Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
V/005-8/07
z 27 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
V/005-8/07
Data
2007.02.27



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
szafa wnękowa
usługi
usługi budowlane
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Strona wniosła zapytanie w sprawie opodatkowania świadczonych czynności odpowiednimi stawkami podatku VAT oraz zwróciła się z zapytaniem co należy rozumieć pod pojęciem „usługa”?


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż podstawowym rodzajem działalności Podatnika jest działalność usługowo-wytwórcza obejmująca:
- wyposażenie kuchni (drewniane, płytowe, metalowe meble ) – zaklasyfikowane wg PKD do grupowania 36.13.Z,
- stolarka drewniana, sztuczna, metalowa i inne wyposażenie; meble wbudowane i inne nie pochodzące z własnej produkcji – PKD 45.42.Z,
- instalowanie boazerii, futryn oraz żaluzji, podsufitek na konstrukcji metalowej nie pochodzących z własnej produkcji – PKD 45.42.Z,
- wykonywanie drewnianych przegród ruchomych i ścianek działowych z drewna – PKD 45.42.Z.

Strona wniosła zapytanie w sprawie opodatkowania świadczonych czynności odpowiednimi stawkami podatku VAT .
Ponadto Podatnik zwraca się z zapytaniem co należy rozumieć pod pojęciem „usługa”?

Wnioskodawca przedstawił następujące symbole statystyczne PKWiU:

1. wykonanie i zamontowanie:
-szaf wnękowych (zabudowa wnęk) – 45.42.13
-obudowy zlewozmywaków, wanien, grzejników, liczników – 45.42.13
-pawlaczy – 45.42.13
-drzwi i okien na wymiar – 45.42.13 oraz 20.30.11

2. usługi remontowo-budowlane np.: układanie parkietów i paneli podłogowych oraz ściennych, układanie posadzek oraz glazury ściennej, tapetowanie – 45.42 oraz 45.43

Zdaniem Podatnika wszystkie wymienione powyżej czynności są usługami remontowo-budowlanymi i powinny być objęte 7% stawką podatku VAT.

Strona oświadczyła również, że:
- wykonywane przez nią usługi budowlane są sklasyfikowane w dziale PKWiU 45.4 „Roboty budowlane wykończeniowe” i będą wykonywane w obiektach budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowanych wg PKOB do grupowania 11,
- usługi dotyczą i dotyczyć będą zarówno wymiany starych elementów jak i instalowania nowych od podstaw np.: podłóg czy szaf wnękowych,
- nie jest producentem elementów (np. płyt meblowych czy paneli) ani nimi nie handluje, dokonuje jedynie ich montażu.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez podatnika, a także biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko podatnika w powyższym zakresie jest prawidłowe pod warunkiem, że świadczone ww. usługi zostały przez stronę prawidłowo sklasyfikowane do grupowania PKWiU.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 8 ust.1 ww. ustawy o VAT przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Natomiast ust.3 tego artykułu wskazuje, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Klasyfikacjami tymi są Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług oraz Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych.
Ponadto należy zauważyć, iż organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania klasyfikacji towarów i usług do właściwego grupowania PKWiU lub PKOB.

Jak wynika z zasad metodycznych – usługodawca winien wystąpić do właściwego organu statystycznego o pomoc w dokonaniu klasyfikacji świadczonych usług, gdyż to na nim spoczywa taki obowiązek.Od 1 stycznia 2003r. kwalifikacji statystycznych wyrobów i usług dokonuje wyłącznie Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Natomiast stosownie do treści art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31.12.2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art.146 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług).

Definicja obiektów budownictwa mieszkaniowego została zawarta w art. 2 pkt 12 cyt. ustawy, według którego rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
- 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne,
- 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
- ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie : budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto od dnia 15.02.2005r., na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (D.U. Nr 17, poz. 150), rozszerzono zastosowanie stawki 7% poprzez dodanie poz.19 i 20 do załącznika nr 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Zgodnie z dodaną poz. 19 cyt. załącznika – stawkę 7% stosuje się do montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywanego w obiektach, o których mowa w poz. 20 oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy .Dodana poz. 20 dotyczy budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):
- domów opieki społecznej, internatów i burs szkolnych, domów studenckich, domów dziecka, domów dla bezdomnych
- budynków mieszkalnych na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.
O tym, czy w konkretnym przypadku mamy do czynienia z usługą, czy dostawą towaru decyduje prawidłowe zakwalifikowanie do odpowiedniej grupy PKWiU.
W przypadku, gdy wykonywane czynności – związane z budownictwem mieszkaniowym – można zaklasyfikować do usług określonych w dziale PKWiU 45 – „Roboty budowlane”, cała wartość świadczonej usługi (wraz z wartością wykorzystywanych materiałów budowlanych) podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla usługi.

Zatem w świetle wyżej cyt. przepisów, w przypadku gdy podatnik będzie świadczył usługę remontową w obiekcie zaliczanym do obiektów budownictwa mieszkaniowego z użyciem własnych lub obcych materiałów na podstawie stosownej umowy cywilnoprawnej zawartej ze zleceniodawcą, to do całej wartości usługi należy stosować właściwą ze względu na rodzaj robót stawkę 7%. Towar jako integralny element całej usługi będzie objęty taką stawką podatkową jak usługa.
W sytuacji, gdy zawarta umowa cywilnoprawna o wykonanie usługi remontowej przewiduje odrębne rozliczenie robocizny i zużycia materiałów, wówczas stawki podatku powinny odnosić się do poszczególnych towarów i usług.
Jednocześnie tut. organ nadmienia, iż nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie, przywołany przez podatnika przepis art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, z którego wynika, że stawką podatku VAT w wysokości 7% opodatkowane są usługi wymienione w załączniku nr 3 poz. 161 do ustawy, tj. – dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego. W myśl przepisu art. 176 pkt 4 ww. ustawy, unormowania te mogą bowiem być stosowane dopiero od 1 stycznia 2008r.
Interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj