Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GV/443-93/2006/LŚ
z 21 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GV/443-93/2006/LŚ
Data
2006.11.21



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
otrzymanie faktury
podatek od towarów i usług
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Podatnik zajmuje się sprzedażą artykułów gospodarstwa domowego i towary te w większości sprowadza z krajów Unii Europejskich. Od kontrahenta podatnik zamówił konkretny wyrób. Kontrahent ten w miesiącu marcu przysłał fakturę z tytułu zakupu. Po zapłaceniu należności zamówienie zostało zrealizowane i towar został wyprodukowany. Zamówiony towar wraz z listem przewozowym został przysłany w maju. Wnioskodawca wystawił fakturę wewnętrzną w dacie otrzymania tego towaru (w maju), przyjmując cenę i kurs euro z dnia wystawienia faktury przez kontrahenta (w marcu). W związku z powyższym podatnik pyta, czy postąpił prawidłowo.


Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 53, poz. 545 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

W opisanym przez wnioskodawcę stanie faktycznym dokonuje on wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, przy którym przed terminem dostawy towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia następuje wpłata całości ceny na rzecz zagranicznego kontrahenta, który z tego tytułu wystawia fakturę w miesiącu marcu. Natomiast dostawa towaru następuje w miesiącu maju. Zgodnie z art. 20 ust. 5, ust. 6 i ust. 7 ustawy o VAT, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, a w przypadku gdy przed tym terminem , podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, powyższe stosuje stosuje się odpowiednio do faktur wystawianych przez podatnika podatku od wartości dodanej potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju. Z powyższego wynika, iż w przypadku zaliczek dotyczących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia przez kontrahenta zagranicznego faktury zaliczkowej. Podatnik jest zobowiązany do wystawienia faktury wewnętrznej, zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT i rozliczenia podatku z niej wynikającego w deklaracji dla podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych. Zatem wnioskodawca w analizowanej sprawie winien wystawić fakturę wewnętrzną w miesiącu marcu, z wykazanym podatkiem według właściwej stawki krajowej. Fakturę tę należy ująć w ewidencji sprzedaży VAT i wykazać w deklaracji VAT za miesiąc marzec.

Ponadto należy zauważyć, iż zasady przeliczania walut obcych na złote polskie obowiązujące przy wystawianiu faktur wewnętrznych unormowane zostały w § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zgodnie z powyższym przepisem kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. Na mocy ust. 4 przytoczonego paragrafu przepis ten stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj