Interpretacja Urzędu Skarbowego w Złotowie
ZP/443-2/327/07
z 27 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-2/327/07
Data
2007.02.27



Autor
Urząd Skarbowy w Złotowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
darowizna
dokumentowanie
ewidencja gruntów
grunty
plan zagospodarowania przestrzennego
podatek od towarów i usług
umowa zamiany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy przeniesienie prawa własności nieruchomości gruntowej niezabudowanej w formie darowizny, zbycie w drodze zamiany, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
Czy dokonanie obrotu nieruchomościami w drodze zamiany, gdzie ma miejsce zwolnienie od podatku VAT wymaga wystawienia faktury?


W dniu 26 stycznia 2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Złotowie wpłynął wniosek (uzupełniony pismem w dniu 19.02.br.), o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w 5 niżej wymienionych sprawach dotyczących opodatkowania podatkiem od towarów i usług:

Pytanie 1

Starostwo zamierza przenieść prawo własności nieruchomości gruntowej niezabudowanej, w formie darowizny na rzecz Gminy. Nieruchomość ta stanowi własność Powiatu od 1 stycznia 1999r., w oparciu o decyzję Wojewody Wielkopolskiego wydaną na podstawie art. 60 ust.1 i 3 ustawy z dnia 13 października 1998r. – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną. Powiat nie poniósł kosztów nabycia przedmiotowego mienia i nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Zdaniem Starostwa czynność przeniesienia prawa własności nieruchomości gruntowej niezabudowanej, w formie darowizny, w stosunku do której nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ stosownie do art. 2 pkt 6 i art. 7 ust.2 pkt 2 ustawy o VAT, nie jest dostawą w rozumieniu art.5 ust.1 tej ustawy.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Złotowie stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione powyżej jest prawidłowe.

Stosownie do art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. NR 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust.1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stosownie do ust.2 pkt 2 tego artykułu przez dostawę towarów, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności darowizny, ale tylko w sytuacji jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

W świetle powyższego nieodpłatne przekazanie w formie darowizny nieruchomości w sytuacji , gdy z nabyciem towaru stanowiącego przedmiot darowizny nie wiązało się prawo do odliczenia podatku naliczonego jest wyłączone poza zakres przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Pytanie 2 i 3

    Między Gminą a Powiatem ma nastąpić w drodze zamiany zbycie gruntu:
  1. nie objętego planem zagospodarowania przestrzennego, na który nie wydano także decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania. Grunt ten według ewidencji stanowi użytek R IVa – rolę,
  2. niezabudowanego przeznaczonego w planie zagospodarowania przestrzennego pod zieleń parkową.

Zdaniem Starostwa zbycie w drodze zamiany w/w gruntów stosownie do art. 43 ust.1 pkt 9 ustawy o VAT będzie podlegało zwolnieniu od podatku od towarów i usług.
Stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie z art.2 pkt 6 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

A zatem zamiana gruntów co do zasady jest czynnością objętą zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie wyżej cytowanego art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 7 ust.1 tejże ustawy, ponieważ w jej wyniku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Z powyższego stanu prawnego wynika, iż grunty są towarami w rozumieniu ustawy, co powoduje, że ich zamiana jest zamianą towarów, czyli odpłatną dostawą towarów podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług – zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Przedmiotem transakcji będzie niezabudowany grunt, który nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i sklasyfikowany w ewidencji gruntów jako użytki rolne oraz grunt niezabudowany przeznaczony w planie zagospodarowania przestrzennego pod zieleń parkową. Tym samym stwierdza się , że dostawa tych terenów podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Pytanie 4

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że nieruchomości gruntowe mające być przedmiotem zamiany pomiędzy Gminą a Powiatem są w części zabudowane budynkiem użytkowym wybudowanym w latach 1965 –1975 a w części stanowią grunty rolne. Nieruchomość ta stanowi własność Powiatu od dnia 1 stycznia 1999r. na podstawie art. 60 ust.1 i ust.3 ustawy z dnia 13 października 1998r. – przepisy wprowadzające ustawy reformujące administracje publiczną, która do dnia 4 października 2006r. znajdowała się w trwałym zarządzie Zespołu Szkół Spożywczych. Budynek użytkowy wykorzystywany był na cele oświatowe i w trakcie jego użytkowania w okresie ostatnich 10 lat nie poniesiono żadnych wydatków na ulepszenie tego budynku.

W ocenie Wnioskodawcy zbycie gruntu w części zabudowanej budynkiem stanowiącym towar używany i w części niezabudowanej stanowiący grunt rolny będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust.1 pkt 2 i pkt 9 ustawy o VAT.

Przepis art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy zwalnia z opodatkowania podatkiem vat dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt. 2, rozumie się:
1) budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

    Zwolnienia, o którym mowa wyżej nie stosuje się, jeżeli przed wprowadzeniem budynków i budowli lub ich części do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Przepisem art. 29 ust.5 ustawy o vat ustanowiono, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.Oznacza to, że w przypadku dostawy budynku lub budowli – stawką właściwą dla tego budynku czy budowli opodatkowany będzie również grunt związany z tym budynkiem.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Opodatkowaniu podlegają więc dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych – tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę.

Uwzględniając powyższe, stanowisko Starostwa należy uznać za prawidłowe.

Pytanie 5

W punkcie tym Starostwo sformułowało pytanie: „ czy dokonanie obrotu nieruchomościami w drodze umowy zamiany, gdzie ma miejsce zwolnienie od podatku VAT, wymaga wystawienia faktury?”

Zdaniem Starostwa, dokonanie - w oparciu o umowę zamiany -przeniesienia własności towaru ( w tym gruntu) stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT strony są obowiązane do wystawienia faktury VAT.

Przez umowę zamiany, zgodnie z art. 603 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Zatem w przypadku zamiany obie strony przenoszą na siebie wzajemnie własność rzeczy, występując jednocześnie w charakterze dostawcy jak i nabywcy. Umowa zamiany jest umową wzajemną, bardzo zbliżoną do umowy sprzedaży. Różnica w stosunku do umowy sprzedaży polega na tym, że w miejsce świadczenia ceny pojawia się obowiązek drugiej strony przeniesienia własności rzeczy.

Realizowane w oparciu o umowę zamiany przeniesienie własności towaru ( w tym gruntu) stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ( art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT) i zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy Strona jest obowiązana do wystawienia faktury VAT.

Informacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania i jest wiążąca dla właściwego organu podatkowego i organu kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia, lub zmiany przepisów prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj