Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GV/443-133/2006/LŚ
z 20 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GV/443-133/2006/LŚ
Data
2006.12.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
stawka preferencyjna podatku
usługi noclegowe


Pytanie podatnika
Spółka prowadzi działalność w zakresie obrotu usługami noclegowymi – zakupu od hoteli miejsc noclegowych (sklasyfikowanych wg PKWiU 55.10) i sprzedaży tych miejsc innym kontrahentom, pobierając określoną marżę. Zakup usług jest dokonywany we własnym imieniu i na własny rachunek. Wnioskodawca nie posiada hotelu i sam nie świadczy usług noclegowych a usługi te traktuje jako towar w obrocie handlowym. W związku z powyższym podatnik pyta, czy przy sprzedaży usług noclegowych stosuje się stawkę 7% oraz czy z tytułu zakupu tych usług Spółka może odliczyć podatek naliczony. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że prawidłowym jest dokonywanie sprzedaży przedmiotowych usług z zastosowaniem stawki 7% oraz że ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie usług noclegowych podlegających dalszej odsprzedaży.


Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Zgodnie z ust. 2 powyżej powołanego artykułu dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W załączniku nr 3 do ustawy o VAT pod pozycją 139 ujęte zostały usługi hoteli (PKWiU 55.1) jako podlegające stawce podatku od towarów i usług w wysokości 7%. Zatem wnioskodawca prawidłowo przyjął, iż sprzedaż usług noclegowych w hotelach (zaklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 55.1) będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%.

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast w kwestii odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia przez wnioskodawcę usług noclegowych należy odwołać się do treści przepisu art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o VAT, zgodnie z którym, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie. W świetle powyższego unormowania, należy stwierdzić, iż podatnik, który nie świadczy usług turystyki nie będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usług noclegowych. Toteż w analizowanej sprawie, w której podatnik, jak stwierdził w złożonym wniosku, osobiście nie świadczy usług hotelowych a jedynie zakupuje je i odsprzedaje, nie będzie miał prawa do odliczenia podatku przy nabyciu przedmiotowych usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj