Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/113/07/AG
z 9 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/113/07/AG
Data
2007.05.09



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
rok kalendarzowy
rok podatkowy
umowa spółki
zawiadomienie


Pytanie podatnika
dotyczy skutecznego dokonania zawiadomienia naczelnika właściwego urzędu skarbowego o wyborze roku podatkowego innego niż kalendarzowy - na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej skutecznego dokonania zawiadomienia naczelnika właściwego urzędu skarbowego o wyborze roku podatkowego innego niż kalendarzowy - na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)
uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 11.04.2007r. (data wpływu 11.04.2007r.) Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej skuteczności dokonania zawiadomienia naczelnika właściwego urzędu skarbowego o wyborze roku podatkowego innego niż kalendarzowy - na podstawie art. 8 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółka zawiązana została Aktem Notarialnym z dnia 05.06.2006r. Zgodnie z § 24 umowy Spółki "Rok obrotowy Spółki rozpoczyna się 1 lutego i trwa do 31 stycznia. Pierwszy rok obrotowy Spółki zakończy się 31 stycznia 2008r."
W rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie (XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego) Spółka została wpisana w dniu 14 sierpnia 2006r. pod numerem 0000.Dokonując w dniu 4 września 2006r. w Urzędzie Skarbowym zgłoszenia identyfikacyjnego i składając zgłoszenie identyfikacyjne osoby prawnej, będącej podatnikiem lub płatnikiem NIP-2, Spółka:
1. złożyła kopię umowy Spółki,
2. w zgłoszeniu NIP-2, jako datę rozpoczęcia działalności, wskazała dzień 5 września 2006r.

W dniu 22.01.2007r. Spółka dokonała aktualizacji danych objętych zgłoszeniem NIP-2, która dotyczyła zmiany daty rozpoczęcia działalności z dnia 5 września 2006r. na dzień 12 lipca 2006r. (tj. dzień wpływu kapitału zakładowego na oprocentowany rachunek bankowy Spółki). Wpływ kapitału spowodował, że Spółka, z uwagi na osiągnięcie przychodu, zobowiązana była złożyć w urzędzie skarbowym deklarację CIT-2.
W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Spółka wnosi o potwierdzenie, że zawiadomienie naczelnika właściwego urzędu skarbowego o wyborze roku podatkowego, innego niż kalendarzowy, zostało dokonane skutecznie.
W szczególności prośba dotyczy potwierdzenia, że złożone w dniu 4 września 2006r. zgłoszenie NIP-2 wraz z umową Spółki (zawierającą postanowienia odnośnie przyjętego roku podatkowego) stanowiło skuteczne zawiadomienie o wyborze roku podatkowego, czego konsekwencją jest, iż:
1. pierwszy rok podatkowy Spółki skończył się w dniu 31 stycznia 2007r.
2. drugi rok podatkowy Spółki skończy się w dniu 31 stycznia 2008r.

Zdaniem wnioskodawcy, pierwszy rok podatkowy przyjęty w umowie Spółki, kończący się 31 stycznia 2008r., nie spełnia wymogów art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - trwałby dłużej niż 12 kolejnych miesięcy. W konsekwencji, dla celów podatkowych, Spółka przyjęła, że co do zasady (zgodnie z umową Spółki) rok podatkowy jest niezgodny z rokiem kalendarzowym i trwa od 1 lutego do 31 stycznia, a jednocześnie pierwszy rok obejmuje okres do dnia 31 stycznia kolejnego roku, tj. 2007.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określają sposobu ani formy zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o wyborze innego roku podatkowego, pozostawiając je w decyzji podatnika. W związku z powyższym należy uznać, że każda forma, z której skorzysta podatnik, a z której wnioskować można że wolą strony jest przyjęcie innego roku podatkowego niż kalendarzowy - jest wystarczająca. Dlatego też złożenie w urzędzie skarbowym umowy Spółki, zwierającej postanowienia odnośnie przyjętego roku podatkowego (obrotowego) uznać należy za prawnie skuteczną formę zawiadomienia, o którym mowa w art. 8 w/w ustawy.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.
Natomiast na podstawie art. 8 ust. 2 w/w ustawy w przypadku podjęcia działalności gospodarczej po raz pierwszy, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Osoby prawne i jednostki organizacyjne, które nie były dotychczas podatnikami w rozumieniu ustawy, mają obowiązek - na podstawie art. 8 ust. 5 w/w ustawy - zawiadomienia naczelnika właściwego urzędu Skarbowego, o wyborze roku podatkowego w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.
Mając na uwadze, iż zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 9 ustawy z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości (t.j. z 2000r. Dz.U. Nr 76, poz. 694 ze zm.) rok obrotowy jest również rokiem stosowanym do celów podatkowych, a art. 8 ust. 5 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określa sposobu i szczególnej formy zawiadomienia naczelnika właściwego urzędu skarbowego o wyborze roku podatkowego, pozostawiając to decyzji podatnika, należy przyjąć, iż ustalenie w umowie spółki roku obrotowego oznacza także ustalenie roku podatkowego, a złożenie odpisu umowy właściwemu naczelnikowi, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności, stanowi skuteczne zawiadomienie organu podatkowego.

W umowie spółki (Akt notarialny z dnia 5 czerwca 2006r.) wskazano w § 24, że rok obrotowy trwa od 01 lutego do 31 stycznia, a pierwszy rok obrotowy skończy się w dniu 31 stycznia 2008r.Jednakże takie postanowienie sprzeczne jest z dyspozycją zawartą w art. 8 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albowiem przyjęty rok podatkowy trwałby dłużej niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.
Przyjmując, że złożona w urzędzie skarbowym umowa Spółki z dnia 05 czerwca 2006r. jest formą zawiadomienia o wyborze roku podatkowego innego niż kalendarzowy oraz wypełniając dyspozycje art. 8 ust. 2 w/w ustawy uznać należy, że:
1. pierwszy rok podatkowy Spółki skończył się w dniu 31 stycznia 2007r.
2. drugi rok podatkowy Spółki skończy się w dniu 31 stycznia 2008r.

W związku z powyższym Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznając stanowisko Spółki za prawidłowe orzekł jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj