Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZDF/423/401/06/LJ/07
z 2 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZDF/423/401/06/LJ/07
Data
2007.02.02



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
wygrana
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy będzie ciążył obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży samochodu osobowego wygranego w konkursie przed upływem 6 miesięcy od daty jego odbioru i co w tym przypadku jest przychodem, co kosztem uzyskania przychodu, a co dochodem?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku z dnia 10.11.2006 r., uzupełnionym w dniu 14.12.2006 r. za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2006 roku wygrał Pan w konkursie samochód osobowy o wartości wg faktury zakupu 88 880 zł. Podatek dochodowy w wysokości 10% zapłaciła firma będąca fundatorem nagrody. Organizator konkursu przekazał Panu akt notarialny potwierdzający wygraną wraz z oświadczeniem o zapłaconym 10% podatku. Wygrany w konkursie samochód sprzedał Pan przed upływem 6 miesięcy za pośrednictwem komisu samochodowego za cenę 67 200 zł. Zadaje Pan pytanie: czy będzie na Panu ciążył obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych za tą wygraną i co w tym przypadku jest przychodem, co kosztem uzyskania przychodu, a co dochodem. Stoi Pan na stanowisku, że w przypadku zbycia przedmiotowego samochodu za cenę niższą od jego wartości rynkowej z dnia nabycia nie wystąpi u Pana dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z brzmieniem art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.) dochodem ze źródła przychodów jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym(...). W myśl art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit d cytowanej powyżej ustawy źródłem przychodu jest między innymi odpłatne zbycie innych rzeczy jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, natomiast dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy wymienionych w tym przepisie, jeżeli przychód ze sprzedaży nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy (art. 24 ust. 6 w/w ustawy).

Artykuł 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje, że przychodem z odpłatnego zbycia innych rzeczy o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit d ustawy jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej (...). Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1d pkt 1 w/w ustawy w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie (...) nabytych rzeczy (...), w związku z którymi, stosownie do art. 11 ust 2-2b, określony został przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji zgodnie z odrębnymi przepisami jest wartość przychodu określonego w art. 11 ust 2-2b pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt. 1. Art. 11 ust 2-2b cytowanej ustawy precyzuje, że przychodem jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze, określonym na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca uzyskania.

Wygrany w konkursie samochód osobowy zamierza Pan sprzedać przed upływem 6 miesięcy od daty jego odbioru. W Pana przypadku przychodem określonym zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie wartość samochodu określona wg faktury pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Koszty te ustalone na podstawie art. 22 ust. 1d pkt 1 w/w ustawy równe będą wartości przychodu określonego zgodnie z art. 11 ust. 2 w/w ustawy, czyli w Pana przypadku równe będę kwocie określonej na fakturze nabycia, gdyż ze złożonego wniosku nie wynika fakt dokonywania przez Pana odpisów amortyzacyjnych, które zwiększyłyby przychód zgodnie z . art. 24 ust. 6 w/w ustawy.

Zgodnie z przedstawionym przez Pana stanem faktycznym w przypadku dokonania odpłatnego zbycia samochodu wygranego w konkursie za cenę niższą od jego wartości rynkowej z dnia nabycia nie wystąpi u Pana dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj