Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1449/2BV/443/2006/6/MKB
z 6 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1449/2BV/443/2006/6/MKB
Data
2006.06.06



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy zwrotu podatku naliczonego od zakupionych towarów i usług służących czynnościom, które nie są opodatkowanena terytorium kraju.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa(Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 20.02.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 06.03.2006) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim wniosek dotyczy prawa do zwrotu naliczonego podatku VAT zapłaconego przy zakupie paliwa wynikającego z faktury precyzującej czynsz z tytułu najmu Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście

p o s t a n a w i a

uznać Pana stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

We wniosku podał Pan informację, iż jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zamierza świadczyć na rzecz firmy niemieckiej usługi pośrednictwa przy sprzedaży urządzeń do badań i analiz właściwości fizycznych. Zgodnie z umową zawartą z kontrahentem niemieckim jako wynagrodzenie za pośrednictwo będzie Pan otrzymywał prowizję. Towary będące przedmiotem zamówień będą bezpośrednio sprzedawane polskim odbiorcom przez firmę niemiecką.

W związku z powyższym zwrócił się Pan z następującymi zapytaniami:1)czy przysługuje zwrot podatku VAT, jaki zostanie zapłacony przy nabywaniu towarów i usług służących do wykonywania prowadzonej przez Pana działalności 2) czy istnieje konieczność rejestracji jako podatnik VAT UE.

Według Pana opinii w niniejszej sprawie przysługuje zwrot naliczonego podatku VAT, jaki zostanie zapłacony przy nabywaniu towarów i usług służących do wykonywania prowadzonej działalności na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług oraz art. 2 dyrektywy VI Rady Europejskiej z dnia 11.04.1967r. w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich w zakresie podatków obrotowych, z którego wynika zasada neutralności podatku od towarów i usług. Wg. Pana opinii w opisanej sprawie nie ma obowiązku rejestracji jako podatnik VAT UE.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, w kwestii opodatkowania wykonywanych przez Pana usług podatkiem od towarów i usług (kwestia dotycząca konieczności zarejestrowania się jako podatnik VAT UE zostanie rozstrzygnięta w odrębnym postanowieniu), Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz 535 z późn. zm),opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów rozumie się, co do zasady, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast stosownie do przepisu art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. W świetle cytowanych przepisów czynności, o których mowa w przedmiotowym wniosku (pośrednictwo w dokonywanej przez niemiecką firmę sprzedaży towarów) niewątpliwie stanowią świadczenie usług. Jednakże czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jedynie wtedy, gdy przepisy prawa podatkowego uznają je za wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Miejsce świadczenia usług określają przepisy art. 27 i 28 ust. 1 – 8 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, a także przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 28 ust. 9 ustawy,tj. § 4b – 4c rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), przy czym zastosowanie poszczególnych przepisów zależy od rodzaju usług, a także od charakteru usługobiorcy i świadczącego usługę.

Zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c ustawy w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 6. Miejsce dokonania dostawy, o którym mowa w tym przepisie ustalane jest zgodnie z zasadami określonymi w art. 22 ustawy o podatku od towarów i usług. Stosownie do treści tego przepisu, miejscem dostawy towarów w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy, w przedmiotowej sprawie jest to terytorium Republiki Federalnej Niemiec. W związku z tym w przypadku usług świadczonych przez pośrednika polskiego na rzecz niemieckiego dostawcy towarów, miejscem opodatkowania tych usług (pośrednictwa)będzie terytorium Niemiec. Zgodnie z art. 28 ust. 6 ustawy w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Zgodnie z art. 87 ust. 5 na umotywowany wniosek podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust 8 pkt 1 w terminie określonym w ust. 4, czyli w ciągu 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabywane towary i usługi dotyczą:

dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Przy spełnieniu wyżej wymienionych warunków Wnioskodawca będzie miał prawo do zwrotu podatku naliczonego od zakupów towarów i usług w Polsce lub importowanych do Polski, które zostały wykorzystane do czynności podatnika zrealizowanych (opodatkowanych) poza terytorium Polski.

Wyrażone powyżej stanowisko tutejszego organu dotyczące, prawa do zwrotu podatku naliczonego zapłaconego przy nabywaniu towarów i usług służących do wykonywania prowadzonej przez Pana działalności zgodne jest z Pana stanowiskiem przedstawionym w przedmiotowym wniosku. To ostatnie należy zatem uznać za prawidłowe, w związku z czym Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja udzielona została w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dniu wpływu przedmiotowego wniosku do tutejszego urzędu, tj. w dniu 24.02.2006r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj