Interpretacja Prezydenta Miasta Bydgoszczy
WPL.II.3120-60/1/07
z 29 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WPL.II.3120-60/1/07
Data
2007.03.29


Referencje


Autor
Prezydent Miasta Bydgoszczy


Temat
Opłata skarbowa --> Zakres przedmiotowy --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
opłata skarbowa
zaświadczenia


Pytanie podatnika
Dotyczy poboru opłaty skarbowej od wszelkich zaświadczeń niezbędnych do udzielania świadczeń zdrowotnych, pełnomocnictw procesowych, pozwoleń na wytwarzania odpadów niebezpiecznych i nie niebezpiecznych, pozwoleń wodnoprawnych na ujęcie wód głębinowych, zaświadczeń o niezaleganiu z opłatami za korzystanie ze środowiska, pozwoleń na wycinkę drzew.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ,3, 4, art. 216 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 ,poz. 60 z późn. zm ) po rozpatrzeniu wniosku Szpitala ... o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opłaty skarbowej, Prezydent Miasta Bydgoszczy

postanawia

uznać za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy w sprawie poboru opłaty skarbowej od wszelkich zaświadczeń niezbędnych do udzielania świadczeń zdrowotnych, pełnomocnictw procesowych, pozwoleń na wytwarzania odpadów niebezpiecznych i nie niebezpiecznych, pozwoleń wodnoprawnych na ujęcie wód głębinowych, zaświadczeń o niezaleganiu z opłatami za korzystanie ze środowiska, pozwoleń na wycinkę drzew .

Uzasadnienie

Szpital ... w Bydgoszczy wnioskiem z dnia 8 lutego 2007 r. zwrócił się do Prezydenta Miasta Bydgoszczy jako organu podatkowego właściwego w sprawach opłaty skarbowej, w trybie art. 14a wymienionej wyżej ustawy - Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu poboru opłaty skarbowej. W ocenie wnioskodawcy, zwolnienie od opłaty skarbowej od czynności urzędowej, wydanie zaświadczenie i zezwolenia (pozwolenie, koncesji) albo złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawach ochrony zdrowia, o którym mowa w art. 2 ust.1 pkt 1 lit. g ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm ) obejmuje zwolnienia w przypadkach:

  1. wydania wszelkich zaświadczeń, które są niezbędne do realizacji zadań statutowych tj. udzielania świadczeń zdrowotnych,
  2. udzielanych pełnomocnictw procesowych radcom prawnym szpitala,
  3. pozwoleń na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych i nie niebezpiecznych,
  4. pozwoleń wodnoprawnych na ujęcie wód głębinowych,
  5. zaświadczeń o niezaleganiu z opłatami za korzystanie ze środowiska,
  6. pozwoleń na wycinkę drzew na terenie szpitala.

Wnioskodawca uzasadniając swoje stanowisko wskazał, iż Naczelnik Kujawsko -Pomorskiego Urzędu Skarbowego nie pobrał opłaty skarbowej od zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach na dzień 1 lutego 2007r. przyjmując, iż zaświadczenie w tej sprawie nie podlega opłacie skarbowej stosownie do przepisu art. 2 ust. 1 lit. g. Z faktu tego wnioskodawca wywodzi, iż jego charakter działalności obejmujący udzielanie świadczeń zdrowotnych, we wszystkich wskazanych wyżej sprawach uzasadnia wyłączenie z obciążenia opłatą skarbową. Stanowisko wnioskodawcy nie jest trafne. Instytucja wyłączenia z obowiązku zapłaty opłaty skarbowej została utrzymana przez ustawodawcę w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635). W poprzednio obowiązującym stanie prawnym nie podlegały opłacie skarbowej czynności urzędowe, zaświadczenia, zezwolenia oraz dokumenty stwierdzające ustanowienie pełnomocnictwa oraz ich odpisy w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia (art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej). W myśl aktualnego przepisu ustawy o opłacie skarbowej tj. art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. g, nie podlega opłacie skarbowej dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia i zezwolenia (pozwolenia, koncesji) albo złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury, albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz ochrony zdrowia. Jak wynika z porównania tej regulacji wyłączeniu z obciążenia opłatą skarbową podlegają nadal sprawy z zakresu ochrony zdrowia.

Wyłączenia określone w wymienionym przepisie mają charakter przedmiotowy. Użyte przez ustawodawcę pojęcie "sprawa" ma charakter bardzo ogólny. W piśmiennictwie przyjmuje się, iż będą to wszystkie sprawy, dla których materialnoprawna podstawa rozstrzygnięcia jest zawarta w przepisach regulujących określoną materię, do której odnosi się wyłączenie. Tak więc przepisy ustawy o opłacie skarbowej stosuje się łącznie z przepisami ustaw regulujących określoną materię, o której mowa a art. 2 ust. 1 wymienionej ustawy. Dla spraw w zakresie ochrony zdrowia znajdą zastosowanie następujące ustawy, które należy stosować łącznie z ustawą skarbową:

- ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89);

- ustawa z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym funduszu zdrowia (Dz.U. Nr 45, poz. 391 z późn. zm.);

- ustawa z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. Nr 17, poz. 78 z późn. zm.);

- ustawa z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. Nr 126, poz. 1384 z późn. zm.);

- ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55 z późn. zm.);

- ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. Nr 111, poz. 535 z późn. zm.);

- ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485).

Obowiązujące ustawodawstwo posługuje się terminem „ochrona zdrowia". Pojęcie to występuje w Konstytucji RP - art. 68 zapewnia każdemu prawo do ochrony zdrowia. Jednakże w ustawodawstwie brakuje wykładni legalnej pojęcia „ochrona zdrowia". W Encyklopedii Powszechnej PWN, wyd. III Warszawa 1985, str. 338 wskazano, że Ochrona zdrowia to działalność mająca na celu utrzymanie w dobrym stanie zdrowia człowieka w jego środowisku, zapobieganie chorobom i ich leczenie, przedłużanie życia, poprawa stanu zdrowia psychicznego i fizycznego, szerzenie oświaty sanitarnej, organizowanie opieki lekarskiej i pielęgniarskiej.

Należy zatem przyjąć, że nie podlegają opłacie skarbowej tylko te czynności urzędowe, wydawane zaświadczenia i składane dokumenty stwierdzające udzielenie pełnomocnictwa, które mają bezpośredni związek z wymienionymi działaniami z zakresu ochrony zdrowia wynikającymi z wymienionych wyżej przepisów ustaw. Odnosząc się do stanowiska wnioskodawcy dotyczącego zwolnienia od opłaty skarbowej od zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach wydanego przez Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego stwierdzić należy, iż okoliczność ta nie może stanowić argumentu na poparcie stanowiska wnioskodawcy. Organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Organ nie może dokonać oceny - czy wydane zaświadczenie podlega, bądź nie podlega opłacie skarbowej, albowiem nie zna treści wniosku złożonego do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego.

W takim stanie faktycznym i prawnym stanowisko wnioskodawcy, wyrażone w piśmie z dnia 8 lutego 2007 r. stwierdzające, iż zwolnienie od opłaty skarbowej zawarte w art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy o opłacie skarbowej obejmuje zwolnienie w przypadkach wskazanych przez wnioskodawcę, jest błędne. Wymienione przypadki nie wynikają z przepisów ustaw regulujących sprawy związane z ochroną zdrowia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest dla wnioskodawcy wiążąca.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy w terminie 7-dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia - za pośrednictwem Prezydenta Miasta Bydgoszczy.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj