Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Targu
OP/423-1/Int-3/07
z 31 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OP/423-1/Int-3/07
Data
2007.01.31



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Targu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odszkodowania
opodatkowanie
podatek dochodowy od osób prawnych
przychód
zwrot nieruchomości


Pytanie podatnika
Jakie skutki w podatku dochodowym od osób prawnych przyniesie nieodpłatne przekazanie budynku wraz z działką, którą spółdzielnia musi zwrócić, zgodnie z wyrokiem sądu, prawowitym właścicielom. Przekazanie budynku nastąpi w zamian za zrzeczenie się przez właścicieli praw do odszkodowania za bezumowne korzystanie z gruntu?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku (uzupełnienie do wniosku z dnia 15 grudnia 2006 r.) z dnia 10 stycznia 2007 r. (wpływ do tut. Urzędu - 10 stycznia 2007 r.) znak L. dz. 21/07 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 stycznia 2007 r. do Naczelnika tutejszego Urzędu wpłynął wniosek (uzupełnienie do wniosku z dnia 15 grudnia 2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w X z dnia 7 listopada 2006 r. zobowiązana jest wydać działkę będąca w jej posiadaniu spadkobiercom prawowitych właścicieli. Na działce tej Spółdzielnia wybudowała w 1965 r. .pawilon handlowy, który od roku 1997 r. nie jest użytkowany przez nią ze względu na jego stan techniczny - brak bieżącej wody, kanalizacji oraz centralnego ogrzewania. Spółdzielnia zobowiązana jest wydać działkę (grunt) bez budynku. Po przeglądzie stanu technicznego posadowionego na tej działce budynku Zarząd Spółdzielni stwierdził. że koszt jego rozbiórki jest nieopłacalny. W związku z nieopłacalnością rozbiórki budynku Zarząd Spółdzielni proponuje zawrzeć z właścicielami działki porozumienie. W porozumieniu tym Zarząd proponuje przekazać budynek spadkobiercom prawowitych właścicieli działki w zamian za zrzeczenie się wobec Spółdzielni wszelkich roszczeń (między innymi odszkodowania za bezumowne korzystanie z gruntu za 10 lat) dotyczących zależnego posiadania przez Spółdzielnię dwóch działek (jednej niezabudowanej i drugiej zabudowanej budynkiem.
Na tle takich okoliczności Spółdzielnia zwróciła się z zapytaniem dotyczącym ustalenia przychodów (art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) i kosztów uzyskania przychodów (art. 15 ww. ustawy).

Zdaniem podatnika - nie wystąpi opodatkowanie wzajemnych świadczeń, czyli przychód z nieodpłatnego przekazania budynku oraz koszt uzyskania tego przychodu, którym będzie zapłacone przez Spółdzielnię odszkodowanie za bezumowne korzystanie z gruntu. Ewentualnie może wystąpić strata z tej transakcji w przypadku, gdyby odszkodowanie żądane od Spółdzielni przez następców prawnych właścicieli gruntów za bezumowne użytkowanie tych gruntów znacznie przekroczyła wartość rynkową przekazanego im nieodpłatnie budynku.

W przedmiotowej sprawie organ podatkowy odnosząc się do zapytania:
1.W zakresie przychodu z tytułu przekazania budynku w zamian za zrzeczenie się wobec Spółdzielni wszelkich roszczeń (między innymi odszkodowania za bez umowne korzystanie z gruntu za 10 lat) dotyczących zależnego posiadania przez Spółdzielnię dwóch działek (jednej niezabudowanej i drugiej zabudowanej budynkiem tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, że przy jego ustalaniu należy zwrócić uwagę na definicję przychodu zawartą w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Przepis odnosi się nie tylko do sprzedaży, ale także do innych form zbycia (zamiana, zrzeczenie się roszczeń ). Zgodnie z tą definicją, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.
Dla wystąpienia przychodu wystarczy zatem samo zawarcie umowy zbycia, która musi określać cenę z mocy art.535 Kc. Wyrażona w cenie wartość jest przychodem i to bez względu na to w jakiej formie cena ta została zapłacona. Zapłatę ceny sprzedaży można określić nie tylko w pieniądzu, lecz również przez inne określenie wartości, w tym miedzy innymi może to nastąpić również i poprzez zrzeczenie się wszelkich roszczeń (między innymi odszkodowania za bezumowne korzystanie z gruntu).
Ale taki sposób rozliczenia się nie może pozbawić zawartej umowy tego elementu, jakim jest określenie ceny.
Cena sprzedaży nie powinna odbiegać od wartości rynkowej nieruchomości. W przypadku zbywania nieruchomości, ustalenie ich wartości rynkowej -należy do rzeczoznawcy majątkowego , który dokonując wyceny na piśmie w formie operatu szacunkowego uwzględnia w szczególności : cel wyceny , rodzaj i położenie nieruchomości , przeznaczenie w planie miejscowym , stopień wyposażenia w urządzenia infrastruktury technicznej , stan jej zagospodarowania oraz dostępne dane o cenach , dochodach i cechach nieruchomości podobnych. Co do zasady , przychodem ze sprzedaży nieruchomości u osób prawnych jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży (w akcie notarialnym) nieodbiegająca od wartości rynkowej.
Cena sprzedaży powinna być zatem określona w akcie notarialnym i o ile jest to cena rynkowa (najbardziej prawdopodobna cena, możliwa do uzyskania na rynku) wówczas stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2.W zakresie kosztów - zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodu określają art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. O podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Z definicji tej wynika, iż między poniesionymi wydatkami a osiągniętym przychodem musi zachodzić związek przyczynowo - skutkowy. Kosztem uzyskania przychodów będą zatem wydatki bezpośrednio lub pośrednio związane z uzyskanym lub spodziewanym przychodem.
Niezależnie od powyższego ustawodawca wyłączył z grupy kosztów uzyskania przychodów szereg wydatków,które maja mają charakter kar i sankcji. Zgodnie z art. 16 pkt 22 ustawy z dnia 15 lutego 1992r.o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodu kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów. wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonywanych robót i usług. Z brzmienia tego przepisu, wynika że dotyczy on jedynie zdarzeń spowodowanych wadliwością towarów lub robót i usług będących przedmiotem działalności gospodarczej ;wada jest w tym przypadku przyczyną eliminacji poniesionych wydatków z kosztów podatkowych.
Oznacza to, że kary umowne i odszkodowania z innych tytułów niż wymienione w tym przepisie, mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.
Stąd odszkodowanie, które będzie wynikało z bezumownego korzystania z gruntów, w części przekraczającej wartość rynkową przekazanego przez Spółdzielnię budynku nie stanowi odszkodowań, o których mowa w art. 16 ust.1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stanowi ono wynagrodzenie za korzystanie z tej nieruchomości bez podstawy prawnej i będzie kosztem uzyskania przychodu Spółdzielni.

Stosowanie do art. 224 w związku z art. 230 ustawy z dnia 23 kwietnia Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) właściciel ma prawo żądać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z rzeczy. Wynagrodzenie to jest konsekwencją korzystania z rzeczy bez zgody właściciela i stanowi formę zadośćuczynienia za naruszenie przysługującego właścicielowi prawa własności.
Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.
W sprawie będącej przedmiotem wniosku, w dacie jego złożenia , nie toczyło się jeszcze postępowanie podatkowe Jak również kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiążę natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj