Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli
US.III-406/27/2006
z 25 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-406/27/2006
Data
2006.10.25



Autor
Urząd Skarbowy w Stalowej Woli


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
faktoring
termin zwrotu
wystawca faktury
zapłata bezpośrednia


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy uregulowanie zobowiązań wobec dostawcy przez pośrednika świadczącego usługi w tym zakresie można potraktować jako zapłatę bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.), który to warunek jest niezbędny w sytuacji wnioskowania przez podatnika o przyspieszony zwrot podatku na podstawie art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 87 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 31.08.2006 roku postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 31.08.2006 r. wpłynął do tut. organu wniosek Spółki jawnej „A.” sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Stan faktyczny sprawy:

Spółka jawna „A.” jako dealer samochodowy, dokonuje w ramach prowadzonej działalności sprzedaży nowych samochodów zarówno klientom z kraju, jak i z terenu Unii Europejskiej. Wykonując ww. działalność opodatkowaną, Spółce przysługuje zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podatnik nabywa bowiem ww. samochody w celu dalszej odsprzedaży. Działając w myśl art. 86 ust. 4 pkt 7 ww. ustawy Spółka jawna „A.” dokonuje odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu. Prawo to wykonywane jest w deklaracjach dla podatku od towarów i usług stosownie do zasad wynikających z przepisów ustawy. Ponieważ znaczną ilość nowych samochodów Spółka sprzedaje w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów do klientów z krajów Unii, w miesięcznych deklaracjach dla podatku od towaru i usług VAT-7 występują znaczne nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym. Ciągle rosnące zakupy towarów będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowych dostaw spowodowały, iż możliwości finansowe Spółki znacznie się osłabiły, co zmusiło podatnika do podpisania w miesiącu czerwcu 2006 roku umowy współpracy finansowej – faktoringu na zasadzie kredytu bankowego z firmą P. Sp. z o.o. z Poznania. Firma ta zobowiązała się pośredniczyć w regulowaniu zobowiązań Spółki do wysokości wyznaczonych w umowie limitów, bezpośrednio na rachunek bankowy dostawcy nowych samochodów i części zamiennych marki Volkswagen tj. firmy „K.”. Natomiast Spółka jawna „A.” zobligowana jest do spłaty zobowiązań wynikających z faktur VAT wystawionych przez „K.” na rachunek bankowy Sp. z o.o. P. w terminie i na warunkach przewidzianych umową współpracy. Dokumentem potwierdzającym fakt zapłaty za zakupione towary udokumentowane fakturami wykazanymi w deklaracji VAT-7 jest pisemne potwierdzenie wystawione przez dostawcę towarów tj. firmę „K.”.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy uregulowanie zobowiązań wobec dostawcy przez pośrednika świadczącego usługi w tym zakresie można potraktować jako zapłatę bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dn. 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.), który to warunek jest niezbędny w sytuacji wnioskowania przez podatnika o przyspieszony zwrot podatku na podstawie art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zdaniem Spółki jawnej „A.” zapłata za zakupione towary od firmy „K.” przez firmę, której przedmiotem działalności jest świadczenie usług pośrednictwa finansowego w zakresie regulowania zobowiązań Spółki do wysokości określonego umową limitu, jest zapłatą bezpośrednio na rachunek podatnika będącego wystawcą faktury. W związku z powyższym Spółka jawna „A.” ma prawo wnioskować o przyspieszony zwrot podatku VAT w myśl art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni, a w przypadku kwoty, o której mowa w ust. 3 – w terminie 60 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają m. in. z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.) W myśl art. 22 ust 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy: stroną transakcji, z której wynika płatność jest inny przedsiębiorca oraz jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Analizując treść ww. przepisu art. 87 ust. 6 pkt 1ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, iż nie stawia on ograniczeń co do formy zapłaty należności, z tym zastrzeżeniem że stawia wymóg dokonywania zapłaty należności podatnikowi będącego wystawcą faktury za pośrednictwem rachunku bankowego, w przypadku gdy jednorazowa wartość transakcji gospodarczej przekroczy 15.000 Euro. Przez uregulowanie należności należy bowiem rozumieć jakiekolwiek zwolnienie z długu. Nie ma zatem żadnych przeszkód prawnych do uznania, że formą zapłaty może być także coraz powszechniejszy w obrocie gospodarczym faktoring. W ostatecznym rozrachunku wystawca faktury jest bowiem zaspokojony w całości.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli umowa współpracy finansowej - faktoringu na zasadzie kredytu bankowego stanowi zapłatę należności, o której mowa w art. 87 ust. 6 pkt 1 ww. ustawy o VAT. Zatem Spółka jawna „A.” płacąca za otrzymane od dostawcy faktury faktorowi, czyli pośrednikowi świadczącemu usługi w tym zakresie, uzyskuje prawo do ubiegania się o wcześniejszy zwrot różnicy podatku od towarów i usług.

Reasumując należy stwierdzić, iż regulowanie zobowiązań wobec dostawcy przez pośrednika świadczącego usługi w tym zakresie należy traktować jako zapłatę bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.), co daje podatnikowi możliwość wnioskowania o przyspieszony zwrot różnicy podatku na podstawie art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Przedstawione przez Spółkę stanowisko jest zatem prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj