Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IB/415-57/06
z 6 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IB/415-57/06
Data
2007.02.06



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
Organizacja Narodów Zjednoczonych
organizacje międzynarodowe
program pomocowy
środki pomocowe
wynagrodzenia
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenie otrzymywane przez podatnika z tytułu bezpośredniej realizacji programu pomocowego na terenie Polski, finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), stwierdza, że stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 05.12.2006r. jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 05.12.2006r. zwróciła się Pani o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że na podstawie umowy o pracę typu Service Contract, zawartej pomiędzy Panią a Programem Rozwoju Narodów Zjednoczonych (UNDP) - agendą ONZ, pełni Pani funkcję sygnotariusza na stanowisku Asystentki ds. Finansowych i realizuje bezpośrednio cel programu pomocowego dla polskiej wsi "Rzeczpospolita internetowa", finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy.
Biuro UNDP w Warszawie powstało w 1990r. na mocy umowy międzynarodowej zawartej między Rządem RP a UNDP.Wynagrodzenie jakie Pani otrzymuje z tytułu zawartej umowy jest w całości wypłacane przez UNDP.

W tym stanie faktycznym zwróciła się Pani z zapytaniem, czy wynagrodzenie otrzymywane przez Panią z tytułu bezpośredniej realizacji programu pomocowego na terenie Polski korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zajmując stanowisko, że dochody te są zwolnione z opodatkowania w/w podatkiem.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu dyspozycji wynikających z przepisów art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji:

Stosownie do postanowień art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów enumeratywnie wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zatem powszechność opodatkowania. Natomiast wszelkie zwolnienia i ulgi stanowią wyjątek od tej reguły i jakakolwiek wykładnia rozszerzająca przepisy normujące ich zakres nie może być stosowana.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione z opodatkowania są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy, oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego celem.

Z przytoczonego powyżej przepisu wynika, że zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych są te dochody, w stosunku do których spełnione zostaną łącznie dwie przesłanki:

  • dochody te są finansowane ze środków bezzwrotnej pomocy, pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych,
  • podatnik uzyskujący te dochody bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.


Program Rozwoju Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) stanowi organ zależny Organizacji Narodów Zjednoczonych, który tworzy globalną sieć na rzecz rozwoju, promując zmiany na poziomie narodowym i globalnym, umożliwiając krajom wymianę doświadczeń i wiedzy.
UNDP nie posiada osobowości prawnej i jako agenda ONZ korzysta z przywilejów i immunitetów Narodów Zjednoczonych.UNDP w Polsce podlega działalności biura regionalnego na Europę i kraje WNP z siedzibą w Nowym Jorku, jego rolą jest wspieranie jak najlepszego wykorzystania przez Polskę korzyści płynących z integracji z Unią Europejską i dążenie do zrównoważonego rozwoju społeczeństwa polskiego.
Działania UNDP zawierają się w sześciu podstawowych obszarach tematycznych, tj.:

  1. ochrona środowiska,
  2. profilaktyka HIV/AIDS,
  3. pomoc rozwojowa,
  4. współpraca z biznesem i samorządem,
  5. rozwój społeczny,
  6. program na rzecz kobiet.

Obszar tematyczny "współpraca z biznesem i samorządem" realizowany jest m. in. za pomocą programu pomocowego dla polskiej wsi "Rzeczpospolita internetowa", realizowanego pod patronatem Prezesa Rady Ministrów wspólnie z ONZ, który realizuje Pani bezpośrednio na podstawie umowy zawartej z UNDP.
Program ten jest ogólnopolskim programem, adresowanym do społeczności lokalnych gmin wiejskich, a jego celem jest budowanie społeczeństwa informacyjnego poprzez nowoczesną edukację oraz aktywizację mieszkańców polskiej wsi.

Biorąc pod uwagę powołane powyżej unormowania prawne należy stwierdzić, że dochody osób realizujących bezpośrednio cel programu rządowego w ramach zawartej umowy, który finansowany jest z środków Programu Rozwoju Narodów Zjednoczonych, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając na względzie przedstawiony stan faktyczny oraz pisemne potwierdzenie UNDP w Polsce, że realizuje Pani bezpośrednio cel opisanego powyżej programu "Rzeczpospolita internetowa", a wynagrodzenie jakie Pani otrzymuje z tego tytułu jest wypłacane Pani przez agendę ONZ z siedzibą w Nowym Jorku należy uznać, że w Pani indywidualnej sprawie zostały warunki do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem stanowisko przedstawione przez Panią w złożonym wniosku jest prawidłowe.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w 2006r.
Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa - interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj