Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
PV/443-41/06/AB
z 25 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-41/06/AB
Data
2006.09.25



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Szczególne przypadki wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku wewnątrzwspólnotowego nabycia


Słowa kluczowe
import towarów
nabycie wewnątrzwspólnotowe
przemieszczanie towarów


Pytanie podatnika
Czy w związku z transakcją zakupu używanego jacht motorowego zakupionego w Stanach Zjednoczonych, odprawionego w Niemczech, należy opłacić podatek od towarów i usług jak przy zakupach wewnątrzwspólnotowych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm/) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 05.07.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji zakupu używanego jachtu motorowego zakupionego w Stanach Zjednoczonych, wprowadzonego na terytorium Wspólnoty Europejskiej, odprawionego w Niemczech a następnie przywiezionego do Polski, stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie z dnia 03.07.2006 r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Firma ... sp. z o.o. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka zakupiła w Stanach Zjednoczonych na podstawie umowy kupna sprzedaży od osoby fizycznej używany jacht motorowy. Jacht został przewieziony do Niemiec. W Niemczech nastąpiła odprawa celna i przewiezienie towaru do Polski. Transportu dokonała firma przewozowa i za usługę wystawiła fakturę. Spółka ... była zwolniona od cła, z uwagi na gabaryty łodzi.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem: Czy w związku z transakcją zakupu używanego jachtu motorowego zakupionego w Stanach Zjednoczonych, odprawionego w Niemczech, należy opłacić podatek od towarów i usług jak przy zakupach wewnątrzwspólnotowych ?

Zdaniem podatnika transakcja zakupu jachtu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczącym zwolnień towarów używanych. Jacht zgodnie z umową kupna użytkowany był od 1995 r., tj. od daty jego produkcji. Dodatkowo transakcja zakupu dokonywana była w kraju trzecim, tzn nie należącym do wspólnoty.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :

Z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U.Nr 54 ,poz.535 z 2004 r. z późn. zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju ,

2.eksport towarów ,

3.import towarów ,

4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów .

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust.1 pkt. 4 rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz .

Na podstawie art. 11 ust. 1 ww. ustawy przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium kraju ,jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego lub innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane i towary te maja służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju, stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 4 ustawy.

Przemieszczenie towarów dokonywane przez podatnika na terytorium Polski spełnia warunki powyższej definicji, gdyż jacht transportowany przez bezpośredniego przedstawiciela podatnika firmę ... pozostawał przez cały czas własnością Podatnika i był przemieszczany z innego państwa członkowskiego UE (Niemiec) na terytorium Polski Ponadto powyższy jacht został zaimportowany przez podatnika do Niemiec w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa i ma służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika podatku od towarów i usług na terytorium kraju.

Biorąc powyższe pod uwagę , w przedmiotowej sprawie uznać należy, że przywiezienia do kraju towaru uprzednio zaimportowanego i dopuszczonego do obrotu na obszarze Unii Europejskiej ( w Niemczech) będzie dla spółki wewnątrzwspólnotowym nabyciem, co rodzi skutki w zakresie obowiązku rozliczenia w Polsce podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Jednocześnie w powyższej sprawie nie ma zastosowania art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczący zwolnień od podatku towarów używanych.

Natomiast informuje się, że zgodnie z art. 44 pkt 2 cytowanej już ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się tylko od podatku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, których import na warunkach określonych w przepisach dotyczących importu towarów byłby zwolniony od podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj