Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GV/443-131/2006/LŚ
z 20 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GV/443-131/2006/LŚ
Data
2006.12.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
korekta podatku
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność w zakresie sprzedaży komputerów, urządzeń peryferyjnych, oprogramowania oraz świadczy usługi w zakresie sprzętu komputerowego. Spółka od dnia 13.08.2006r. wynajmowała lokal sklepowy i w związku z tym uiszczała opłaty eksploatacyjne z tytułu m.in. sprzątania, dostawy wody, dostawy energii cieplnej, ochrony, wymiany urządzeń, ubezpieczenia itd. W dniu 23.02.2006r. podatnik otrzymał fakturę VAT z tytułu opłat eksploatacyjnych za miesiąc 02/2006r. Termin płatności określony na fakturze wynosił 7 dni od momentu otrzymania faktury i przypada na dzień 03.03.2006r. Zapłaty dokonano w miesiącu maju 2006r. Spółka nie obniżyła w miesiącach lutym i marcu podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z w/w faktury. W dniu 9.05.2006r. Została rozpoczęta kontrola podatkowa w zakresie podatku od towarów i usług w celu zasadności zwrotu VAT przed jego dokonaniem. Kontrola objęła okres od stycznia do maja 2006r. i została przeprowadzona w dniach od 9-15 maja 2006r. W związku z przeprowadzoną w/w kontrolą została wydana przez tut. Organ decyzja określająca w prawidłowej wysokości nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym oraz ustalająca kwotę dodatkowego zobowiązania podatkowego. Natomiast do dnia dzisiejszego wnioskodawca nie obniżył podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury za opłaty eksploatacyjne. W związku z opisaną sytuacją Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu opłat eksploatacyjnych na zasadach ogólnych czyli w miesiącu otrzymania faktury (luty 2006r.) i może złożyć korektę za ten okres oraz czy dokonanie w/w obniżenia byłoby uznane za prawidłowe. Ponadto podatnik zapytuje, czy rodzaj opłat eksploatacyjnych daje prawo do obniżenia podatku należnego na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 3 i ust 11 ustawy o VAT, w miesiącu, w którym przypada termin płatności lub w następnym okresie rozliczeniowym. Według Spółki ma ona prawo do złożenia korekty deklaracji za miesiąc luty 2006r, w której obniży kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu w/w opłat eksploatacyjnych.


Zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) podatnikowi przysługuje prawo do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji a złożenie korekty następuje poprzez złożenie korygującej deklaracji wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. W myśl art. 81b § 1 pkt 1 tej ustawy powyższe uprawnienie ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. W badanej sprawie przesłanka uniemożliwiająca złożenie korekty deklaracji nie występuje, ponieważ wobec Spółki nie jest prowadzone postępowanie podatkowe ani kontrola podatkowa. Natomiast wcześniej prowadzona kontrola za okres od stycznia do marca 2006 roku została zakończona i w sprawie tej tut. Organ wydał stosowną decyzję.

Natomiast w myśl art. 86 ust. 1 ustawy o z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z ust. 10 pkt 1 tego artykułu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny z zastrzeżeniem pkt 2-4, ust. 11, 12, 16, 18. Spółka powołuje się natomiast na przepis pkt 3, który mówi, iż w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 (dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, usług w zakresie rozprowadzania wody i usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych), jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności.

W świetle przedstawionych przez wnioskodawcę informacji, Spółka otrzymuje fakturę wystawioną z tytułu opłat eksploatacyjnych obejmujących świadczenie różnorodnych usług i dostaw, w tym także dostawy i usługi wymienione w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT. Jednakże w przypadku niewyodrębnienia na fakturze poszczególnych usług i dostaw brak jest możliwości zastosowania terminu obniżenia kwoty podatku należnego wynikającego z art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT w stosunku do całości opłat eksploatacyjnych. Zatem Spółka, rozliczając powyższą fakturę, powinna zastosować przepis ogólnej zasady dotyczący momentu odliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, czyli odliczając podatek naliczony w okresie, w którym otrzymała fakturę. Jednocześnie należy w tym miejscu przytoczyć treść art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, według którego jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

W konkluzji należy stwierdzić, iż Spółka ma prawo do złożenia korekty za miesiąc, w którym otrzymała fakturę wystawioną z tytułu opłat eksploatacyjnych, obniżając kwotę podatku należnego o podatek naliczony na zasadach ogólnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj