Interpretacja Prezydenta Miasta Piotrków Trybunalski
FFW.31100-2/07
z 12 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
FFW.31100-2/07
Data
2007.02.12



Autor
Prezydent Miasta Piotrków Trybunalski


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
nabycie nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy obowiązek podatkowy od nowowybudowanej budowli w podatkuod nieruchomości powstaje z dniem 1 stycznia 2007r.?


Na podstawie art. 14a § 1-4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia .......... r. w indywidualnej sprawie ............................................. - o interpretację co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego – Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiegop o s t a n a w i auznać, że w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, stanowisko .................. w Piotrkowie Trybunalskim dotyczące zastosowania przepisów podatkowych jest niewłaściwe w obowiązującym stanie prawnym w latach 2006-2007.

W złożonym w dniu ..........r. wniosku .................... podaje, że nabyła w 2006r. budowlę – słupową stację transformatorową. ...... dysponuje dokumentami potwierdzającymi, że stacja została wybudowana przez sprzedającego w styczniu 2006r.
Zapytanie podatnika złożone we wniosku brzmi: czy obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje z dniem 1 stycznia 2007r.?
Wyrażając swoje stanowisko podatnik podnosi, że obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpiły okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub jego części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo, w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem.Zdaniem podatnika budynki i budowle, których budowa została zakończona w danym roku, do końca tego roku nie podlegają opodatkowaniu. Również nabywając budynek lub budowlę, których budowa została zakończona w danym roku, do końca tego roku nie podlegają opodatkowaniu. Podatnik twierdzi, że nabywając budowlę, której budowę zakończono w styczniu 2006r. powinien ją opodatkować od 01.01.2007r.
Rozpatrując złożony wniosek zważono, co następuje:
Treść pytania obejmuje interpretację zapisu art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006r. Nr 121, poz. 844 ze zm.).
Zgodnie z zapisem art. 6 ust. 2 w/w ustawy jeżeli okolicznością, od której uzależniony jest obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub jego części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w który budowa została zakończona albo rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem.
Z treści wyżej cytowanego przepisu wynika, że zasadnicze znaczenie dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego ma data „wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku”.Okolicznościami decydującymi o powstaniu obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości od budowli jest:
- nabycie prawa własności budowli, a w niektórych przypadkach jej posiadania (nabycia władania) np. dzierżawa budowli stanowiącej własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego,
- istnienie budowli – okoliczność ta powstaje wraz z wybudowaniem budowli. Obiekt ten zaczyna „istnieć” po jego wybudowaniu. Po zakończeniu budowy powstaje nowy przedmiot podatku. Zatem istnienie budowli i uzależnione od tego istnienia obowiązku podatkowego oznacza, że musi powstać wcześniej nieistniejąca budowla. Okoliczność ta decyduje o powstaniu obowiązku podatkowego władającego budowlą i nie może być rozpatrywana w odniesieniu do podmiotu tego obowiązku.
Te dwa rodzaje okoliczności skutkują powstaniem obowiązku podatkowego. Bowiem czym innym jest nabycie własności (władania) istniejącej budowli, a czym innym jest wybudowanie nowego obiektu.
W związku z tym niewłaściwe jest twierdzenie, że okolicznością decydującą o powstaniu obowiązku podatkowego u podmiotu, który wybudował budowlę i u podmiotu, który ją kupił – jest istnienie budowli.Jeśli ktoś kupuje istniejącą budowlę to o powstaniu obowiązku podatkowego decyduje nabycie prawa władania tym obiektem – art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, tj. od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym nabyty został obiekt.
Natomiast, gdy ktoś wybuduje budowlę, decydującą okolicznością będzie istnienie tej budowli i wówczas obowiązek powstaje od początku roku następującego po roku, w którym wybudowano budowlę.
Sytuacja przedstawiona przez podatnika w złożonym wniosku jest następująca:
W styczniu 2006r. została zakończona budowa budowli (słupowa stacja transformatorowa) przez podmiot, który ją wybudował.
W trakcie roku przedmiotową budowlę nabywa .................. Tak więc w stosunku do podmiotu, który wybudował budowlę i oddał ją do użytku w styczniu 2006r. obowiązek podatkowy powstałby od 1 stycznia 2007r.
Natomiast w stosunku do ....................., która kupiła już istniejącą budowlę obowiązek podatkowy powstał od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym kupiła budowlę.
Zdaniem organu podatkowego przedłużony do początku następnego roku termin powstania obowiązku podatkowego jest preferencją, z której może skorzystać podmiot, który wybudował budowlę, a nie jej nabywca. Ustanawiając treść art. 6 ust. 2 w/w ustawy, celem ustawodawcy było wprowadzenie zachęty do budowy nowych obiektów a nie obrót nimi.
Podsumowując należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie okolicznością powstania obowiązku podatkowego było nabycie budowli, a nie jej wybudowanie i w związku z tym obowiązek zapłaty podatku powstał od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym obiekt ten został nabyty.
Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim za pośrednictwem Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego postanowienia.

Niniejsza interpretacja przepisów prawa podatkowego nie jest wiążąca dla podatnika.Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia danego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów w kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawców i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.Gdy niniejsze postanowienie stanie się ostateczne, po usunięciu danych identyfikujących podatnika, zostanie przesłane do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi celem jego zamieszczenia na stronie internetowej izby skarbowej



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj