Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
VI/443-279/06/JW
z 21 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI/443-279/06/JW
Data
2006.11.21



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
dostawa towarów
statek


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży statku pełnomorskiego sklasyfikowanego w klasie PKWiU 35.11.24-30.00 na terytorium Grecji na rzecz armatora amerykańskiego, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.08.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 30.08.2006r.), uzupełnionego pismem z dnia 06.09.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży statku pełnomorskiego sklasyfikowanego w klasie PKWiU 35.11.24-30.00 na terytorium Grecji na rzecz armatora amerykańskiego, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik dokonał w lipcu 2006r. sprzedaży statku pełnomorskiego sklasyfikowanego w klasie PKWiU 35.11.24-30.00. Dostawa statku miała miejsce na terytorium Grecji, zaś nabywcą statku jest armator amerykański.

W okresie poprzedzającym sprzedaż, statek przebywał w czarterze u kontrahenta z Indii. Przejęcie statku z czarteru nastąpiło na terytorium Turcji. Z Turcji statek przybył do Grecji, gdzie zgodnie z umową nastąpiła finalizacja transakcji i przekazanie statku kupującemu.

Przedmiotowy statek był używany ponad 6 miesięcy, a przy jego nabyciu (aport rzeczowy) nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy dla opodatkowania przedmiotowej transakcji właściwe będzie zastosowanie stawki 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 1 lit. d) czy też sprzedaż ta będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Zdaniem Podatnika, przedmiotową sprzedaż należy potraktować jako sprzedaż zwolnioną na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT oraz wykazać ją w pozycji 20 deklaracji dla podatku od towarów i usług za miesiąc lipiec 2006r.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik dokonał dostawy statku pełnomorskiego sklasyfikowanego w klasie PKWiU 35.11.24-30.00 na rzecz armatora amerykańskiego, na terytorium Grecji.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Tut. Organ zauważa, że do uznania czynności, o której mowa we wniosku Podatnika, za dostawę towarów opodatkowaną podatkiem od towarów i usług - należy w pierwszej kolejności określić miejsce świadczenia przy dostawie przedmiotowego towaru. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Regulacje prawne dotyczące określenia miejsca świadczenia przy dostawie towarów zostały zawarte w art. 22 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, dostawa przedmiotowego statku miała miejsce na terytorium Grecji, zaś w okresie poprzedzającym sprzedaż, statek przebywał w czarterze u kontrahenta z Indii. Przejęcie statku z czarteru nastąpiło na terytorium Turcji.

Z Turcji statek przybył do Grecji, gdzie zgodnie z umową nastąpiła finalizacja transakcji i przekazanie statku kupującemu.

Mając powyższe na uwadze, należy zatem stwierdzić, że przedmiotowa transakcja – polegająca na sprzedaży statku na rzecz kontrahenta amerykańskiego – nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT tj. odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, bowiem w momencie rozpoczęcia wysyłki/transportu do nabywcy przedmiotowy statek nie znajdował się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

A zatem przedmiotowa transakcja nie może zostać wykazana w pozycji 20 deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7, jako „dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, zwolnione od podatku”.

Natomiast, jak wynika z objaśnień do deklaracji dla podatku od towarów i usług, zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 września 2005r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 185, poz. 1545), w poz. 21 deklaracji VAT-7 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy o VAT.

Ponadto tut. Organ zauważa, iż stosownie do art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W związku z faktem, iż przedmiotowy statek stanowi towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT (był używany przez Podatnika przez co najmniej pół roku) oraz spełnione są przesłanki wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 (Podatnikowi nie przysługiwało w stosunku do tego statku prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego), jego dostawa na terytorium kraju byłaby zwolniona od podatku od towarów i usług. Należy zatem stwierdzić, iż Podatnikowi nie przysługuje zarówno prawo, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 jak i – w konsekwencji - zwrot, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy o VAT – przedmiotowa transakcja nie podlega zatem wykazaniu również w pozycji 21 deklaracji VAT-7.

W opisanym stanie faktycznym Podatnik winien jednakże ustalić czy oraz w jakim zakresie dokonana przez niego transakcja podlega podatkowej jurysdykcji państwa innego niż Rzeczpospolita Polska.

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj