Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PD/415-4/2007
z 27 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-4/2007
Data
2007.02.27



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
ogólne zasady opodatkowania
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek liniowy
spółka cywilna


Pytanie podatnika
Wyjaśnienie kwestii w jaki sposób powinny być opodatkowane transakcje zawierane przez podmioty gospodarcze (spółki cywilne), w których wspólnikami są te same osoby (między innymi Pan). Oba podmioty są podatnikami podatku liniowego, zamierzają zawrzeć pomiędzy sobą umowę za wynajem lokalu, będącego własnością jednej ze spółek.


W złożonym w dniu ....... wniosku zwrócił się Pan o wyjaśnienie kwestii w jaki sposób powinny być opodatkowane transakcje zawierane przez podmioty gospodarcze (spółki cywilne), w których wspólnikami są te same osoby (między innymi Pan). Oba podmioty są podatnikami podatku liniowego, zamierzają zawrzeć pomiędzy sobą umowę za wynajem lokalu, będącego własnością jednej ze spółek. Zdaniem Pana, transakcje pomiędzy oboma podmiotami powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych.

Zgodnie z treścią art 9a ust.2 ustawy z dnia ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000r Nr 14, poz. 176 ze. zm.) „podatnicy, z zastrzeżeniem ust.3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania.” W myśl art 9a ust. 4 ww ustawy „wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2 dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do 20 stycznia roku podatkowego zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawi o zryczałtowanym podatku dochodowym”. Zgodnie z art 9a ust.5 pkt.2 tejże ustawy „jeżeli podatnik jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej – wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust.2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy”.

Zgodnie z art 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników o których mowa w art 9a ust.2, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Mając na uwadze fakt, że spełnił Pan powyższe przesłanki dotyczące opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, właściwa jest dla Pana forma podatku liniowego dla dochodów uzyskiwanych przez podmioty, w których jest Pan wspólnikiem.
Należy zauważyć, że dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych podatnikiem jest wspólnik spółki cywilnej a nie sama spółka. Tym samym transakcje zawierane pomiędzy oboma spółkami cywilnymi, w których jest Pan wspólnikiem nie mają wpływu na formę opodatkowania Pana dochodów (po dokonanym wyborze o opodatkowaniu w formie podatku liniowego). Transakcje zawierane pomiędzy oboma podmiotami mogą mieć wpływ na wysokość dochodów spółek, natomiast nie mają związku z formą opodatkowania tych dochodów. Wybór formy opodatkowania dokonany przez Pana dotyczy całego roku podatkowego i może być zmieniony dopiero w następnym roku podatkowym, chyba że zachodzą przesłanki wymienione w art 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn jeśli „podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust.2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników :
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy”.
W takim przypadku podatnik traci prawo do opodatkowania w sposób określony w art 30c ww ustawy i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art 27 ust.1 , oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie stwierdza, że stanowisko Pana w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj