Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
II/423/27/06/AN
z 8 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II/423/27/06/AN
Data
2006.12.08


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
aport
objęcie akcji


Pytanie podatnika
Czy objęcie przez Spółkę z o.o. akcji w kapitale zakładowym spółki komandytowo-akcyjnej, które to akcje zostaną pokryte wkładem niepieniężnym w postaci nieruchomości będzie powodowało powstanie w Spółce z o.o. przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


Działając na podstawie:

  • art. 14a § 1, § 2 i § 4 ; art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 1 ust. 2, art. 12 ust. 1b, art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.),
  • art. 125, art. 126, ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).


po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.10.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 31.10.2006 r.) - uzupełnionego pismem z dnia 20.11.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 01.12.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych - Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

W dniu 31.10.2006 r. do tut. organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w przedstawionej indywidualnej sprawie.

Pismem z dnia 03.11.2006 r. tut.organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez sprecyzowanie kwestii czy akcjonariuszami spółki komandytowo - akcyjnej będą oprócz Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wskazanej we wniosku również osoby fizyczne. Powyższe braki zostały uzupełnione pismem z dnia 20.11.2006 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy :

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż "X" Sp. z o.o. jest właścicielem nieruchomości, której wartość w księgach pozostaje niższa aniżeli jej wartość rynkowa. W najbliższym czasie planuje wniesienie ww. nieruchomości do nowo utworzonej spółki kamandytowo - akcyjnej na kapitał zakładowy. W zamian za wniesiony wkład w postaci ww. nieruchomości (wycenionej rynkowo), "X" objąłby akcje w kapitale zakładowym wspomnianej spółki komandytowo - akcyjnej, stając się akcjonariuszem tego podmiotu.

W związku z powyższym Spółka skierowała następujące zapytania :

  1. Czy objęcie przez Spółkę z o.o. akcji w kapitale zakładowym spółki komandytowo - akcyjnej, które to akcje zostaną pokryte wkładem niepieniężnym w postaci nieruchomości będzie powodowało powstanie w Spółce z o.o. przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym?
  2. Czy dla wspólników spółki komandytowo - akcyjnej koszt uzyskania przychodu będą stanowić odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środka trwałego-nieruchomości, która zostanie wniesiona do tej Spółki jako wkład niepieniężny?
  3. W jaki sposób powinna być ustalona wartość początkowa nieruchomości, od której będą dokonywane odpisy amortyzacyjne?

Wniosek o interpretację w części dotyczącej zapytań :

  • czy dla wspólników spółki komandytowo - akcyjnej koszt uzyskania przychodu będą stanowić odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środka trwałego-nieruchomości, która zostanie wniesiona do tej Spółki jako wkład niepieniężny?
  • w jaki sposób powinna być ustalona wartość początkowa nieruchomości, od której będą dokonywane odpisy amortyzacyjne?

tut. organ rozpatrzy odrębnymi postanowieniami.

Niniejszym postanowieniem tut. organ rozpatruje wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zapytania czy objęcie przez Spółkę z o.o. akcji w kapitale zakładowym spółki komandytowo - akcyjnej, które to akcje zostaną pokryte wkładem niepieniężnym w postaci nieruchomości będzie powodowało powstanie w Spółce z o.o. przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Zdaniem wnioskodawcy wartość objętych przez podatnika akcji tworzących kapitał zakładowy spółki kapitałowo - akcyjnej nie będzie stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu. Kwestia w jakiej sytuacji wartość objętych przez podatnika akcji bądź udziałów stanowi dla niego przychód podlegający opodatkowaniu jest uregulowana w sposób wyczerpujący w przepisie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem przychodem podlegającym opodatkowaniu jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Zatem wedle tego przepisu akcje objęte w zamian za wkład niepieniężny stanowią przychód podlegający opodatkowaniu, ale tylko wyłącznie wtedy jeżeli są to akcje spółki kapitałowej. Z wykładni gramatycznej tego przepisu wynika, iż udziały lub akcje spółki osobowej wydane za wkład rzeczowy nie będą stanowić przychodu. Niewątpliwie spółka komandytowo - akcyjna nie jest spółką kapitałową. Jest to spółka osobowa. W tym stanie rzeczy wartość akcji (nominalna, czy też rynkowa) wydanych w zamian za wkład niepieniężny wniesiony do spółki komandytowo - akcyjnej nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu. Taki przychód bowiem zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy stanowi wyłącznie wartość akcji lub udziałów wydanych za wkład niepieniężny wniesiony do spółki kapitałowej.

Interpretując powyżej opisany problem należy zauważyć, iż w myśl art. 125 Kodeksu spółek handlowych spółka komandytowo - akcyjna jest spółką osobową i nie posiada osobowości prawnej. Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są również jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek nie mających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3. Tym samym należy jednoznacznie stwierdzić, iż spółka komandytowo - akcyjna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Status podatnika w opisywanym przypadku mają wyłącznie jej wspólnicy.

Spółka komandytowo - akcyjna jest spółką nie posiadającą osobowości prawnej i jest zaliczana do spółek osobowych, a nie kapitałowych.

Według art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest w szczególności : nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio. Według omawianej regulacji z chwilą objęcia udziałów (akcji) podmiot wnoszący wkład niepieniężny (aport) w innej postaci niż przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część uzyskuje przychód podlegający opodatkowaniu.

Zgodnie zaś z art. 12 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychód określony w ust. 1 pkt 7 powstaje w dniu:

  1. zarejestrowania spółki albo
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Pojęcie kapitału występuje tylko w spółkach kapitałowych, a więc spółka z o.o. (art. 152 Ksh) i spółka akcyjna (art. 302 i art. 308 Ksh) oraz w drodze regulacji szczególnej w spółce komandytowo - akcyjnej (vide: art. 126 Ksh).

Z treści art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, iż nie dotyczy on wniesienia wkładu do spółki komandytowo - akcyjnej, gdyż nie jest to spółka kapitałowa tylko osobowa nie posiadająca osobowości prawnej jak wynika z regulacji zawartych w ustawie z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście podziela stanowisko Strony przedstawione w tym zakresie we wniosku z dnia 31.10.2006 r. (uzupełnionego w dniu 20.11.2006 r.) stwierdza, iż wniesienie przez Spółkę z o.o. do spółki komandytowo - akcyjnej wkładu rzeczowego w postaci środków trwałych będących własnością Spółki z o.o. nie będzie skutkować po stronie Spółki z o.o. "X" powstaniem przychodu do opodatkowania jak stanowią przepisy art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych bowiem nie mają one zastosowania do wkładów wnoszonych przez wspólników do spółki komandytowo - akcyjnej, stąd też postanowił jak w sentencji.

Podkreślić należy, że podana interpretacja dotyczy stanu przedstawionego przez Jednostkę we wniosku z dnia 31.10.2006 r. <(uzupełnionego w dniu 20.11.2006 r. ) (data wpływu do tut. Urzędu 01.12.2006 r.)> i dotyczy Spółki kapitałowej oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj