Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-415/36/07
z 30 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/36/07
Data
2007.04.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Karta podatkowa


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
forma opodatkowania
karta podatkowa


Pytanie podatnika
Czy wytwórczo-usługowa działalność w zakresie wykonywania wyrobów z tkanin techniką „patchwork”, z których część będzie posiadała atest Krajowej Komisji Etnograficznej i Artystycznej „Cepelia” może być opodatkowana w formie karty podatkowej ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Panią w złożonym w dniu 30 marca 2007 r. i uzupełnionym w dniu 10 kwietnia 2007 r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa „stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.”

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 30 marca 2007 r. złożyła Pani wniosek (uzupełniony w dniu 10 kwietnia 2007 r.) o „opinię” w sprawie możliwości opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Tutejszy organ prośbę tę potraktował jako wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Opisany przez Panią stan faktyczny przedstawia się następująco:

Zamierza Pani podjąć działalność gospodarczą. Planowana działalność będzie wykonywana samodzielnie i będzie miała charakter wytwórczo-usługowy w zakresie galanterii z tkanin wykonywanej techniką „patchwork” (PKWiU 17.40. i 17.54). Część wyrobów będzie posiadała atest Krajowej Komisji Etnograficznej i Artystycznej „Cepelia” (PKWiU 17.40.16), a część takich atestów uzyskać nie może (atesty te związane są ustawą o podatku VAT – pozostałe wyroby nie są wymienione w załączniku do ustawy). Pani wątpliwości budzi możliwość opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej, a w sytuacji gdy będzie to możliwe wysokość należnego podatku. Twierdzi Pani jednak, iż nie można działalności opodatkować w dwóch różnych formach i dla całej działalności chce Pani wybrać kartę podatkową, której wysokość została określona w części XII załącznika nr 3.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź – Górna, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej informacji:

Pozarolnicza działalność gospodarcza stanowi jedno ze źródeł przychodów, o których mowa w przepisach art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).W myśl przepisów art. 9a ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody osiągnięte z tego źródła są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Stosownie do art. 5a pkt 15 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym – oznacza to ustawę z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 1 cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie:

- ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,

- karty podatkowej.

Warunki przedmiotowe nabycia uprawnienia do opodatkowania w formie karty podatkowej wyznaczają przede wszystkim przepisy art. 23 ust. 1 i 1a powołanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Stosownie do regulacji art. 23 ust. 1a zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej mogą opłacać także – na zasadach i w warunkach określonych w części XII tabeli – osoby fizyczne, w tym rolnicy równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne. W poz. 5 tej części tabeli wyszczególnione zostały usługi w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej. Ustawodawca w ust. 4 objaśnień do części XII załącznika nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym określił wytwórczość ludową i artystyczną jako działalność polegającą na wytwarzaniu wyłącznie w sposób rękodzielniczy przy zastosowaniu obróbki maszynowej jedynie do wstępnej obróbki surowca, wyrobów zakwalifikowanych przez komisje etnograficzno-arystyczne Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Fundacji „Cepelia”-Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Fundacji Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej, których wykaz stanowi załącznik nr 1 do ustawy.

Natomiast warunki opodatkowania w formie karty podatkowej określają przepisy art. 25 wyżej wymienionej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, a jednym z nich - zgodnie z ust. 1 pkt 2 - jest zgłoszenie we wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie prowadzenia działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli.

W aspekcie powyższego – w świetle przedstawionego stanu faktycznego – przyjąć należy, iż jeżeli dla wszystkich wyrobów wykonanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie będzie Pani dysponowała dowodem potwierdzającym ich zakwalifikowanie do wytwórczości ludowej i artystycznej nie będzie Pani przysługiwało prawo opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Nie można bowiem opłacać podatku w tej formie w sytuacji gdy zakres działalności wykracza poza jedną z 12 części tabeli, o której mowa w przepisach art. 23 cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie - postanowiono jak w sentencji, uznając przedstawione przez Panią własne stanowisko w sprawie – za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj