Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej
US.1416/PD/415-10/06/BU
z 7 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.1416/PD/415-10/06/BU
Data
2007.02.07



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowi Mazowieckiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
- czy dokonując sprzedaży części nieruchomości, tj. część gruntu i zabudowań, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem 19% ?czy uzyskany przychód ze sprzedaży, będzie przychodem z innych źródeł dla małżonki, z którą łączy Pana wspólność majątkowa?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.12.2006 roku, uzupełnionego pismem z dnia 15.01.2007 roku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości

postanawia

uznać przedstawione we wniosku stanowisko za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Pan ..........., prowadzący działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem dochodowym wg stawki 19%, w 2003 roku nabył prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z własnością budynków i budowli, a w 2006 nabył ww. grunty na własność.

Ww. nieruchomość została nabyta na potrzeby prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej i wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Budynki i budowle znajdujące się na ww. nieruchomości mają charakter budynków niemieszkalnych.Podatnik pozostaje w związku małżeńskim i między małżonkami istnieje wspólność majątkowa.

Pytanie Podatnika dotyczy wyjaśnienia :

- czy dokonując sprzedaży części nieruchomości, tj. część gruntu i zabudowań, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem 19% ?

- czy uzyskany przychód ze sprzedaży, będzie przychodem z innych źródeł dla małżonki, z którą łączy Pana wspólność majątkowa?

Zdaniem wnioskodawcy przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Przychód z tego źródła nie podlega opodatkowaniu u małżonki, przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mają zastosowania.

Odnosząc się do powyższego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej zauważa, że zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących :

a/ środkami trwałymi,

b/ składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22 g nie przekracza 1500 zł,

c/ wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2 c, przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Pojęcie składników majątkowych definiuje wymieniona wyżej ustawa w art. 5a pkt. 2. Zgodnie z ustawową definicją pojęcie to generalnie oznacza aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości.Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 lit. a) ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości ( Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) środki trwałe, to z zastrzeżeniem pkt 17, rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności : nieruchomości, w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego.Jak wynika z powyższego, grunty oraz budynki i budowle zaliczane są do środków trwałych.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności gospodarczej, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej:

- budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

- lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

- gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,,

- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

- prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Przepis art. 28 stosuje się odpowiednio.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego należy stwierdzić, że przychody uzyskane z odpłatnego zbycia części nieruchomości tj. gruntów, budynków i budowli o charakterze niemieszkalnym, wykorzystywanych w całości do celów prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej stanowią przychód z tej działalności, w sytuacji gdy ich sprzedaż nie następuje po upływie terminu przewidzianego w przepisie art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. nie następuje po upływie 6 lat liczonych od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło wycofanie nieruchomości lub ich części z działalności gospodarczej.

Fakt wykorzystywania nieruchomości, stanowiącej współwłasność Pana i żony wyłącznie do celów działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana ( co znajduje potwierdzenie w przyjęciu przez Pana całej wartości nieruchomości jako podstawy dokonywania odpisów amortyzacyjnych) oznacza, że na żonie nie ciąży obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży części nieruchomości.Obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego ze sprzedaży środka trwałego wyliczonego w sposób określony w przepisie art. 24 ust. 2 ww. ustawy ciąży na Podatniku użytkującym ten środek trwały dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Dochód z powyższej sprzedaży opodatkowany będzie u Pana podatkiem dochodowym wg stawki 19% (art. 30c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) wynikającej z wybranego przez Pana sposobu opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrowi Maz., w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ( art. 14 a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj