Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DM/415-0051/06/MZ
z 15 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM/415-0051/06/MZ
Data
2007.03.15



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dokształcanie
podnoszenie kwalifikacji
studia
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy podlegają zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczenia przyznane przez pracodawcę pracownikowi podejmującemu naukę na studiach podyplomowych na podstawie skierowania od pracodawcy, jak i bez takiego skierowania.


Postanowienie

Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19 grudnia 2006r. Spółki (data wpływu do tut. Urzędu: 28.12.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póź. zm.) w sprawie: zwolnienie od opodatkowania świadczeń przyznanych przez pracodawcę pracownikowi podejmującemu naukę na studiach podyplomowych

stwierdza się, iż stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka, realizując obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych wynikający z art. 17 i art. 94 pkt 6 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) zawiera umowy, na mocy których przyznaje świadczenia, takie jak np. zwrot kosztów czesnego. Większość pracowników podejmuje naukę na studiach podyplomowych na podstawie skierowania od pracodawcy, jednakże część czyni to bez skierowania i Spółka niejednokrotnie zawiera z pracownikami umowy, na mocy których pokrywa część kosztów ponoszonych przez pracownika, jak np. koszty opłat za naukę pobierane przez uczelnię.

Wnioskodawca ma wątpliwości, czy podlegają zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczenia przyznane przez pracodawcę pracownikowi podejmującemu naukę na studiach podyplomowych na podstawie skierowania od pracodawcy, jak i bez takiego skierowania.

Zdaniem wnioskodawcy zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zarówno świadczenia przyznane przez pracodawcę pracownikowi podejmującemu naukę na studiach podyplomowych na podstawie skierowania od pracodawcy, jak i bez takiego skierowania.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Stosownie do § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.) kształcenie dorosłych w formach szkolnych odbywa się w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i szkołach wyższych, zwanych dalej „szkołami.”

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 i 11 oraz art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 164, poz. 1365 ze zm.) szkole prowadzącej studia wyższe, utworzonej w sposób określony w ustawie, przysługuje uprawnienie do prowadzenia studiów, studiów doktoranckich i kursów dokształcających oraz studiów podyplomowych – będących inną niż studia wyższe i studia doktoranckie formą kształcenia przeznaczoną dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych.

W myśl § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993r. pracownikowi, który podejmuje naukę w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy, przysługują urlop szkoleniowy i zwolnienia z części dnia pracy w wymiarach określonych w § 7, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Stosownie do § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia zakład pracy może przyznać pracownikowi, o którym mowa w ust. 1, dodatkowe świadczenia, a w szczególności:

  1. zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika,
  2. pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych,
  3. pokryć opłaty za naukę, pobierane przez szkołę,
  4. udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.

Natomiast § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia stanowi, iż pracownikowi podejmującemu naukę w szkole bez skierowania zakładu pracy może być udzielony bezpłatny urlop i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia pomiędzy zakładem pracy i pracownikiem. Zakład pracy może też pokryć pracownikowi koszty związane z nauką, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 1-3. Jest to zatem uprawnienie przysługujące pracodawcy, które znajduje wyraz w zawieranych przez Spółkę umowach z pracownikami.

Mając powyższe na uwadze stanowisko przedstawione przez Spółkę we wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj