Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PDI/005/35/06
z 9 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/005/35/06
Data
2006.10.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
grunty rolne
koszty uzyskania przychodów
opłata
wyłączenie gruntów


Pytanie podatnika
Czy opłata roczna z tytułu wyłączenia gruntu z produkcji rolnej stanowi koszt uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.14a par.1 oraz par.4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 23.08.2006r., w sprawie udzielenia interpretacji co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie stwierdza, że przedstawione w Pana wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku z dnia 23.08.2006r., uzupełnionego pismem z dnia 27.09.2006r., stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Zakupił Pan grunt pod budowę budynku produkcyjnego. Koszt gruntu nie został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art.23 ust.1 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Następnie wystąpił Pan do Prezydenta Miasta o wyłączenie gruntów rolnych z produkcji rolniczej. Prezydent wydał decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej i o opłacie rocznej przez 10 lat z tytułu użytkowania gruntów na cele nierolnicze w wysokości 3 066,80 zł w 2006r. Zdaniem Pana poniesiona w.w. opłata w kwocie 3 066,60 zł stanowi koszt uzyskania przychodów firmy.

Rozpatrując przedstawiony w Pana wniosku stan faktyczny z uwzględnieniem mających w nim zastosowanie przepisów prawnych Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie stwierdza, co następuje:

W myśl art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Mając na uwadze przytoczony wyżej przepis Podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie wydatki, które mają związek z prowadzoną działalnością, a których poniesienie mogło lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu. Jednakże obowiązkiem podatnika jest wskazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, z uwzględnieniem jego celowości i zasadności dla prowadzonej działalności.

Jak wynika z decyzji Prezydenta Miasta wydanej na podstawie ustawy z dnia 3.02.1995r. o ochronie gruntów rolnych (Dz.U. z 2004r. Nr121, poz. 1266) dołączonej do pisma z dnia 27.09.2006r., zwolniony został Pan z obowiązku uiszczenia należności z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji, przeznaczonych na cele nierolnicze, natomiast zobowiązany do opłaty rocznej przez okres 10 lat z tytułu użytkowania na cele nierolnicze gruntów wyłączonych z produkcji. Przedmiotowe wydatki nie zostały wymienione w art.23 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierającym katalog wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodu. Nie stanowią też wydatku na nabycie gruntu w rozumieniu art.23 ust.1 pkt 1 lit.a powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż związane są ze zmianą sposobu wykorzystywania gruntów, a nie z przeniesieniem prawa własności gruntu.

Z wyjaśnień Pana wynika, iż prowadzi Wydawnictwo, a nabyty grunt przeznaczony jest pod budowę budynku produkcyjnego – drukarni.Zatem grunt został nabyty w celu uzyskania przychodów z działalności poligraficznej, co powoduje, iż poniesiony wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodów.

Zgodnie z art.14a par.2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art.14b par.1 par.2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w par.5.

POUCZENIE

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj