Interpretacja Urzędu Skarbowego w Leżajsku
US-PDM/415/10/2006
z 8 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PDM/415/10/2006
Data
2007.01.08



Autor
Urząd Skarbowy w Leżajsku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
aport
umowa spółki
zmiana umowy


Pytanie podatnika
Czy od czynności wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC.


Działając na podstawie:

  • art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k, pkt 2 oraz ust. 3, art. 2 pkt 4, art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.)

po rozpatrzeniu wniosku z datą wpływu do Urzędu Skarbowego w Leżajsku w dniu 27.10.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku postanawia nie uznać stanowiska Wnioskodawcy w jego indywidualnej sprawie za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Powołując się na przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, w dniu 20.10.2006 r. P. sp.j. złożyła wniosek do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Leżajsku o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od towarów i usług, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Niniejsze postanowienie rozstrzyga w zakresie stosowania przepisów podatku od czynności cywilnoprawnych w stanie faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę. W zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne postanowienie.

Przedstawiając stan faktyczny stwierdzono co następuje: Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Zamierza wnieść do spółki z o.o. w formie aportu zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci sieci sklepów spożywczych. Aportem objęta zostanie całość towarów, wyposażenie, środki trwałe, jak również wartości niematerialne i prawne tj. umowy zawarte z kontrahentami, umowy leasingowe i inne. Zostanie w ten sposób utworzona nowa spółka z o.o. samodzielnie funkcjonująca. Nowa spółka z o. o. dokona podwyższenia kapitału zakładowego.

Pytanie podatnika: Czy od czynności wniesienia aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy pobrać podatek od czynności cywilnoprawnych na podstawie ustawy PCC tytułem objęcia udziałów w ramach umowy spółki z o. o.?

Stanowisko podatnika: Czynność wniesienia wkładu niepieniężnego - aportu tytułem objęcia udziałów w ramach umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest czynnością zwolnioną z tego podatku na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy PCC.

Stanowisko organu podatkowego: Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwanej dalej ustawą PCC opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki a także zmiany tych umów o ile powodują podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czynność wniesienia do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania w świetle przepisów art. 1 ust. 3 ustawy PCC, uznawana jest za czynność zmiany umowy spółki. Powoływany przez Wnioskodawcę przepis art. 2 pkt 4 ustawy PCC stanowi, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych od podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Organ podatkowy analizując przedstawiony przez podatnika stan faktyczny stwierdza, że w powyższej sprawie nie może mieć zastosowania przepis art. 2 pkt 4 ustawy PCC. Związane to jest z faktem, że w przedstawionym stanie faktycznym opodatkowaniu podlega umowa spółki a nie czynność wniesienia wkładu. Wniesienie aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest czynnością techniczną i następuje w konsekwencji zawarcia lub zmiany umowy spółki, te zaś zgodnie z cytowanym na wstępie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz pkt 2 ustawy PCC podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Umowy spółki lub zmiany tych umów, które następują w wyniku wniesienia wkładów podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust 1 pkt 1 lit k i pkt 2, ust. 3 ustawy PCC i w związku z tym nie mogą korzystać ze zwolnienia zawartego w art. 2 pkt 4 ustawy PCC. Zatem należy stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy zawarte w przedmiotowym wniosku w zakresie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj