Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US.I.PB/423–7/06
z 24 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US.I.PB/423–7/06
Data
2006.11.24



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy kosztem uzyskania przychodów będą dla Spółki składki ZUS zapłacone przez Nią w całości tj. emerytalne 19,52%, rentowe 13%, chorobowe 2,45%, wypadkowe 0,93% i zdrowotne 8,75%, naliczone od kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy przeciętnym wynagrodzeniem miesięcznym w gospodarce narodowej a osiąganym przez pracowników zatrudnionych za granicą wynagrodzeniem?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.08.2006 r., złożonego w dniu 08.09.2006 r., w sprawie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie:

Czy kosztem uzyskania przychodów będą dla Spółki składki ZUS zapłacone przez Nią w całości tj. emerytalne 19,52%, rentowe 13%, chorobowe 2,45%, wypadkowe 0,93% i zdrowotne 8,75%, naliczone od kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy przeciętnym wynagrodzeniem miesięcznym w gospodarce narodowej a osiąganym przez pracowników zatrudnionych za granicą wynagrodzeniem?

działając na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 57 i pkt 57a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) postanawia stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę uznać za prawidłowe.

Spółka będzie świadczyć usługi budowlane na terenie Danii. Pracownicy Spółki tam wykonujący pracę będą osiągać wynagrodzenie brutto niższe niż kwota przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. Jednostka będzie naliczać składki ZUS od różnicy pomiędzy tymi kwotami i w całości będzie je uiszczać. Będą to następujące składki: emerytalne 19,52%, rentowe 13%, chorobowe 2,45%, wypadkowe 0,93% oraz zdrowotne 8,75%. W takim stanie faktycznym zrodziła się u Podatnika wątpliwość tego rodzaju: czy składki w całości pokryte przez Spółkę będą dla Niego kosztem uzyskania przychodów. Zdaniem Jednostki wydatki te będą dla Niej kosztem uzyskania przychodów.

Takie stanowisko Podatnika należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Kosztom, o których mowa we wniosku Spółki niewątpliwie nie można odmówić związku z przychodem. Są one bowiem związane z wynagrodzeniem pracownika, a praca przez niego świadczona ma wpływ na osiągnięcie przychodów przez Spółkę. Podstawowy zatem warunek wynikający z przywołanego powyżej przepisu został ziszczony. Należy jednak zgodnie z tym co wskazano na wstępie, analizowany koszt odnieść do zapisów art. 16 ust. 1 w/w ustawy, który formułuje katalog wyłączeń w tym zakresie. I tak art. 16 ust. 1 pkt 57a powoływanej stale ustawy stanowi, że kosztów uzyskania przychodów nie stanowią nieopłacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki określone w ustawie z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek. Zaś art. 16 ust. 1 pkt 57 w/w ustawy wyłącza z kosztów uzyskania przychodów niewypłacone, niedokonane lub niepostawione do dyspozycji wypłaty, świadczenia oraz inne należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26.11.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Tak więc przywołane przepisy prawa uzależniają zaliczenie składek do ZUS do kategorii kosztów uzyskania przychodów od okoliczności dokonania ich zapłaty, bądź zaistnienia zdarzenia, traktowanego przez ustawodawcę na równi z zapłatą.

Natomiast sam fakt, o którym mowa w piśmie Podatnika, finansowania przez Niego opisanych na wstępie składek w całości, a więc także w części, którą finansuje zwykle pracownik, jest dla oceny związku tego wydatku z przychodem jednostki bez znaczenie. Jest to bowiem pośrednio wydatek na rzecz pracownika, w pewnym sensie „element jego wynagrodzenia” i jako taki stanowi koszt uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj