Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
VI/443-277/06/JW
z 24 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI/443-277/06/JW
Data
2006.11.24



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
korekta podatku
paliwo
przeróbki
samochód specjalistyczny


Pytanie podatnika
Czy podatnik jest zobowiązany do skorygowania podatku naliczonego od zakupionego paliwa do samochodu w którym dokonano przeróbek?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 21.08.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 25.08.2006r.), uzupełnionego pismami, które wpłynęły do tut. Urzędu w dniach 30.08.2006r. oraz 14.11.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku skorygowania podatku naliczonego VAT od paliwa zakupionego i zużytego do pojazdu samochodowego (użytkowanego przez Podatnika na podstawie umowy leasingu), o którym mowa w art. 86 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, w przypadku wprowadzenia zmian w tym pojeździe i przekwalifikowania go na samochód osobowy

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik od 27.12.2005r. użytkuje samochód na podstawie umowy leasingu. W dniu 25.01.2006r. dla przedmiotowego samochodu wydano zaświadczenie, o którym mowa w art. 86 ust. 5 ustawy o VAT. Zaświadczenie to zostało dostarczone do Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku w dniu 27.01.2006r.

W związku z tym Spółka dokonuje odliczenia:

  1. 100% kwoty podatku naliczonego od comiesięcznego czynszu udokumentowanego fakturą, wynikającego z zawartej umowy;
  2. podatek naliczony wynikający z faktur za paliwo zużyte do tego samochodu począwszy od dnia przekazania samochodu przez firmę leasingową.

Natomiast obecnie, Spółka mając na uwadze aktualne potrzeby działu operacyjnego ma zamiar przekwalifikować ww. samochód na samochód osobowy.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy Spółka jest zobowiązana do skorygowania podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa zużytego do tego samochodu za okres od momentu zawarcia umowy leasingowej do momentu przekwalifikowania przedmiotowego samochodu na samochód osobowy.

Zdaniem Podatnika, Spółka nie powinna dokonywać korekty podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa zużytego do tego samochodu. Natomiast od momentu dokonania zmian w tym samochodzie Spółka nie będzie miała możliwości odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik odliczał w całości podatek VAT naliczony z tytułu paliwa zużytego do pojazdu samochodowego, użytkowanego od 27.12.2005r. na podstawie umowy leasingu. W dniu 25.01.2006r. dla przedmiotowego samochodu wydano zaświadczenie, o którym mowa w art. 86 ust. 5 ustawy o VAT.

Natomiast obecnie, Spółka - mając na uwadze aktualne potrzeby działu operacyjnego - ma zamiar przekwalifikować ww. samochód na samochód osobowy.

W ustawie o VAT, zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego określone zostały w Dziale IX w art. 86-95. Z ogólnej zasady zawartej w tych przepisach (art. 86 ust. 1) wynika, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Natomiast kwotę podatku naliczonego – z zastrzeżeniem ust. 3-7 - stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Natomiast w art. 88 ustawy o VAT ustawodawca określił przypadki, w których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

I tak zgodnie z ust. 1 pkt 3 tego artykułu obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.

Jednakże ograniczenia te nie dotyczą pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, spełniających warunki określone w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku samochodów wymienionych w ust. 4 pkt 1-4 tego artykułu tj.:

  1. pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
  2. pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;
  3. pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;
  4. pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu
  • spełnienie tych wymagań stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

W myśl przepisu art. 86 ust. 5a ustawy o VAT, kopię przedmiotowego zaświadczenia podatnik jest obowiązany dostarczyć w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego.

Powyższe zasady dotyczące odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu pojazdów samochodowych mają również zastosowanie w przypadku leasingu w/w samochodów. Stąd też umowy leasingu, których przedmiotem są samochody (niebędące samochodami osobowymi) o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony lub nieprzekraczające tej masy lecz spełniające którykolwiek z warunków wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT, uprawniają do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od poszczególnych rat oraz nabytego paliwa.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik od 27.12.2005r. użytkuje pojazd samochodowy, wymieniony w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT, dla którego wydano stosowne zaświadczenie, o którym mowa w art. 86 ust. 5.

Podatnik dokonuje odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa zużywanego do przedmiotowego samochodu.

Jednakże obecnie, Spółka - mając na uwadze aktualne potrzeby działu operacyjnego - ma zamiar przekwalifikować ww. pojazd na samochód osobowy.

Zgodnie z art. 86 ust. 5b ustawy o VAT w przypadku gdy w pojeździe, dla którego wydano zaświadczenie, o którym mowa w ust. 5, zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których pojazd nie spełnia wymagań, o których mowa w ust. 4 pkt 1-4 - podatnik obowiązany jest do pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o tych okolicznościach, w terminie 7 dni od ich zaistnienia.

Natomiast stosownie do art. 86 ust. 5c ustawy o VAT jeżeli zmiany, o których mowa w ust. 5b, zostaną dokonane w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub dokument celny, podatnik jest obowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego w całości w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tych zmian.

A zatem, mając na uwadze cytowany powyżej przepis, należy stwierdzić, iż Podatnik jest obowiązany (w zakresie wynikającym z art. 86 ust. 5c ustawy o VAT) do skorygowania kwoty podatku naliczonego (z tytułu rat leasingowych) w całości w rozliczeniu za okres, w którym dokona zmian, powodujących przekwalifikowanie przedmiotowego pojazdu na samochód osobowy.

Jednakże ustawodawca nie zawarł w powyższych przepisach żadnych regulacji dotyczących obowiązku skorygowania kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa w analizowanej sytuacji.

W związku z tym należy wnioskować, że w przypadku przekwalifikowania przedmiotowego pojazdu na samochód osobowy, Podatnik nie ma obowiązku korygowania podatku odliczonego z faktur dotyczących nabycia paliwa (za okres od momentu podpisania umowy leasingowej do momentu dokonania zmian w samochodzie).

Wszelkie zakazy w odliczaniu VAT muszą bowiem być zapisane wprost i nie mogą jedynie pośrednio wynikać z innych przepisów.

Jeżeli zatem Podatnik dokonywał zakupu paliwa do pojazdu, o którym mowa w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT, to w okresie do przekwalifikowania przedmiotowego pojazdu na samochód osobowy, przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu tego zakupu.

Dla realizacji tego prawa istotnym jest, aby w momencie zakupu przez Podatnika towaru (paliwa) związanego z jego sprzedażą opodatkowaną nie zachodziły okoliczności wyłączające w świetle ww. przepisów podatkowych prawo do odliczenia.

Natomiast od momentu dokonania zmian w tym samochodzie Spółka nie będzie miała możliwości odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa, co wynika z treści art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj