Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
pp/443-11/07
z 1 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
pp/443-11/07
Data
2007.03.01



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
stawki podatku
wyroby medyczne


Pytanie podatnika
Według jakiej stawki podatku VAT opodatkowana jest sprzedaż wyrobów, o których mowa we wniosku.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie stwierdza, że stanowisko spółki jawnej przedstawione we wniosku z dnia 19.01.2007r., który wpłynął do Urzędu Skarbowego w Cieszynie w dniu 24.01.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji, co do sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 stycznia 2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie wpłynął wniosek spółki jawnej o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z treścią przepisu art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika i inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przez sądem administracyjnym. W myśl art. 14 § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego w ww. wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca produkuje uchwyty adaptacyjne oraz krzesełka prysznicowe dla niepełnosprawnych. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dokonał wpisu ww. wyrobów do Rejestru Wyrobów Medycznych. Poza tym Wnioskodawca podał, że przedmiotowe wyroby medyczne spełniają warunki wynikające z ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896 ze zm.) i zostały dopuszczone do obrotu na terytorium RP. Wyroby te zostały zaklasyfikowane według PKWiU do wyrobów sanitarnych ze stali, pozostałych, gdzie indziej nie sklasyfikowanych (PKWiU: 28.74.11-31.87).

W związku z powyższym Wnioskodawca jest zainteresowany tym, według jakiej stawki podatku VAT opodatkowana jest sprzedaż wyrobów, o których mowa we wniosku.

Zdaniem Wnioskodawcy zastosowanie ma 7% stawka podatku VAT. Własne stanowisko Wnioskodawca oparł na zapisie zawartym w zał. nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz przepisów prawa podatkowego, odnoszących się do tego stanu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie stwierdza, że zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W załączniku nr 3 do ustawy, w poz. 106, wymieniono Wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika (bez względu na symbol PKWiU).

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że produkowane przez Niego, uchwyty adaptacyjne oraz krzesełka prysznicowe dla niepełnosprawnych uzyskały status wyrobów medycznych i zostały dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W świetle przedstawionego wyżej stanu faktycznego oraz stanu prawnego należy stwierdzić, że przy sprzedaży uchwytów adaptacyjnych oraz krzesełek prysznicowych dla niepełnosprawnych, o których mowa we wniosku, Wnioskodawca ma prawo do zastosowania 7% stawki podatku VAT.

Należy zatem stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy zawarte we wniosku z dnia 19.01.2007r. jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj