Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
PP/443/57/06
z 19 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/57/06
Data
2007.01.19



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
gmina
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
wydatki inwestycyjne


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących koszty inwestycyjne dot. budowy obiektów finansowanej przez Gminę a użytkowanych przez MOSiR?Czy możliwość odliczenia podatku zawartego w otrzymanych fakturach uzależniona jest od zgłoszenia inwestycji w urzędzie skarbowym ?


Ze stanu faktycznego podanego we wniosku wynika, że Gmina obsługiwana przez Urząd Miasta jest inwestorem obiektu budowlanego tj. Zespołu Sportowo-Rekreacyjnego, w skład, którego wchodzi kryta pływalnia oraz lodowisko wraz z infrastrukturą techniczną. Wybudowane obiekty będą stanowiły własność Gminy, ujęte zostaną w ewidencji środków trwałych Urzędu Miasta i wykorzystywane będą do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Obiekty na podstawie umowy dzierżawy użytkowane i eksploatowane będą przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który przed przejęciem w odpłatne użytkowanie zostanie przekształcony w Spółkę prawa handlowego, która będzie podatnikiem podatku od towarów i usług.

Stanowisko zawarte we wniosku wskazuje, że na podstawie art.86 ust.1 ustawy VAT przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów, które mają służyć w całości przyszłej sprzedaży opodatkowanej. Ponadto podano, że nie ma obowiązku zgłaszania w Urzędzie Skarbowym rozpoczęcia budowy obiektów, o których mowa we wniosku.

Odpowiadając na powyższe organ podatkowy stwierdza:Przepis art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z 2004r. ze zm.) stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na podstawie art.87 ust.1 ustawy o VAT w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art.86 ust.2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W myśl art.88 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT z ograniczenia zawartego w art.88 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT wyłączono między innymi wydatki związane z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 tj. towarów lub usług, które na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych uznane zostały u podatnika za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji. Ograniczenie, o którym mowa wyżej nie dotyczy zatem wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczonych do środków trwałych podlegających amortyzacji.

Ze stanu faktycznego wynika, że przedmiotowa inwestycja zostanie zaliczona do środków trwałych podlegających amortyzacji w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym i ujęta w rejestrach Urzędu Miasta.

Przyjmując, że inwestycja po jej zakończeniu będzie przedmiotem odpłatnej dzierżawy, opodatkowanej podatkiem VAT, dla podatnika będącego czynnym podatnikiem VAT będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie art.86 ust.1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przepisy art.86 ust.1 ustawy z dnia 11.03.004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z 2004r. ze zm.) nie uzależniają obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur za realizowaną inwestycję od zgłoszenia jej w urzędzie skarbowym.

Stanowisko zawarte we wniosku uznano za prawidłowe.

Organ podatkowy dodaje, że w przypadku, gdyby dokonane przez Gminę odliczenia podatku z tytułu zakupów inwestycyjnych okazały się w przyszłości, z różnych względów, niezasadne (art.91 ust.7 i 8 ustawy VAT), wymagana będzie korekta podatku naliczonego – w myśl art.91 ust.1 -5 ustawy VAT.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj