Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF-1/415-222/355/06/07/AG
z 7 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF-1/415-222/355/06/07/AG
Data
2007.02.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
miejsce zameldowania
odsetki od kredytu
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy możliwości odliczenia od podstawy obliczenia podatku, wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania,w przypadku gdy podatnik posiada już jedno mieszkanie.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.11.2006r.(data wpływu do tut. organu podatkowego 17.11.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, w kwestii odliczenia od podstawy obliczenia podatku, wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania przez podatnika,w przypadku gdy podatnik posiada już jedno mieszkanie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko wyrażone we wniosku – za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.11.2006r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacjico do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie,w kwestii odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na spłatę odsetekod kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania przez podatnika, w przypadku gdy podatnik posiada już jedno mieszkanie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatnik zakupił lokal mieszkalny w nowobudowanym budynku w Radzyminie, zaciągając na ten cel kredyt w wysokości 50.000,00zł. Podpisanie aktu notarialnego zaplanowano na początek 2007 roku. Obecnie podatnik posiada mieszkanie w Warszawie, w którym jest zameldowany. Jednak po wybudowaniu mieszkania w Radzyminie, zamierza tam zamieszkać i zameldować się, a lokal ten będzie zaspokajał jego potrzeby mieszkaniowe.

W związku z zaistniałą sytuacją podatnik ma wątpliwości czy może skorzystać z ulgi odsetkowej z tytułu kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania w Radzyminie, jeśli jednocześnie jest właścicielem mieszkania w Warszawie?

Zdaniem wnioskodawcy, spełnione zostały wszystkie warunki wynikające z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniające do skorzystania z ulgi odsetkowej i pomimo, że posiada on już jedno mieszkanie, to nowo zakupiony lokal mieszkalny,w którym się zamelduje, będzie spełniał jego potrzeby mieszkaniowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznegoi stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zasady i warunki korzystania z tzw. ulgi odsetkowej zostały określone w art. 26b ustawyz dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm.). Z dniem 01.01.2007r. artykuł ten został uchylony ustawą z dnia 16 listopada 2006r.o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r., nr 217, poz. 1588). Jednak na mocy art. 9 ust. 1 cytowanej ustawy, podatnikom, którzy już uzyskali prawo do ulgi odsetkowej i tym, którzy otrzymali kredyt lub pożyczkę do dnia 31.12.2006r., przysługuje na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2007r., prawodo odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki) do upływu terminu określonego w umowie o kredyt (pożyczkę), nie dłużej niż do 31.12.2027r.

Stosownie do treści art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznychw brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2007r., od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej m.in. z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnegolub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Jednocześnie w świetle przepisów art. 26b ust. 2-11 ww. ustawy, dla skorzystaniaz odliczenia od podstawy obliczenia podatku, wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu, udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, nie jest istotne, czy podatnik jest już właścicielem innego lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym jest zameldowany. Zatem wnioskodawca, w przypadku spełnienia wszystkich warunków określonych w art. 26b ww. ustawy, może odliczyć w zeznaniu podatkowymo wysokości dochodu uzyskanego w roku podatkowym, w którym podpisano akt notarialny nabycia nieruchomości, kwotę zapłaconych odsetek od przedmiotowego kredytu (zgodnie z zaświadczeniem wystawionym przez bank), do wysokości przysługującego zgodnie z art. 26b ust. 4 ww. ustawy, limitu ulgi odsetkowej.

Mając na uwadze powołane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawionystan faktyczny, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj