Interpretacja Urzędu Skarbowego w Myszkowie
US-PP/4430-4/07
z 5 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP/4430-4/07
Data
2007.03.05



Autor
Urząd Skarbowy w Myszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
zaliczka


Pytanie podatnika
W przypadku, gdy firma nie posiada żadnych podpisanych przez klienta dokumentów potwierdzających wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, ma obowiązek opodatkowania stawką krajową różnicę wynikającą z rozliczenia przedpłaty(czyli to co pozostało do zapłaty przez klienta) czy też należy opodatkować stawką krajową całą kwotę wynikającą z dostawy? Czy w przypadku braku ww. dokumentów należy skorygować i opodatkować stawką krajową miesiąc, w którym otrzymano i wykazano pierwotnie zaliczkę ze stawką 0%, czy opodatkować stawką krajową dostawę wewnątrzwspólnotową w bieżącym miesiącu sprzedaż?


Z przedłożonego pisma wynika, iż Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Przed dokonaniem dostawy otrzymuje zaliczki. W związku z otrzymywaniem zaliczek wystawiane są faktury zaliczkowe i wykazywane w miesiącu otrzymania przedpłaty w rejestrze sprzedaży ze stawką 0%. W następnych miesiącach dokonywane są dostawy wewnątrzwspólnotowe oraz wystawiane faktury rozliczeniowe z uwzględnieniem wcześniejszych przedpłat. W niektórych przypadkach Spółka do momentu złożenia deklaracji VAT-7 za m-c dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy nie posiada dokumentów potwierdzajacych dokonanie tej dostawy. Spółka ma wątpliwość, czy wówczas winna opodatkować stawką krajową tylko różnicę czy całość kwoty za sprzedany towar oraz w którym miesiącu należy wykazać stawkę krajową, w miesiącu wykazania zaliczki czy też w w bieżącym miesiącu? Zdaniem Spółki opodatkowaniu wg krajowej stawki podlega część dostawy udokumentowana fakturą ostateczną, tj, pomniejszona o zaliczkę. Nie ma również obowiązku korygowania miesiąca, w którym wykazano fakturę zaliczkową dot. WDT wg stawki 0%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Myszkowie informuje:

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl art. 20 ust. 1 ustawy VAT obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów z zastrzeżeniem ust. 2-4. Jednocześnie zgodnie z z art. 20 ust. 3 ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1 otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. W myśl natomiast § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 po. 798 ze zm.) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykoniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż 7 dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy.

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy zaliczki jest tożsamy z momentem wystawienia przez podatnika faktury VAT dokumentującej jej otrzymanie. Do zaliczek na określone czynności stosuje się stawkę właściwą dla tych czynności. W myśl art. 41 ust. 3 ustawy VAT w wewnatrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki 0% pod warunkiem, że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów,
  2. podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Prawo do skorzystania z preferencyjnej stawki podatkowej przy zaliczce na wewnątrzwspólnotową dostawę nie może być jednak rozpatrywane w kontekście przesłanek art. 42 ust. 1. Spełnienie przesłanek określonych w tym przepisie będzie decydujące dla opodatkowania całej zrealizowanej transakcji preferencyjną stawką podatku po dokonaniu fizycznego wywozu towarów.

Zgodnie z art. 42 ust. 12 ustawy o VAT jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 jako dostawę na terytorium kraju. Otrzymanie przez podatnika dowodu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 w terminie późniejszyn niż określony w ust. 12 upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1, w której wykazał dostawę towarów.

Mając na uwadze powyższe przepisy, tut. organ podatkowy stwierdza, iż w przypadku, gdy Spółka przed złożeniem deklaracji podatkowej VAT-7, za miesiąc, w którym nastąpiła wewnątrzwpólnotowa dostawa towarów, nie posiada dokumentów potwierdzajacych dokonanie tej dostawy, winna dla tej dostawy zastosować stawkę podatku właściwą dla dostawy tego towaru na terytorium kraju. Opodatkowaniu podlega cała wartość dostawy, przy czym w deklaracji, w której Spółka wykazuje tę dostawę ze stawką krajową, zmniejszyć należy, o wartość zaliczki związanej z tą dostawą, wartość wewnątrzwspólnotowej dostawy 0%,. Nie jest więc konieczne korygowanie deklaracji, w której zaliczka ta została opodatkowana stawką 0%.

Stanowisko Spółki w tej sprawie uznać należy za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj