Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1449/2BV/443/2006/5/MKB
z 6 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1449/2BV/443/2006/5/MKB
Data
2006.06.06



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Czynni podatnicy podatku od towarów i usług


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
rejestracja podatnika VAT UE
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT UE?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 20.02.2006r.(wpływ do tut. urzędu 06.03.2006) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim wniosek dotyczył konieczności zarejestrowania się jako podatnik VAT UE, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście

p o s t a n a w i a

uznać Pana stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

We wniosku podał Pan, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza Pan świadczyć na rzecz firmy niemieckiej usługi pośrednictwa przy sprzedaży urządzeń do badań i analiz właściwości fizycznych. Zgodnie z umową zawartą z kontrahentem niemieckim jako wynagrodzenie za pośrednictwo będzie Pan otrzymywał prowizję. Towary będące przedmiotem zamówień będą bezpośrednio sprzedawane polskim odbiorcom przez firmę niemiecką.

1)czy w takiej sytuacji przysługuje zwrot podatku VAT, jaki zostanie zapłacony przy nabywaniu towarów i usług służących do wykonywania prowadzonej przez Pana działalności2)czy musi Pan być zarejestrowany jako podatnik VAT UE.W związku z powyższym zwrócił się Pan z następującymi zapytaniami:

Wg wyrażonej we wniosku opinii w niniejszej sprawie przysługuje Panu zwrot naliczonego podatku VAT jaki zapłaci Pan przy nabywaniu towarów i usług służących do wykonywania prowadzonej przez Pana działalności na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług oraz art.2 dyrektywy VI Rady Europejskiej z dnia 11.04.1967r. w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich w zakresie podatków obrotowych, z którego wynika zasada neutralności podatku od towarów i usług. Wg. Pana opinii nie ma pan obowiązku rejestracji jako podatnik VAT UE.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, w kwestii dotyczącej konieczności zarejestrowania się jako podatnik VAT UE (kwestia dotycząca prawa do zwrotu podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług służących do wykonywania prowadzonej przez Pana działalności zostanie rozstrzygnięta w odrębnym postanowieniu), Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście zważył, co następuje:

Obowiązek zarejestrowania dla transakcji wewnątrzwspólnotowych został uregulowany w przepisach art.97 ust. 1-3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz.535z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. Zgodnie z powyższymi przepisami, podatnikami zobowiązanymi do rejestracji jako podatnicy VAT-UE są podatnicy prowadzący działalność gospodarczą którzy:

-są obowiązani zarejestrować się jako ,,podatnicy VAT czynni”i -mają zamiar dokonywać wewnątrzwspólnotowaj dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Drugą grupą podmiotów zobowiązanych do rejestracji są:1)podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy nie mają obowiązku rejestrować się jako ,,podatnicy VAT czynni”, czyli podatnicy zwolnieni od podatku jako drobni przedsiębiorcy (art.113 ust. 1 i 9) lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust 3 ustawy,2)osoby prawne nie będące podatnikami prowadzącymi działalność gospodarczą– u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę, wyrażoną w złotych odpowiadającą równowartości 10.000 euro, oraz tych którzy zamierzają skorzystać z możliwości wyboru opodatkowania realizowanego przez nich wewnątrzwspólnotowego nabycia.

W obu tych grupach podmiotów obowiązek poinformowania naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym (VAT-R, z załącznikiem VAT-R/UE ), o zamiarze rozpoczęcia dokonywania tych czynności – powstaje przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej czynności.

Zgodnie z art. 97 ust 3 ustawy obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE mają również prowadzący działalność gospodarczą, podlegający obowiązkowi rejestracji jako ,,podatnicy VAT czynni”, którzy nie zarejestrowali się jako podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów lub wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, a mają zamiar nabywać usługi świadczone przez podatników z innych państw członkowskich UE, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.W przypadku tym chodzi o usługi wymienione:1)w art. 28 ust. 3, aby nabywca ,,wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów” mógł podawać świadczącemu tę usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT w Polsce,2)w art.28 ust. 4, aby nabywca usług pomocniczych do usług transportowych (załadunek, rozładunek, przeładunek itp.) bezpośrednio związanych z ,,wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów” mógł podawać świadczącemu tę usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT w Polsce,3)w art. 28 ust. 6, aby nabywca usług:-pośrednictwa i spedycji związanych bezpośrednio z wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów oraz wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rachunek osób trzecich, związanych bezpośrednio z usługami, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b) lub usługami innymi niż pośrednictwo, spedycja oraz wskazanymi w art.27 ust. 3 mógł podawać świadczącemu taką usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT w Polsce,4) w art. 28 ust. 7, aby nabywca usług wyceny majątku rzeczowego ruchomego lub usług na ruchomym majątku rzeczowym (np. uszlachetniania) mógł podawać świadczącemu taką usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT w Polsce.Po zarejestrowaniu podatnicy nabywający powyższe usługi podają świadczącemu je podatnikowi z innego kraju członkowskiego numer pod którym są zidentyfikowani w Polsce, jeżeli usługi te stanowić będą u nich import usług.

Żadna z wyżej opisanych sytuacji nie znajduje zastosowania w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym. Mając na uwadze przepisy ustawy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny tj. świadczenie usług pośrednictwa przez podatnika podatku od towarów i usług, na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej i usługa ta na podstawie art. 28 ust. 5 pkt. 2 lit c ustawy opodatkowana jest w miejscu opodatkowania dostawy – nie ma obowiązku rejestracji jako podatnik VAT-UE.

Wyrażone powyżej stanowisko tutejszego organu dotyczące braku konieczności zarejestrowania się jako podatnik VAT-UE w prowadzonej przez Pana działalności jest zgodne ze stanowiskiem przedstawionym w przedmiotowym wniosku. To ostatnie należy zatem uznać za prawidłowe, w związku z czym Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja udzielona została w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dniu wpływu przedmiotowego wniosku do tutejszego urzędu, tj. w dniu 24.02.2006r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj