Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zawierciu
PDFNII/415-37/06/1/JGN/07
z 1 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFNII/415-37/06/1/JGN/07
Data
2007.02.01



Autor
Urząd Skarbowy w Zawierciu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
odliczenia
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy mogę odliczyć w zeznaniu rocznym składki na ZUS od dochodu osiągniętego w Polsce, i dalej składki na ubezpieczenia zdrowotne od wyliczonego podatku w sytuacji gdy od 01 stycznia 2006 r. pracowałam w węgierskiej firmie z oddziałem w Polsce, dochody uzyskiwane opodatkowane były na Węgrzech, a składki ZUS i ubezpieczenia zdrowotne były płacone w Polsce, natomiast od 01 czerwca 2006 r. umowa o pracę została zmieniona (węgierski oddział w Polsce stał się Polską siedzibą firmy polskiej) i podatek za uzyskany dochód jest odprowadzany w Polsce, składki ZUS i ubezpieczenia zdrowotne płacone są w Polsce.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zawierciu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdza, że:

stanowisko przedstawione we wniosku data wpływu do organu podatkowego 08.11.2006 r. i uzupełnione pismem w dniu 14.11.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w części dotyczącej:

- odliczenia w zeznaniu rocznym składek na ubezpieczenia społeczne od dochodu opodatkowanego na Węgrzech i dalej, składek na ubezpieczenia zdrowotne od wyliczonego podatku jest nieprawidłowe.

oraz w części dotyczącej :

- odliczenia w zeznaniu rocznym składek na ubezpieczenia społeczne od dochodu opodatkowanego w Polsce i dalej, składek na ubezpieczenia zdrowotne od wyliczonego podatku jest prawidłowe.

W dniu 08.11.2006 r. wystąpiła Pani do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Złożone zapytanie w części dotyczyło udzielenia odpowiedzi w zakresie:

- odliczenia w zeznaniu rocznym składek na ZUS od dochodu osiągniętego w Polsce, i dalej składek na ubezpieczenia zdrowotne od wyliczonego podatku w sytuacji gdy od 01 stycznia 2006 r. pracowała Pani w węgierskiej firmie z oddziałem w Polsce, dochody uzyskiwane opodatkowane były na Węgrzech, a składki ZUS i ubezpieczenia zdrowotne były płacone w Polsce, natomiast od 01 czerwca 2006 r. umowa o pracę została zmieniona (węgierski oddział w Polsce stał się Polską siedzibą firmy polskiej) i podatek za uzyskany dochód jest odprowadzany w Polsce, składki ZUS i ubezpieczenia zdrowotne płacone są w Polsce.

Pismem z dnia 10.11.2006 r. znak PDFN II/410-2407/JGN/06 (potwierdzenie odbioru 14.11.2006 r.) tutejszy organ podatkowy wezwał stronę do uzupełnienia złożonego wniosku .

W dniu 14.11.2006 r. wpłynęło Pani pismo, będące uzupełnieniem złożonego wcześniej wniosku, w którym zajęła Pani stanowisko iż składki na ubezpieczenia społeczne podlegają odliczeniu od dochodu, a od podatku podlega odliczeniu składka na ubezpieczenia zdrowotne.

Stosownie do treści art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot: składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.):

a. zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,

b. potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu- odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z brzmienia wyżej cytowanego przepisu wyraźnie wynika, że składki na ubezpieczenie społeczne podlegają odliczeniu, ale jedynie od dochodu stanowiącego podstawę obliczenia podatku.

W przedstawionym stanie faktycznym uzyskane przez Panią dochody z tytułu pracy w okresie od 1 stycznia do maja 2006 r. opodatkowane były na Węgrzech stosownie więc do postanowień art. 24 Konwencji z dnia 23 września 1992 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Węgierską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, są zwolnione z opodatkowania w Polsce tzn. nie podlegają wliczeniu do podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 27 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:

1. do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1,

2. ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,

3. ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym

Zatem w przypadku dochodów opodatkowanych na Węgrzech, dochody te posłużą jedynie do ustalenia stopy procentowej, wg której zostanie obliczony podatek od dochodów uzyskanych w Polsce.

Zgodnie z brzmieniem art. 27b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135):

1) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

2) pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

- obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Mając powyższe na uwadze podatnik nie może od dochodu opodatkowanego na Wegrzech odliczyć składek na ubezpieczenie społeczne odprowadzone do ZUS w Polsce ani składek na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzone do NFZ w Polsce.

Składki na ubezpieczenie społeczne podlegają odliczeniu od dochodu stanowiącego podstawę obliczenia podatku tzn. podatnik może odliczyć je od dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce na zasadach ogólnych. W przedmiotowej sprawie odliczeniu będą więc podlegały składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzone w Polsce od dochodów uzyskanych od dnia 01 czerwca 2006 r., które podlegały opodatkowaniu w Polsce.

Analogicznie do powyższego składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone do NFZ w Polsce stosownie do wyżej powołanego art. 27b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. będą podlegały odliczeniu jedynie od podatku obliczonego zgodnie z art. 27 tej ustawy.

Mając na uwadze powyższe organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 i § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, według stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj