Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-2/443-114/TZ-141/06/AB
z 14 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-2/443-114/TZ-141/06/AB
Data
2006.09.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
pełnomocnictwo
stawki podatku
usługi wyceny
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Jaka jest stawka podatku VAT przy świadczeniu usługi wyceny w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 21.06.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stawki podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług wyceny w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń

stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje usługi w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeniowych. Wykonywane usługi związane są z czynnościami pomocniczymi w procesie likwidacji szkód komunikacyjnych, które zostały sklasyfikowane w PKWiU 67.20 i polegają na oględzinach uszkodzonego mienia, określaniu wysokości roszczeń, czyli szacowaniu poniesionych strat, weryfikacji wysokości zgłoszonych roszczeń, czynnościach związanych z weryfikacją okoliczności powstałych zdarzeń. Informacje z przeprowadzonych czynności dla ubezpieczyciela przedstawiane są w postaci oceny technicznej zawierającej zakres uszkodzeń mienia, określenie wysokości roszczeń poprzez wykonanie kalkulacji kosztów napraw pojazdów, określenie wysokości pozostałości w przypadku tzw. szkód całkowitych, bądź też opinii o powstałym zdarzeniu związanym z kolizją lub wypadkiem.

Powyższe usługi wykonywane są na podstawie bezpośredniego zlecenia z zakładu ubezpieczeń jak również na podstawie zleceń podmiotów nie będących zakładami ubezpieczeń, lecz będących zleceniobiorcą działającym w imieniu i na rzecz tych zakładów. W rozumieniu art. 738 kodeksu cywilnego Podatnik jest zatem zastępcą zleceniobiorcy.

W związku ze świadczeniem przedmiotowych usług Podatnikowi udzielane jest pełnomocnictwo bądź też zlecenie do działania w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń bezpośrednio przez ten zakład lub, jako pełnomocnictwo substytucyjne w trybie art. 106 kodeksu cywilnego, przez zleceniobiorcę zakładu ubezpieczeń. W każdym przypadku jest to zawsze umocowanie do działania w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Zdaniem Podatnika świadczenie w/wym. usług w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń (niezależnie od tego czy zlecenie otrzymuje on bezpośrednio od zakładu ubezpieczeń czy też świadczenie usług jest mu podzlecane) zwolnione jest od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

W ocenie tut. Organu stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Jednocześnie art. 8 ust. 3 stanowi, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych (dla celów podatku od towarów i usług, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42 poz. 264 ze zm.)).

Wysokość opodatkowania podatkiem od towarów i usług regulują przepisy Działu VIII (art. 41-85) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednocześnie przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 stanowi, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy; w poz. 3. tego załącznika figurują usługi mieszczące się w PKWiU w Sekcji J ex (65-67), tj.: „Usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem:

  1. działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
  2. usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
  3. usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
  4. usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
  5. usług ściągania długów oraz factoringu,
  6. usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  7. usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  8. transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
  9. transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości”.

W związku z powyższym należy uznać, iż co do zasady usługi, o których mowa w zapytaniu, jeśli mieszczą się w grupowaniu PKWiU 67.20.10-00.20 bądź 67.20.10-00.30, w sytuacji gdy świadczący usługę nie działa w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń - jako nie objęte zakresem zwolnienia, o którym mowa wyżej, podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22% na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy.

Natomiast w przypadku, gdy usługi powyższe są świadczone bezpośrednio przez zakład ubezpieczeń lub świadczone w tym zakresie przez inny podmiot, ale działający w imieniu towarzystwa ubezpieczeniowego i na jego rzecz na podstawie pełnomocnictwa - korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zatem usługa winna być świadczona w oparciu o pełnomocnictwo udzielone przez zakład ubezpieczeń. Pełnomocnik dokonuje własnych czynności, ale czyni to w imieniu reprezentowanego zakładu ubezpieczeń i z bezpośrednim skutkiem dla tegoż zakładu.

W związku z powyższym wykonane przez Wnioskodawcę czynności będą podlegały zwolnieniu od podatku od towarów i usług, pod warunkiem, że dokona ich jako pełnomocnik zakładu ubezpieczeń w imieniu i na rzecz tego zakładu.

Przepis art. 106 Kodeksu cywilnego dopuszcza możliwość ustanowienia przez pełnomocnika dla mocodawcy innych pełnomocników tylko wtedy, gdy umocowanie takie wynika z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Zatem w przedmiotowej sprawie pełnomocnictwo udzielone przez towarzystwo ubezpieczeniowe lub pełnomocnictwo substytucyjne udzielone w trybie art. 106 Kodeksu cywilnego przez zleceniobiorcę zakładu ubezpieczeń uprawnia podatnika do działania w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń (o ile zleceniobiorca posiada umocowanie od zakładu ubezpieczeń do udzielania dalszych pełnomocnictw).

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż usługi opisane w piśmie będą świadczone w oparciu o pełnomocnictwa, na mocy których podatnik będzie zawsze działał w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

W świetle powyższego usługi świadczone przez Wnioskodawcę, o ile mieszczą się w grupowaniu PKWiU 67.20.10-00.20 bądź 67.20.10-00.30, oraz pod warunkiem, że posiada on pełnomocnictwo do działania w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, podlegać będą zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w/wym. ustawy z dnia 11 marca 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj