Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/23/07/AG
z 27 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/23/07/AG
Data
2007.04.27



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
działalność kulturalna
działalność oświatowa
działalność statutowa
gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi
koszty uzyskania przychodów
spółdzielnie mieszkaniowe
zasoby mieszkaniowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
dotyczy uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z prowadzoną działalnością społeczną i kulturalno-oświatową, które mają wpływ na dochód Spółdzielni zwolniony z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z prowadzoną działalnością społeczną i kulturalno-oświatową, które mają wpływ na dochód Spółdzielni zwolniony z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
uznajeza nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Dnia 01.02.2007r. do tut. organu wpłynęło pismo Spółdzielni Mieszkaniowej z dnia 25.01.2007r., którym jednostka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z prowadzoną działalnością społeczną i kulturalno-oświatową, które mają wpływ na dochód Spółdzielni zwolniony z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt. 44 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze m.).
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółdzielnia prowadzi działalność społeczną i kulturalno-oświatową poprzez osiedlowy klub. Koszty funkcjonowania klubu pokrywane są częściowo z opłat wnoszonych przez członków spółdzielni, co miesiąc razem z opłatami czynszowymi, a częściowo z odpłatności osób korzystających z zajęć i usług w klubie. Działalność społeczno-wychowawcza realizowana jest przez 2 etatowych pracowników i 5 instruktorów zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia.
Do zajęć odpłatnych dla uczestników należą zajęcia aerobiku, natomiast zajęcia komputerowe, plastyczne, teatralne, taneczne, uczestnictwo w zespole instrumentalno-wokalnym są zajęciami nieodpłatnymi. W klubie działa również sekcja brydża sportowego i klub seniora. Ponadto organizowane są konkursy, imprezy i koncerty, ferie zimowe, Dzień Dziecka, biwaki, spływy kajakowe oraz "wakacje w mieście".W związku z prowadzoną działalnością klubu, Spółdzielnia ponosi szereg wydatków, związanych m.in. z:
- zakupem nagród konkursowych,
- refundowaniem pucharu za zajęcie wiodącego miejsca w konkursie brydżowym,
- opłacaniem medycznej opieki w związku z organizowanymi imprezami,
- ochroną festynów,
- zakupem zestawów pirotechnicznych,
- zakupem artykułów spożywczych przeznaczonych na poczęstunek uczestników imprez i okolicznościowych spotkań,
- zakupem usług i materiałów fotograficznych związanych z wycieczkami dla Klubu Seniora,
- kosztami autokaru w związku z organizacją wycieczek.
W ocenie wnioskodawcy, działającego w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15.12.2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) - prowadzona jest wyłącznie gospodarka zasobami mieszkaniowymi. W związku z tym wymienione we wniosku poniesione przez Spółdzielnię wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów, które mają wpływ na dochód Spółdzielni zwolniony z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt. 44 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z obowiązującym od dnia 01.01.2007r. art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - wprowadzonym ustawą z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2006r. Nr 217, poz. 1589) - wolne od podatku dochodowego od osób prawnych są dochody spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
Ponieważ wszelkie opłaty (czynsze) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji), należy więc stwierdzić, że na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi, prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, składają się wpływy z opłat (czynszów) pobieranych od lokatorów oraz pokrywane z nich koszty.
W związku z tym, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opodatkowaniu podlegać będą:
1. dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych
2. dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Tylko opłaty, jako czynsze związane z zasobami mieszkaniowymi oraz sfinansowane z nich koszty stanowić będą przychody i koszty związane z gospodarowaniem tymi zasobami. Dochód powstały z nadwyżki takich przychodów nad kosztami ich uzyskania, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, pod warunkiem oczywiście, że zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
W związku z faktem, że wnioskodawca jest podmiotem działającym w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15.12.2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), w przedmiotowej sprawie należy posiłkować się jej przepisami, które w art. 1 stanowią, że celem spółdzielni jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków spółdzielni i ich rodzin, poprzez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Spółdzielnia może prowadzić również inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie, jeżeli działalność ta związana jest bezpośrednio z realizacją wskazanego celu.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Bardzo ważna jest więc prawidłowa kwalifikacja poniesionych wydatków do odpowiadającego im źródła przychodów.
W związku z tym, działalność społeczna i kulturalno-oświatowa prowadzona przez Spółdzielnię poprzez zorganizowany klub osiedlowy powinna zostać uznana za działalność gospodarczą inną niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Wydatki ponoszone w związku z działalnością klubu osiedlowego będą więc miały wpływ na dochody osiągane z innej działalności gospodarczej, a nie jak uważa wnioskodawca z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dlatego też wydatki opisane we wniosku, jako niezwiązane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, nie będą miały wpływu na dochód zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25.01.2007r. jest nieprawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj