Interpretacja Urzędu Skarbowego w Czarnkowie
NP/415-19/07/4/RSD
z 18 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NP/415-19/07/4/RSD
Data
2007.06.18



Autor
Urząd Skarbowy w Czarnkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
przekształcanie
remanent likwidacyjny
spółka cywilna
wkład


Pytanie podatnika
Czy likwidacja działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność oraz wniesienie w formie wkładu przedsiębiorstwa pochodzącego z tej działalności do spółki cywilnej (małżeńskiej), spowoduje konieczność ustalenia dochodu na dzień zlikwidowania się jednoosobowej firmy?
Tożsamy z
SIP 141154


Ze złożonego wniosku z dnia 10.05.2007 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego w dniu 14.05.2007 r.) uzupełnionego pismami z dnia 16.05.2007 r. i 25.05.2007 r. wynika następujący stan faktyczny.
Podatnik prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Zamierza zawrzeć umowę spółki cywilnej z żoną, z którą łączy go ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej. W nowo utworzonej spółce cywilnej uczestniczyć będą w zyskach i stratach w równych częściach, tj. po 50 %. Do nowo powstałej spółki podatnik zamierza wnieść w postaci wkładu prowadzone przez niego przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55(1) i art. 55(2) Kodeksu Cywilnego.

Zdaniem podatnika w stanie faktycznym wskazanym wyżej, nie zachodzą okoliczności powodujące konieczność ustalenia dochodu na dzień likwidacji działalności prowadzonej jednoosobowo.

Zgodnie z art. 24 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi – takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił – w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

1) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,

2) nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,

3) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,

4) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Jak wynika z opisanego we wniosku stanu faktycznego zamierza Pan wnieść do spółki cywilnej, w formie wkładu, prowadzone dotychczas przedsiębiorstwo. Powołana ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji przedsiębiorstwa, lecz w art. 5a pkt 3 odwołuje się do przepisów Kodeksu cywilnego.

W myśl art. 55(1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmujących w szczególności:

1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnioną część (nazwa przedsiębiorstwa),

2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5) koncesje, licencje i zezwolenia,

6) patenty i inne prawa własności przemysłowej,

7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8) tajemnice przedsiębiorstwa,

9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Natomiast art. 55(2) Kodeksu cywilnego stanowi, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Stosownie do uregulowań art. 93a § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) spółka nie mająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Zatem odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz do obowiązujących przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, że wniesienie do spółki cywilnej, w formie wkładu, przedsiębiorstwa osoby fizycznej, nie spowoduje skutków podatkowych, gdyż zgodnie z art. 24 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ustala się dochodu z likwidacji, jeżeli osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem. Nie powstanie zatem, wynikający z art. 44 ust. 4 tejże ustawy obowiązek zapłaty podatku w formie ryczałtu.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Odpowiedzi udzielono z uwzględnieniem stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj