Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.I/423-21/2006
z 8 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I/423-21/2006
Data
2007.01.08



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
uchwała wspólników
umowa o pracę
wynagrodzenie udziałowców


Pytanie podatnika
- dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów firmy, kosztów wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę z jednym ze wspólników, będącym jednocześnie członkiem zarządu, jeżeli umowę tę podpisał pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników, będący wspólnikiem i członkiem zarządu.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.X.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczącego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów firmy, kosztów wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę z jednym ze wspólników, będącym jednocześnie członkiem zarządu, jeżeli umowę tę podpisał pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników, będący wspólnikiem i członkiem zarządu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stanowisko Jednostki w tym zakresie uznaje za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 30.10.2006r. stanu faktycznego wynika, że Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której udziały posiada dwóch wspólników, będących równocześnie członkami Zarządu Spółki, zawarła z jednym z nich umowę o pracę na stanowisko Dyrektora Zakładu.

Umowę o pracę z Dyrektorem Zakładu zawarł pełnomocnik powołany uchwałą Zgromadzenia Wspólników. Powołany pełnomocnik jest wspólnikiem Spółki i pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu.

Pytanie Jednostki dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, kosztów wynagrodzenia Dyrektora Zakładu.

Zdaniem wnioskodawcy umowa o pracę z Dyrektorem Zakładu, będącym równocześnie Prezesem Zarządu zawarta przez powołanego uchwałą Zgromadzenia Wspólników pełnomocnika jest umową prawnie skuteczną, a koszty wynagrodzenia wraz z pochodnymi będą stanowiły koszty uzyskania przychodów Spółki.

Podstawowe kryterium uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu zawiera przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) stanowiący, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów. Zatem do kosztów uzyskania przychodów zaliczają się zarówno prawidłowo udokumentowane wydatkiponiesione bezpośrednio w celu osiągnięcia przychodów, jak i wydatki pośrednio związane z uzyskaniem przychodów, takie jak wynagrodzenia za pracę, czy wydatki wynikające z zawartych umów cywilnoprawnych, jak również wydatki nie określone wprost w przepisach ustawy, ale pozostające w związku przyczynowym z osiągniętymi przychodami.

Ważne jest także, aby poniesiony wydatek nie znajdował się w katalogu wydatków, zawartym w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Z powyższych przepisów wynika, że ustawodawca nie wyłączył z kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na wynagrodzenia członków zarządu, za świadczoną przez nich pracę w tym w ramach stosunku pracy.

W przedmiotowej sprawie, gdzie członkiem zarządu jest równocześnie udziałowiec spółki, zasadnicze znaczenie mieć będzie prawidłowość zawartej umowy o pracę.

Pierwszorzędne znaczenie dla uznania udziałowca za pracownika ma tryb zawierania takiej umowy, który został określony w art. 210 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), stanowiący, iż w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim Spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub powołany uchwałą zgromadzenia wspólników pełnomocnik.

W wieloosobowych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością umowa o pracę zawarta przez powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników pełnomocnika będącego członkiem zarządu spółki i jednocześnie udziałowcem z innym członkiem zarządu spółki, będącym również udziałowcem może być uznana za umowę prawnie skuteczną, nie naruszającą art. 210 § 1 Kodeksu spółek handlowych oraz art. 58 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Niezależnie bowiem od tego, czy pełnomocnikiem (ustalonym zgodnie z ww. przepisami) jest członek zarządu, czy też osoba, która nie jest członkiem zarządu spółki, to umowa o prace jest zawarta przez spółkę reprezentowana przez pełnomocnika. Nie jest to umowa o pracę zawarta z samym sobą.

Z opisanego przez firmę stanu faktycznego wynika, że Spółka jest wieloosobowa, uchwałą Zgromadzenia Wspólników został powołany pełnomocnik (wspólnik, członek zarządu), który zawarł umowę o pracę z członkiem Zarządu, na stanowisko Dyrektora Zakładu, który będzie świadczył pracę na rzecz Spółki za wynagrodzeniem.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i powyższych uregulowań prawnych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie podziela stanowisko Wnioskodawcy, iż koszty wynagrodzenia wynikające z prawnie skutecznie zawartej umowy z udziałowcem, członkiem zarządu - umowy o pracę, w następstwie której wykonuje on faktycznie na rzecz spółki określone świadczenia, stanowić będą dla tej spółki koszty uzyskania przychodów.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawianego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika.

Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie zgodnie z przepisami art. 222, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Składając zażalenie Strona winna uiścić opłatę skarbową w znakach skarbowych w kwocie 5 zł (stosownie do postanowień ustawy z 9 września 2000r. o opłacie skarbowej - Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 z późn. zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj