Interpretacja Urzędu Skarbowego w Myszkowie
US-PP/4430-3/07
z 5 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP/4430-3/07
Data
2007.03.05



Autor
Urząd Skarbowy w Myszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
eksport towarów
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy w przypadku, gdy do momentu składania deklaracji VAT-7 za miesiąc nastepny po miesiącu, w którym dokonano eksportu nie wpłynął do firmy dokument SAD (Spółka jest w posiadaniu dokumentów celnych potwierdzających procedurę wywozu) należy opodatkować stawką krajową tylko różnicę uwzględniającą wcześniejszą zaliczkę czy całość kwoty za sprzedany towar? W którym miesiącu należy wykazać stawkę krajową, czy w miesiącu w którym wykazano ze stawką 0% fakturę zaliczkową, czy w miesiącu bieżącym, w którym normalnie w takiej sytuacji należy opodatkować stawką 22% eksport w przypadku braku dokumentu SAD?


Z przedłożonego pisma wynika, iż Spółka dokonuje eksportu towarów. Przed dokonaniem dostawy otrzymuje zaliczki. W związku z otrzymywaniem zaliczek wystawiane są faktury zaliczkowe i wykazywane w miesiącu otrzymania przedpłaty w rejestrze sprzedaży ze stawką 0%. W następnych miesiącach dokonywane są dostawy eksportowe oraz wystawiane faktury rozliczeniowe z uwzględnieniem wcześniejszych przedpłat. W niektórych przypadkach Spółka do momentu złożenia deklaracji VAT-7 za m-c dokonania eksportu nie posiada dokumentów SAD. Posiada natomiast dokument celny potwierdzający procedurę wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty.

Spółka ma wątpliwość, czy wówczas winna opodatkować stawką krajową tylko różnicę czy całość kwoty za sprzedany towar oraz w którym miesiącu należy wykazać stawkę krajową, w miesiącu wykazania zaliczki czy też w w bieżącym miesiącu? Zdaniem Spółki opodatkowaniu podlega cała wartość eksportowanego towaru bez uwzględnienia faktury zaliczkowej. Nie należy w tej sytuacji dokonywać korekty miesiąca, w którym wykazano fakturę zaliczkową dot. eksportu lecz stawka dotycząca tej zaliczki zostaje skorygowana na bieżącym miesiącu, w którym opodatkowany zostaje ze stawką krajową eksport towarów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Myszkowie informuje:

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl art. 19 ust. 11 ustawy VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności (art. 19 ust. 12).

Na mocy art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT czynnością podlegającą opodatkowaniu jest eksport towarów, nie zaś samo otrzymanie zaliczki z tego tytułu. Mimo to w razie otrzymania części należności na poczet eksportu (gdy wywóz nastąpi w ciągu 6 miesięcy) ustawodawca przewidział, że obowiązek podatkowy powstanie zanim nastąpi wydanie towarów. Do zaliczki jako elementu ww. transakcji należy zatem zastosować stawkę właściwą dla tych czynności, czyli 0%. Jednocześnie w dacie składania deklaracji za dany okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania zaliczki na poczet eksportu towarów nie jest konieczne posiadanie dokumentów, o których mowa w art. 41 ust. 6 (eksport bezpośredni) lub 41 ust. 11 (eksport pośredni).

W myśl art. 41 ust. 6 ww. ustawy stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit.a, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim, mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju. Przepis ten stosuje się w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu (art. 41 ust. 8 ustawy).

Mając na uwadze powyższe przepisy, tut. organ podatkowy podziela stanowisko Spółki, tj. jeżeli przed złożeniem deklaracji podatkowej VAT-7 za miesiąc następny po miesiącu, w którym nastąpił eksport towarów Spółka nadal nie posiada dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, winna dla tej dostawy zastosować stawkę podatku właściwą dla dostawy tego towaru na terytorium kraju. Opodatkowaniu podlega cała wartość dostawy, przy czym w deklaracji, w której Spółka wykazuje tę dostawę ze stawką krajową, zmniejszyć należy wartość sprzedaży eksportowej 0% o wartość zaliczki związanej z tą dostawą. Nie jest więc konieczne korygowanie deklaracji, w której zaliczka ta została opodatkowana stawką 0%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj