Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/193/06/JB
z 5 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/193/06/JB
Data
2007.02.05



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
jedyny udziałowiec
kapitał zakładowy
koszty uzyskania przychodów
pożyczka
spłata pożyczki
wartość zadłużenia
zapłata


Pytanie podatnika
Czy jeśli podatnik będzie spłacał co drugi dzień pożyczkę, której część nie będzie przekraczała trzykrotności kapitału zakładowego to odsetki od tej kwoty będą stanowiły koszt uzyskania przychodów ?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie uznania kwoty odsetek od otrzymanych od udziałowca pożyczek za koszty uzyskania przychodów w świetle art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem (data wpływu 03.11.2006 r.) XA Sp. z o.o. wystąpiła z pytaniem:
Czy jeśli podatnik będzie spłacał co drugi dzień pożyczkę, której część nie będzie przekraczała trzykrotności kapitału zakładowego to odsetki od tej kwoty będą stanowiły koszt uzyskania przychodów?
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego kapitał zakładowy spółki wynosi 50.000 zł. Główny zagraniczny udziałowiec posiada 99 % udziałów. Udziałowiec ten udzielił Wnioskodawcy 8 pożyczek w kwocie łącznej 182.160,23 euro w następujących wysokościach:1/05 2.000 euro, 2/05 160,23 euro, 3/05 40.000 euro, 4/05 30.000 euro, 5/05 20.000 euro, 6/05 20.000 euro, 7/05 20.000 euro, 8/05 20.000 euro,1/06 10.000 euro i 2/06 20.000 euro.
Spółka opisuje spłacane przez nią oraz planowane do spłacenia w kolejnych dniach pożyczki. Następnie porównuje przeliczone na złote wyliczone przez siebie kwoty spłaty z tytułu ww. pożyczek i odsetek na dzień zapłaty odsetek z trzykrotnością kapitału zakładowego.
Wg stanowiska Spółki, skoro na dzień zapłaty odsetek kwota spłaty nie przekracza trzykrotności kapitału zakładowego do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wartość zapłaconych odsetek. Nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu jedynie kwoty odsetek w części, w jakiej pożyczka lub kredyt przekracza wartość zadłużenia określoną na dzień zapłaty odsetek.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z treścią art. 16 ust 1 pkt 60 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25 % udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25 % udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25 % udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25 % udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni.

Powołany przepis art. 16 ust. 1 pkt 60 ww. ustawy nakazuje porównanie zadłużenia wobec podmiotów w nim określonych z trzykrotnością kapitału zakładowego na dzień spłaty odsetek. Pojęcie ,,wartość zadłużenia" nie zostało zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Posługując się wykładnią językową należy stwierdzić, że zadłużenie to ogólna suma długów jakiejś osoby lub przedsiębiorstwa, dług oznacza zaciągniętą pożyczkę, obowiązek dłużnika do spełnienia określonego świadczenia, zobowiązanie do świadczeń pieniężnych lub w naturze. O długu mówi się, kiedy po stronie dłużnika istnieje zobowiązanie (,,Uniwersalny słownik języka polskiego" PWN).
W związku z powyższym, dla ustalenia jaka część odsetek od pożyczek udzielonych Spółce przez jej udziałowca posiadającego 99 % udziałów podlegać będzie wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów w świetle przepisu art. 16 ust. 1 pkt 60 ww. ustawy bez znaczenia jest, że podatnik będzie spłacał co drugi dzień pożyczkę, której część nie będzie przekraczała trzykrotności kapitału zakładowego, bowiem jak wynika z jego treści ww. przepisu porównaniu z trzykrotnością kapitału zakładowego podlega zadłużenie Spółki wobec ww.udziałowca na dzień zapłaty odsetek, a nie kwota dokonywanej spłaty.

Jeśli podatnik będzie spłacał co drugi dzień pożyczkę, której część nie będzie przekraczała trzykrotności kapitału zakładowego, to również do ustalenia czy i jaka kwota spłaconych odsetek nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów w świetle przepisu art. 16 ust. 1 pkt 60 ww.ustawy, należy dokonać porównania zadłużenia wobec ww. udziałowca z trzykrotnością kapitału zakładowego, na dzień spłaty odsetek.Ponadto należy zaznaczyć, że jeżeli termin spłaty pożyczek przypada w dniu zapłaty odsetek to data określenia wartości zadłużenia przez Spółkę zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 60 ww. ustawy jest zatem taka sama jak dzień spłaty niektórych pożyczek co oznacza, że kwotę tych pożyczek (bez odsetek) trzeba uwzględnić w kwocie zadłużenia.
Wobec powyższego, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi uznając za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj