Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUS PDFN2-415/3/07
z 31 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUS PDFN2-415/3/07
Data
2007.01.31



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
stypendia
stypendium naukowe


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu dochód uzyskany z tytułu stypendium naukowego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w ... stwierdza, że stanowisko Pana ... – przedstawione we wniosku z dnia 28.04.2006 r., przekazanym przez Ministra Finansów za pośrednictwem Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 08.11.2006 r. (wpływ do tut. organu podatkowego) o udzielenie pisemnej interpretacji w indywidualnej sprawie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych z tytułu stypendium naukowego jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 08.11.2006 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w ... wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej zasad opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych z tytułu stypendium naukowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w okresie od 12.07.2005 r. do 31.01.2006 r. realizował Pan we Francji stypendium w ramach akcji 5 Programu Ramowego Unii Europejskiej „Sieci badawczo-szkoleniowe” (RTN-Research Training Network), w ramach którego wykonywał Pan prace naukowo-badawcze na Uniwersytecie Instytute Nationale Polytechnique Grenoble, w ramach projektu RTN DIGA (Degradations and Instabilities In Geomaterials, Applications), HPRN-CT-2002-00220. Stypendium w całości finansowane jest ze środków Komisji Europejskiej. Zasady przyznawania Stypendiów w ramach 5 Programu Ramowego, zatwierdzone zostały przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

Postawił Pan pytanie: „Czy moje dochody uzyskane we Francji z tytułu realizacji Stypendium w ramach akcji „Sieci badawczo-rozwojowe”, wolne są w Polsce od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowego od osób fizycznych”?

Pana zdaniem dochody uzyskane we Francji z tytułu realizacji ww. stypendium, są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy, ponieważ stypendia te są stypendiami naukowymi, a zasady ich przyznawania zatwierdzone zostały przez właściwego ministra, który zatwierdził je, jako stypendia „wyjazdowe” (naszych naukowców wyjeżdżających do placówek zagranicznych), oraz jako stypendia „przyjazdowe” (dla naukowców z zagranicy przyjeżdżających do polskich naukowców).

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006 r. - osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Powyższy przepis, zgodnie z treścią art. 4a ustawy, stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W części dotyczącej opodatkowania w Polsce wynagrodzenia otrzymywanego w ramach stypendium odbywanego we Francji w zakresie zastosowania postanowień umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, otrzymał Pan interpretację udzieloną przez Ministra Finansów w postanowieniu z dnia 24.10.2006 r.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 wymienionej powyżej ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym wolne od podatku są stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Z powyższego przepisu wynika, że zwolnione z opodatkowania są te stypendia naukowe, które spełniają warunki określone w tym przepisie.

Zasady przyznawania stypendiów finansowanych przez Komisję Europejską w ramach 5 Programu Ramowego Unii Europejskiej ds. Badań, Rozwoju Technicznego i Prezentacji zatwierdził Minister Edukacji Narodowej i Sportu decyzją z dnia 12 kwietnia 2002 r. Nr DSW-2-0412-6/ZM/2002. Instytucją odpowiedzialną w Polsce za realizację 5 Programu Ramowego Unii Europejskiej, dotyczącego badań naukowych jest Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN. Stypendia przyznawane są w ramach akcji: „Sieci badawczo-szkoleniowe”, „Stypendia w ramach 1 Programu Horyzontalnego (INCO)” oraz „System stypendialny Marii Curie”.

We wniosku zaznaczył Pan, iż w okresie od 12 lipca 2005 r. do 31 stycznia 2006 r. realizował stypendium w ramach akcji 5 Programu Ramowego „Sieci badawczo-szkoleniowe”, w ramach którego wykonywał Pan prace naukowo-badawcze na uniwersytecie we Francji i otrzymywał wynagrodzenie wypłacane z przyznanego stypendium.

Z powyższego wynika, że otrzymywane przez Pana wynagrodzenie za prace naukowo-badawcze było wypłacane w ramach stypendium, którego zasady przyznawania w ramach akcji „Sieci badawczo-szkoleniowe” zostały zatwierdzone w decyzji Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 kwietnia 2002 r. Zatem wypłacone Panu wynagrodzenie w ramach wymienionego stypendium, realizowanego w okresie od 12 lipca 2005 r. do 31 stycznia 2006 r. zostało objęte zwolnieniem zawartym w art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ocenie tutejszego organu podatkowego, mając na względzie opisany stan faktyczny i powołane przepisy, stanowisko Pana przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj