Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łańcucie
U.S.IA/1/415/10-IP/2006
z 15 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.IA/1/415/10-IP/2006
Data
2006.12.15



Autor
Urząd Skarbowy w Łańcucie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
dochód z najmu
koszty uzyskania przychodów
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Czy zakupiony samochód ciężarowy dla potrzeb związanych z obsługą wynajmowanych budynków będzie podlegał amortyzacji?


Działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.),
  • art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 z późn. zm.),

w związku ze złożonym w dniu 22.11.2006 r. wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od samochodu zakupionego w związku z uzyskiwaniem przychodów z najmu oraz wydatków związanych z jego utrzymaniem, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie postanawia uznać, iż stanowisko przedstawione w przedmiotowej sprawie, w części dotyczącej zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od samochodu zakupionego w związku z uzyskiwaniem przychodów z najmu, w świetle przepisów prawa podatkowego jest nieprawidłowe.

Dnia 22.11.2006 r. Pan K. działając na podstawie art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa wniósł pismo z zapytaniem co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczące kwestii zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od samochodu zakupionego w związku z uzyskiwaniem przychodów z najmu oraz wydatków związanych z jego utrzymaniem. Niniejsze postanowienie rozstrzyga w części dotyczącej amortyzacji środka trwałego (samochodu) nabytego w ramach uzyskiwanych przychodów z najmu.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Podatnik osiąga dochody z tytułu najmu lokalu (niezwiązanego z działalnością gospodarczą) opodatkowane podatkiem dochodowym wpłacanym co miesiąc wg deklaracji PIT-5. Jak twierdzi Podatnik istnieje konieczność ciągłej (codziennej) współpracy z najemcami (podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą) w celu dostosowania lokali do ich potrzeb, usuwania awarii, utrzymania przyległych placów, sprzątania chodników, odśnieżania. Samochód jest zatem niezbędny w celu kompleksowej obsługi budynków położonych w różnych częściach miasta, co wpływa na wysokość osiąganych przychodów. W świetle powyższego Pan K. postawił pytanie: Czy zakupiony samochód ciężarowy dla potrzeb związanych z obsługą wynajmowanych budynków będzie podlegał amortyzacji? W przedstawionym przez siebie własnym stanowisku Podatnik uznał, że w myśl art. 22 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zdaniem Podatnika zakup samochodu będzie stanowił koszt uzyskania przychodu przy wyliczeniu podatku dochodowego z przychodów z najmu, poprzez amortyzację.

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie stwierdza, że:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Dochodem z w/w źródła, jak stanowi art. 9 ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Definicja kosztu podatkowego zawarta jest w art. 22 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Jak wynika z powyższego podatnik osiągający przychody z najmu może pomniejszyć je o takie koszty, które nie zostały wymienione w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów oraz dla których można znaleźć związek przyczynowo - skutkowy między ich poniesieniem a powstaniem przychodu.

Stosownie do postanowień art. 23 ust. 1 pkt 1 lit b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a środków trwałych. Jednakże zgodnie z art. 22 ust. 8 tej ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23. W myśl postanowień art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  • budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  • maszyny, urządzenia i środki transportu,
  • inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zatem w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego, amortyzacja samochodu nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, bowiem środek ten nie jest wykorzystywany przez Pana na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W oparciu o cytowane przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie nie podziela stanowiska przedstawionego w piśmie i postanawia jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj