Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
US/II/423/12/07
z 15 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US/II/423/12/07
Data
2007.05.15



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy od wypłat na PFRON powinien zostać odprowadzony podatek dochodowy od osób prawnych ?


W dniu 19.02.2007 r wpłynął do tut. organu wniosek Podatnika Nr GK-3120/1/2007 z dnia 16.02.2007 r. (uzupełniony pismem Nr GK-3120/12/2007 w dniu 05.03.2007 r.) dotyczący interpretacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Pytanie podatnika brzmi:
Czy od wpłat na PFRON powinien zostać odprowadzony podatek dochodowy od osób prawnych.

Podatnik na podstawie art. 21 ust 2 a i 2 g ustawy z dnia 27.08.1977 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) w 2007 roku dokonuje wpłat na PFRON.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są to wydatki, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów i podlegają opodatkowaniu. Powyższe wydatki pokrywane są z dotacji jednostki samorządu terytorialnego, która na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 58 również nie jest kosztem uzyskania przychodów ale jednocześnie zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 47 jest wolna od podatku.

Zdaniem Podatnika wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w sytuacji jego instytucji nie powinny podlegać opodatkowaniu zarówno w przypadku osiągnięcia dochodu (dochody Biblioteki zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są wolne od podatku) jak i straty ponieważ finansowane są z dotacji która nie jest kosztem uzyskania przychodów ale równocześnie korzysta ze zwolnienia od podatku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie informuje, iż na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15.01.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1 c, których celem celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - wolne są od podatku dochodowego od osób prawnych, w części przeznaczonej na te cele. Przedmiotem działalności Biblioteki jako instytucji kultury jest gromadzenie i udostępnianie zbiorów oraz działalność naukowa, co kwalifikuje ją do korzystania ze zwolnień wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy.

W myśl art. 7 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych za koszty uzyskania przychodów uważa się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 36 w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wpłat, o których mowa w art. 21 ust. 1 i w art 23 ustawy z 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 ze zm.).

Zatem wpłaty na PFRON, jako nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, wpływają na zwiększenie dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, który w takim przypadku różnić się będzie od zysku bilansowego jednostki ustalonego na podstawie prowadzonej ewidencji księgowej.

Zwolnieniem z podatku dochodowego od osób prawnych będzie objęta tylko ta część dochodu podatkowego, pomniejszona o dotacje z samorządu terytorialnego (jako dochód wolny na podstawie art. 17 ust. pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), która spełnia warunek określony w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy podatkowej z dnia 15.02.1992 r.

Wpłaty na PFRON zasilają dochody tego Funduszu, zatem nie są wydatkami poniesionymi na cele statutowe Biblioteki. Tym samym dochody odpowiadające równowartości wpłat PFRON nie są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.

W sytuacji, gdy koszty uzyskania przychodu przekraczają sumę przychodów (nawet pochodzących z dotacji ), zgodnie z art. 7 ust. 2 w/w ustawy, powstanie strata. Wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów spowoduje jedynie zmniejszenie straty podatkowej i niewystąpienie obowiązku naliczania podatku dochodowego od osób prawnych.

Zatem nie można się zgodzić ze stanowiskiem podatnika, że wpłaty na PFRON nie powinny podlegać opodatkowaniu w przypadku podatnika, który korzysta z zwolnień przedmiotowych w/w.

Wobec powyższego postanowiono, jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14 a § 1 wyżej wymienionej ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla opisanego przez Jednostkę w przedmiotowym wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym na dzień wydania postanowienia. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14 b § 1 i § 2 w/w ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj