacytowanych przepisów podatkowych warunek dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej. Prawo do zastosowania obniżonej stawki VAT 0% wynika z dyspozycji art. 42 ustawy o VAT.
Biorąc pod uwagę powyższe orzeka się jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj