Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu
PP/443-28/07/KR
z 8 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-28/07/KR
Data
2007.03.08


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
fundusz pomocowy
fundusz unijny
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek należny
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
pomoc bezzwrotna
środki finansowe
środki pomocowe
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)


Pytanie podatnika
Czy środki finansowe otrzymane w ramach realizacji projektu „Platforma Innowacji Technologicznej Regionu Opolszczyzny" podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a podatek VAT od zakupów finansowanych z tych środków podlega odliczeniu w takim zakresie w jakim służą one działalności opodatkowanej?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 216 i art. 14a-c ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.12.2006 r. w sprawie zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko podatnika, iż środki finansowe otrzymane w ramach realizacji projektu „Platforma Innowacji Technologicznej Regionu Opolszczyzny" nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a podatek VAT od zakupów finansowanych z tych środków podlega odliczeniu w takim zakresie w jakim służą one działalności opodatkowanej.

UZSADNIENIE

Zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W dniu 18.12.2006 r. "X"złożył wniosek o wydanie interpretacji w sprawie opodatkowania podatkiem VAT środków finansowych otrzymanych na realizację projektu” Platforma Innowacji Technologicznej Regionu Opolszczyzny” oraz możliwości odliczenia podatku VAT w sytuacji gdy zakupy służą nie tylko czynnościom opodatkowanym. "X" pismami: z dnia 5.01.2007 r. Nr NG/27/2007r. i 23.01.2007 r. Nr NG/227/2007 uzupełnił wniosek i określił własne stanowisko w sprawie.

Stan faktyczny przedstawia się następująco:

"X" uczestniczy w projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską. Otrzymane środki pokrywają poniesione koszty w ramach zadań realizowanych zgodnie z projektem. Za uzyskane środki dokonywane są zakupy służące zarówno czynnościom opodatkowanym jak i zwolnionym z podatku VAT.

Zdaniem "X" środki finansowe otrzymane w ramach realizacji projektu „Platforma Innowacji Technologicznej Regionu Opolszczyzny" nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a podatek VAT od zakupów finansowanych z tych środków podlega odliczeniu w takim zakresie w jakim służy on działalności opodatkowanej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela pogląd podatnika i uznaje, że otrzymane w ramach realizacji projektu środki finansowe nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ww. ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 29 ust. 1 podstawą opodatkowania jest obrót, który zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów lub świadczonych usług.

W sytuacji więc gdy "X" otrzymuje środki finansowe i nie świadczy usług na rzecz podmiotu, który te środki przekazał, a także otrzymane środki nie mają bezpośredniego wpływu na cenę świadczonych usług ustawa o podatku od towarów i usług nie ma zastosowania.

Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela też pogląd podatnika, że podatek VAT od zakupów finansowanych z otrzymanych środków podlega odliczeniu w takim zakresie w jakim służą one działalności opodatkowanej. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie w jakim, towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie natomiast z art. 90 ust.1 ww. ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i czynności w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot o których mowa w art. 90 ust. 1 podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką kwotę podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 90 ust. 2).

W sytuacji więc gdy dokonywane zakupy służą zarówno czynnościom opodatkowanym jak i zwolnionym z podatku VAT podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką kwotę podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom w stosunku o których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj