Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I/415-3.1-351/07/ZDB
z 16 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-3.1-351/07/ZDB
Data
2007.02.16



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dotacja
koszt
koszty dotacji
koszty uzyskania przychodów
zakup
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności, a sfinansowane przez Urząd Pracy, które są bezpośrednio związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 04.01.2007r. w części dotyczącej zaliczania w koszty działalności dokonanych zakupów z dotacji Urzędu Pracy.

Jak wynika ze złożonego w dniu 04.01.2007r. wniosku, z dniem 22.12.2006r. rozpoczęła Pani działalność gospodarczą. Przed zgłoszeniem rozpoczęcia działalności otrzymała Pani bezzwrotną dotację z Urzędu Pracy na zakup towarów handlowych i wyposażenia. Pyta Pani czy w/w koszty, które są bezpośrednio związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Pani zdaniem koszt zakupu towarów jest kosztem przedsiębiorstwa w postaci remanentu początkowego.

Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są „jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20.04.2004r., o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 ze zm.)”. Na podstawie w/w przepisu przyznane przez Urząd Pracy środki nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy, które określają katalog wydatków nie będących kosztem podatkowym. Takim kosztem niewątpliwie jest zakupiony towar handlowy.

Zakup towarów handlowych przed rozpoczęciem działalności podlega wpisaniu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów na dzień rozpoczęcia działalności zgodnie z przepisem zawartym w § 27 ust. 1 rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26.08.2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475). Natomiast § 4 ust. 1, 2 i 3 cyt. wyżej rozporządzenia określa zasady prowadzenia ewidencji wyposażenia, tj. rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niezaliczonego zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, do środków trwałych, którego wartość początkowa przekracza 1.500,- zł.

Również w katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów zawartym m. in. w art. 23 ust. 1 pkt 56, cytowanej ustawy nie wyszczególniono wyżej wymienionych kosztów.

Reasumując, wydatki poniesione w 2006r. na zakup towarów i wyposażenia, chociaż zostały poniesione przed rozpoczęciem działalności oraz zostały sfinalizowane ze środków Funduszu Pracy stanowią koszty uzyskania przychodów Pani przedsiębiorstwa.

Po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko Pani - za prawidłowe.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj